22-28 травня в історії Носівщини

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

22 травня

Події:

 • 1991 — в Носівці відбувся стихійний мітинг з вимогою поновити на роботі раніше звільнених директорів шкіл № 2 та № 4 та вимогою відставки перших керівників району. Учасники мітингу пішли в райком партії та райвиконком, щоб зустрітися з їх керівниками, але не застали їх.

Народилися:

 • 1938 — в селі Коломійцівці народився Рудь Микола Васильович (1938—1994), організатор сільськогосподарського виробництва, голова колгоспу в селах Степові Хутори та Шлях Ілліча, заслужений працівник сільського господарства УРСР (з 1989). За короткий час багато зробив для соціально-економічного розвитку сіл, де очолював колгоспи.
Тетяна Бруй.jpg

Померли:

Малинка Олександр Никифорович.png
 • 1941 — помер уродженець Мрина Малинка Олександр Никифорович (1865—1941), етнограф, фольк­лорист. Дійсний член Етнографічної комісії ВУАН. Голова Ради Всеукраїнського етнографічного товариства.


23 травня

День Героїв — щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків — борців за волю України, передусім лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН, УПА, а також героїв Небесної сотні та сучасної російсько-української війни.

День морської піхоти України.

Події:

 • 1905 — сотні селян Володькової Дівиці з'явилися на подвір'я економії поміщиці Долгорукової. Вони розгромили панський будинок, горілчаний завод, розібрали корів, коней, господарський реманент. Захопили і розподілили між собою понад 500 десятин землі. Організаторами цього виступу були, ті ж бідняки, що виступали у травні 1904 року.

Народилися:

Феодосія Супрун.jpg

Померли:

Валерій Давиденко.jpg
 • 2020 — помер (знайдений застреленим у Києві) уродженець Носівки Давиденко Валерій Миколайович (1973—2020), підприємець і політик. Народний депутат України VIII і IX скликань. Працював заступником Міністра аграрної політики та продовольства України.


24 травня

День слов'янської писемності і культури

Народилися:

Валерій Корсунов.jpg
 • 1973 — народився Корсунов Валерій Володимирович (1973—2023), стрілець ЗСУ, доброволець, загинув від поранень поблизу населеного пункту Вугледар, на Донеччині, похований в Носівці.

Померли:

Володимир Сербін.jpg
 • 1944 — помер уродженець Мрина Сербін Володимир Михайлович (1896-1944), генерал-майор Робітничо-селянської Червоної Армії, учасник Громадянської і Німецько-радянської воєн.

25 травня

День філолога — свято вчителів та викладачів у сфері мови і літератури, бібліотекарів, лінгвістів, літературознавців, перекладачів-філологів і всіх, хто має філологічну освіту.

Народилися:

Микола Шелест.jpg
 • 1937 — в Носівці народився Шелест Микола Антонович (1937—2023), винахідник, кандидат технічних наук, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки.
Володимир Кубрак.jpg
Ніна Сіренко.jpg
Євгеній Овод.jpg

Померли:

Менахем Шмулевич.jpg
 • 1911 — помер уродженець Носівки Шмулевич Менахем Мендель (1879—1911) — першопроходець, журналіст. Один з героїв другої репатріації євреїв у Палестину.

26 травня

Події:

Носівський майдан 1991.jpg
 • 1991 — у Носівці на Центральній площі відбувся багатолюдний мітинг, що став кульмінацією Носівського майдану. Мітинг прийняв резолюцію з вимогою відставки керівників району.

Народилися:

 • 1882 — в Носівці народився Гармаш Карпо Григорович (1882—1943), завідувач Носівською аптекою. Репресований радянською владою. Реабілітований.
Сергій Ляшенко.jpg

Померли:

Назар Утва.jpg
 • 2022 — на російсько-українській війні від ворожої кулі під час артобстрілу поблизу Ізюмав Носівці загинув уродженець Носівки Утва Назар Геннадійович (2001—2022), військовослужбовець, головний сержант, нагороджений двома орденами «За мужність».
Ярослав Козерецький.jpg


27 травня

 • 1904 — для придушення селянського повстання у Володькову Дівицю прибули з Києва три сотні козаків та дві роти солдатів-піхотинців. З ними приїхали віце-губернатор і начальник губернського жандармського управління. Селян зігнали «на сходку», оточили військом. Викликаних за списком перед усією громадою роздягали і катували різками. Серед покараних були А. П. Ігнатченко, М. Ф. Бойко, Д. Д. Вовкогон, К. С. Даниш та інші. Усіх їх відправили до ніжинської тюрми.


28 травня

Всеукраїнський день краєзнавства.

Події:

 • 1905 — уродженець Макіївки Олександрович Сергій Миколайович брав участь у Цусімській битві на броненосці „Дмитрий Донской”, що входив до складу другої Тихоокеанської ескадри Російського імператорського флоту.

Народилися:

Дмитро Мітрейкін.jpg