22-28 травня в історії Носівщини

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

22 травня

Події:

 • 1991 — в Носівці відбувся стихійний мітинг з вимогою поновити на роботі раніше звільнених директорів шкіл № 2 та № 4 та вимогою відставки перших керівників району. Учасники мітингу пішли в райком партії та райвиконком, щоб зустрітися з їх керівниками, але не застали їх.

Народилися:

 • 1938 — в селі Коломійцівці народився Рудь Микола Васильович (1938—1994), організатор сільськогосподарського виробництва, голова колгоспу в селах Степові Хутори та Шлях Ілліча, заслужений працівник сільського господарства УРСР (з 1989). За короткий час багато зробив для соціально-економічного розвитку сіл, де очолював колгоспи.
Тетяна Бруй.jpg

Померли:

Малинка Олександр Никифорович.png
 • 1941 — помер уродженець Мрина Малинка Олександр Никифорович (1865—1941), етнограф, фольк­лорист. Дійсний член Етнографічної комісії ВУАН. Голова Ради Всеукраїнського етнографічного товариства.


23 травня

День Героїв — щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків — борців за волю України, передусім лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН, УПА, а також героїв Небесної сотні та сучасної російсько-української війни.

День морської піхоти України.

Події:

 • 1905 — сотні селян Володькової Дівиці з'явилися на подвір'я економії поміщиці Долгорукової. Вони розгромили панський будинок, горілчаний завод, розібрали корів, коней, господарський реманент. Захопили і розподілили між собою понад 500 десятин землі. Організаторами цього виступу були, ті ж бідняки, що виступали у травні 1904 року.

Народилися:

Феодосія Супрун.jpg

Померли:

Валерій Давиденко.jpg
 • 2020 — помер (знайдений застреленим у Києві) уродженець Носівки Давиденко Валерій Миколайович (1973—2020), підприємець і політик. Народний депутат України VIII і IX скликань. Працював заступником Міністра аграрної політики та продовольства України.


24 травня

День слов'янської писемності і культури

Володимир Сербін.jpg
 • 1944 — помер уродженець Мрина Сербін Володимир Михайлович (1896-1944), генерал-майор Робітничо-селянської Червоної Армії, учасник Громадянської і Німецько-радянської воєн.

25 травня

День філолога — свято вчителів та викладачів у сфері мови і літератури, бібліотекарів, лінгвістів, літературознавців, перекладачів-філологів і всіх, хто має філологічну освіту.

Народилися:

Володимир Кубрак.jpg
Ніна Сіренко.jpg
Євгеній Овод.jpg

Померли:

Менахем Шмулевич.jpg
 • 1911 — помер уродженець Носівки Шмулевич Менахем Мендель (1879—1911) — першопроходець, журналіст. Один з героїв другої репатріації євреїв у Палестину.

26 травня

Події:

Носівський майдан 1991.jpg
 • 1991 — у Носівці на Центральній площі відбувся багатолюдний мітинг, що став кульмінацією Носівського майдану. Мітинг прийняв резолюцію з вимогою відставки керівників району.

Народилися:

 • 1882 — в Носівці народився Гармаш Карпо Григорович (1882—1943), завідувач Носівською аптекою. Репресований радянською владою. Реабілітований.

Померли:

Назар Утва.jpg
 • 2022 — на російсько-українській війні від ворожої кулі під час артобстрілу поблизу Ізюмав Носівці загинув уродженець Носівки Утва Назар Геннадійович (2001—2022), військовослужбовець, головний сержант, нагороджений двома орденами «За мужність».
Ярослав Козерецький.jpg


27 травня

 • 1904 — для придушення селянського повстання у Володькову Дівицю прибули з Києва три сотні козаків та дві роти солдатів-піхотинців. З ними приїхали віце-губернатор і начальник губернського жандармського управління. Селян зігнали «на сходку», оточили військом. Викликаних за списком перед усією громадою роздягали і катували різками. Серед покараних були А. П. Ігнатченко, М. Ф. Бойко, Д. Д. Вовкогон, К. С. Даниш та інші. Усіх їх відправили до ніжинської тюрми.


28 травня

Події:

 • 1905 — уродженець Макіївки Олександрович Сергій Миколайович брав участь у Цусімській битві на броненосці „Дмитрий Донской”, що входив до складу другої Тихоокеанської ескадри Російського імператорського флоту.

Свята:

 • Всеукраїнський день краєзнавства.