1 - 7 травня в історії Носівщини
Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Травневе свято (день весни) і Міжнародний день праці.
Події:
- 1917 — в Носівці народ почав збиратися на центральній площі і на прилеглих вулицях. Ті, що підходили, співали революційних пісень, вимагали розподілу поміщицьких земель, скасування податків. Несли прапори і транспаранти на яких рясніли заклики: «Хай живе вільна Росія!», «Хай живе федеративна республіка!», «Слава Україні», «Рідна мова, рідна школа!». Поміж прапорами знаходилися портрети Шевченка і Мазепи.
Народилися:
- 1928 — в Носівці народилася Прищепа Катерина Олександрівна (уроджена Телюк), педагог, вчителька географії у Лихачівській, Мринській і Носівській школі № 3.
- 1930 — народилася Ніна Гриценко (1930—1943), мешканка села Козари, вбита і спалена німецьким каральним загоном.
- 1875 — в Макіївці народився Могильний Федір Матвійович (1875 — ?), репресований радянською владою (1930). Реабілітований (1989).
- 1931 — в селі Плоске народився Билименко Федір Трохимович (1931—1993) — Герой Соціалістичної Праці. Ланковий колгоспу імені Чапаєва.
Всесвітній день свободи преси, День Сонця, День кондитера.
Події:
- 2025 — парафія Успіння Пресвятої Богородиці села Мрин перейшл у ПЦУ. Цікавим був виступ на зборах настоятеля Троїцької церкви ПЦУ з Носівки отця Володимира Будника, який раніше сам належав до УПЦ МП. Він розповів, що коли кацапські окупанти зайшли в херсонські села і міста, то зразу пішли до священників московського патріархату і ті приймали їх, як рідних. Це й стало причиною переходу о. Володимира до ПЦУ.
- На зборах зареєструвалися 186 учасників, переважна більшість яких проголосувала за вихід з підпорядкування Ніжинській єпархії УПЦ Московського патріархату і перехід до української Церкви. Дев'ятнадцять були проти (в основному - дачники), один утримався, а місцевий священник УПЦ МП о. Василій був запрошений, але на збори не прийшов.
- 2025 — релігійна громада села Плоске проголосувала за перехід з московської до української Церкви. На зборах, як повідомив настоятель ніжинського Покровського храму о. Михаїл Якубів, було біля 80 людей - "за" проголосували всі, крім трьох, які утрималися. Місцевий священник УПЦ МП, передбачаючи результат голосування, на збори не з'явився. Але служити кому в селі Плоске вже є - офіційно про це повідомить єпархіальне управління ПЦУ.
Народилися:
- 1981 — народився Єрко Ігор Анатолійович — співзасновник носівської Благодійної організації "Благодійний фонд "Фундація народу України".
Померли:
- 1653 — помер Адам Кисіль (1600—1653) — урядник, політичний і державний діяч Речі Посполитої. Один з найвідоміших Носівських старост. Польський король у 1630 подарував йому носівське староство за хоробрість у війні проти Московії. Пізніше – Київський воєвода. Каштелян, генерал Київський, Житомирський, Овруцький. Збереглися пов'язані з ним назви сіл – Адамівка та Киселівка – колишні володіння Киселя.
Міжнародний день пожежників.
Народилися:
- 1948 — в селі Ганнівка народився Братиця Микола Дмитрович (1948—2017), педагог, партійний і радянський діяч, голова Носівської міської ради (1990—1991).
Міжнародний день акушерки.
Народилися:
- 1925 — народилася Костюк Олександра Филимонівна, довгожителька громади, найстарша жителька Яблунівки.
- 1944 — народився Приходько Віктор Андрійович (1944—2004), економіст і господарник, діяч КПРС, політик і науковець, кандидат економічних наук, народний депутат України. Працював керівником Носівського відділення Держбанку СРСР, головою колгоспу «Комуніст» (село Рівчак-Степанівка), секретарем, другим секретарем Носівського райкому КПУ, головою Носівського райвиконкому, Носівської райради.
- 1960 — народився Потильчак Іван Іванович, начальник залізничної станції Носівка.
Померли:
- 1943 — загинув, рятуючи пораненого товариша, партизан з'єднання «За Батьківщину» Гейко Олександр Іванович (1910—1943).
- 2001 — помер Комар Олександр Іванович (1939–2001), політик і господарник, голова Виконкому Носівськоі районної Ради, представник Президента України у Носівському районі, глава Носівськоі районної державної адміністрації, почесний громадянин Носівки.
- 2023 — помер уродженець Носівки Шелест Микола Антонович (1937—2023), винахідник, кандидат технічних наук, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки.
День піхоти.
Народилися:
- 1878 — в Носівці народилася Збаразська Федора Степанівна, з народження Куцибіна, (1878—1966), козачка.
- 1997 — в Носівці народився Приходько Євген Олексійович (1997—2023), старший солдат військової частини Національної гвардії України, доброволець. Загинув на Російсько-українській війні в районі населеного пункту Ямпіль, Краматорського району Донецької області. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).
Померли:
- 2018 — помер Довжок Євген Михайлович (1935, с. Калинівка — 2018) — гірничий інженер-геолог, академік УНГА, фахівець у сфері геології та розробки нафтових і газових родовищ, управлінець.
День радіо.
- 1972 — народився Будник Володимир Володимирович (о. Володимир) — священник Української православної церкви (Православної церкви України), протоієрей, настоятель Свято-Троїцького храму в Носівці і керівник Свято-Троїцької парафії.