Перші школи Носівщини

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

Перші школи Носівщини

«Перші школи Носівщини» — розділ книги Валерія Фурси «З історії освіти Носівщини» Навчальні заклади Носівки.— Ніжин: Видавець ПП Лисенко М. М., 2018. — 328 с. ISBN 978-617-640-400-2.

Перше земське початкове училище в Носівці було відкрито в 1868 році по колишній Філівці в спеціально збудованому для школи приміщенні (пізніше – приміщення районного Будинку піонерів). Воно було взято на фінансування земства (595 карбованців на рік) і громади (173 крб) строк навчання у ньому був три роки. Приміщення Будинку піонерів (нині – Будинок дитячої та юнацької творчості) до 1950 року належало Носівській середній школі № 1.

В 1891 році в центрі міста була збудована невелика ошатна цегляна Воскресенська церква, навколо неї був посаджений сад, знаходився цвинтар. Будівля з червоної цегли була охайно побілена. Служби в церкві відправлялися українською мовою.

При церкві знаходилася церковно-приходська школа. В 1931 році церкву закрили, з дзвіниці поскидали дзвони, а будівлю почали використовувати як кінотеатр та бібліотеку. В 1938 році пожежа знищила кінотеатр, а в роки Великої Вітчизняної війни носівчани розібрали церкву на будматеріали.

Нині на тому місці знаходиться приміщення Носівської середньої школи № 1 та районної гімназії.

В тому ж році було відкрито Володьково-Дівицьке Земське двокомплектне народне училище в якому розпочало навчання 100 школярів. Воно теж розмістилося в громадському приміщенні і було взяте на утримання земства (480 крб. на рік) і громади (169 крб.). Коштом Московського товариства грамотності, яке виділило на освіту 16 тис. рублів невдовзі було збудовано кам'яну двоповерхову споруду училища. Його попечителем став житель села Сулій Федір Леонтійович. Вчителькою в школі тривалий час працювала Неоніла Іванівна Петровська, яка вивчила не одне покоління сільчан.

1868 року за ініціативи П. С. Коробки і на клопотання громади Мрина в селі була відкрита початкова школа. Незабаром для неї було збудоване нове більше приміщення, але внаслідок пожежі воно згоріло. Зусиллями Павла Степановича Коробки було збудовано значно краще приміщення в якому було відкрито двокласне початкове училище в 1902 році.

В 1869 році училище такого ж типу відкривається в селі Плоскому, в 1882 – в Хотинівці, в 1892 – в Рівчаку і в 1894 році – в Калинівці. Тільки для Калинівського училища земство не знайшло окремого приміщення і розмістило школу в будинку місцевого жителя, а за навчання була встановлена плата по 10 крб. на рік за одного учня.