Воскресенська церква
Воскресенська церква в Носівці — колишній мурований православний храм у Носівці, збудована 1891 року, закрита більшовиками в 1931 році.
В 1891 році в центрі міста була збудована невелика ошатна цегляна Воскресенська церква, навколо неї був посаджений сад, знаходився цвинтар. Будівля з червоної цегли була охайно побілена. Служби в церкві відправлялися українською мовою.
При церкві знаходилася церковно-приходська школа. Спочатку тут було всього два вчителя, на кожного з яких припадало по два десятки учнів. Існувала школа за рахунок парафії.
Навчали дітей дяки та священики. Викладання навчальних дисциплін велося церковнослов'янською та російською мовами. Тут вивчали Закон Божий, Старий і Новий Заповіти, Євангеліє, Псалтир, різні молитви, тропарі, церковний спів, а також чотири дії арифметики та чистописання. Школярі з першого року навчання залучалися до співів у церковному хорі.
Після жовтневого перевороту церкву відділили від держави, у дворі Воскресенської церкви побудували велике приміщення, відкрили центральну семирічну школу (Носівську № 1).
Священником церкви, який служив у ній до її закриття був ієрей Сахаров Володимир Володимирович (1886—1937), який також займався етнографічними дослідженнями побуту селян на Волині.[1]
В 1931 році церкву закрили, з дзвіниці поскидали дзвони, а будівлю почали використовувати за іншим призначенням. В лівій частині відкрили кінотеатр, а в правій – бібліотеку. Вхід до кінотеатру знаходився зі сторони пожежної частини, а вихід з нього був на центральну дорогу. В 1938 році пожежа знищила кінотеатр, а в роки Великої Вітчизняної війни носівчани розібрали церкву на будматеріали. Потім там відбудували клуб, але в 1947 році він також згорів.
На тому місці знаходяться приміщення Носівської початкової школи та Носівського ліцею № 1.
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Оксана Косміна: Села Волині та їхні мешканці у 1910-х на світлинах Володимира Сахарова, Локальна історія, 22 вересня 2022