Перехід релігійної громади Свято-Троїцької церкви Носівки до Православної церкви України
Перехід релігійної громади Свято-Троїцької церкви Носівки до Православної церкви України
Квітень 2023[ред. | ред. код]
30 квітня 2023[ред. | ред. код]
- Джерело: Валерій Фурса: Сьогодні, 30 квітня 2023 року в Носівському Будинку культури були проведені збори, Носівка Nosivka Nosowka, 30 квітня 2023
30 квітня 2023 року в Носівському Будинку культури були проведені збори носівчан. Розглядалося питання, яке не залишило байдужими жителів нашого міста — про перехід релігійної громади УПЦ Свято-Троїцької парафії м. Носівки до ПЦУ (українська церква).
На зборах були присутні майже 200 громадян, які зареєстровані (прописані) в м. Носівка. Були запрошені на збори священники Михайло Гулик і Василь Пєтухов, але батюшка Михаїл, з невідомих причин, на зборах не був присутній.
Мирним, демократичним шляхом зібрання прийняло рішення про перехід до ПЦУ. За перехід проголосували понад 180 присутніх, проти переходу - 7 осіб при одній людині, яка утрималася.
Громада висловила довіру батюшці Василю Петухову.
Були створені необхідні робочі комісії для вирішення питань, що виникли у зв'язку з переходом до яких обрані представники громади.
Перехід Свято-Троїцького храму до ПЦУ відбудеться не одразу, тому що на зборах були оприлюднені документи про те, що древній козацький храм, історична та культурна пам'ятка, окраса нашого міста був приватизований !!! Михайлом Гуликом ще у 2003 році, разом з іншими приміщеннями на території (від Недільної школи до туалету включно). Тому постало питання у судовому порядку повернути місту нашу святиню. А це досить тривалий час. І комусь доведеться пройти довгий шлях ганьби.
Громада рішуче налаштована позбутися в Носівці російського впливу. Перехід будь-якої церкви з УПЦ до ПЦУ, це ще одна перемога України у війні.
Враження Геннадія Левченка[ред. | ред. код]
- Джерело: Геннадій Левченко: Був зайнятий і не встиг, як кажуть у моїй..., 3 травня 2023
Був зайнятий і не встиг, як кажуть у моїй колишній професії "по гарячих слідах" поділитись враженнями від зборів носівчан з приводу переходу релігійної громади до ПЦУ.
Враження позитивні і надихаючі. Зараз згадую як у 1991 році у Носівці відбувалась місцева революція проти свавілля компартійного керівництва. Тоді носівчани протягом місяця збирались тисячами, ставили вимоги до влади і перемогли. Навіть в Чернігові, коли на мітингу запитували комуняк - Хто з'їв моє м'ясо?, мітинги тривали всього декілька днів. І на цей раз жителі Носівки проявили найкращі прояви патріотизму, любові до України, свого міста. Зал Будинку культури був заповнений майже вщент. Я сидів у президії і мав можливість бачити всіх присутніх. Які світлі, добрі, розумні, приємні люди. Знайомі і не знайомі, у віці і молодь від 20-30 років. На одному диханні зал сприймав виступи голови зборів Тетяни, священників ПЦУ отця Михайла з Ніжина і нашого отця Василя. Мені сьогодні одна жінка сказала, що була в захопленні від виступів священників ПЦУ. Таких промов вона не чула в своєму житті. А коли кваліфікованою більшістю проголосували за перехід громади до ПЦУ то люди від радості стали плакати, обійматись і аплодувати стоячи. Це треба бачити. Я це бачив зі сцени, на очі навертались сльози. Дякую всім, хто має позицію, хто не боїться і вірить в нашу перемогу, в наші ЗСУ і нашу церкву.
Все одно ми переможемо. Іншого не дано, або ми або вони.
До нас уже звертаються із сіл Носівщини з проханням допомогти перейти громадам в ПЦУ. Цей процес уже не зупинити. Іще раз вітаю всіх нас з історичною подією. Слава Україні.
Спогад Валентина Бондаренка[ред. | ред. код]
- Джерело: Валентин Бондаренко: Мав честь бути присутнім ..., 7 лютого 2024
Мав честь бути присутнім на загальних зборах мешканців парафіян м. Носівки, де вирішувалися доленосні питання духовного відродження нашої громади та міста у цілому. Складно передати той дух патріотизму, відданості звичайних носівчан цінностям свободи та віри у перемогу не лише із зовнішніми ворогами, але й і з п'ятою колоною у рідному краї. Перемогли, визначилися, вперше відчули радість за святі слова молитви на рідній українській мові за наших воїнів за нашу Україну. Велика подяка ініціативній групі патріотів, зокрема сім'ї Зезюлькіних і особливо пані Тетяні та іншим небайдужим активістам, правникам, які вибороли право та на законних підставах відродили перехід Свято-Троїцького Храму історичної пам'ятки міста у лоно ПЦУ. Але адепти рпц у нашій Носівщині ще не склали зброю, чекають та мріють про реванш. Цей сморід руського міру та молитви мовою чужинців ще лунають у рідному цукрозаводі, у селах Коломійцівка, Макіївка та інших н.п. Але відбувся потужний початок у Свято-Троїцькому Храмі, який без сумніву буде завершено духовною перемогою, і наша Носівка як і у минулих буремних роках буде слугувати прикладом відданості ідеалам в ім'я свободи та незалежності України.
Серпень 2023[ред. | ред. код]
- Підготовлено з використанням джерела: Геннадій Левченко: Що відбувається навколо Свято-Троїцького храму..., 7 жовтня 2023
Що відбувається навколо Свято-Троїцького храму в м.Носівка. Думаю, це питання зараз цікавить багатьох носівчан.
30 квітня 2023 в Носівському будинку культури проведені збори парафіян храму. Розглядалося питання про про зміну конфесійного підпорядкування і перехід релігійної громади УПЦ Свято-Троїцької парафії Носівки до Православної церкви України. За перехід проголосували 180 осіб, проти — 7, утрималася 1 особа. Прийняли рішення перейти до Православної церкви України. Багато хто був цьому свідками і бачили, в якій святковій атмосфері було прийнято таке рішення.
Церковна рада, яка була обрана на зборах, прийняла рішення про те, що храм повинен бути у власності держави, а тому у свій час ініціювала і підтримує позов керівника Ніжинської окружної прокуратури про скасування приватизації храму у 2009 році сім'єю і наближеними до неї, попереднього настоятеля. Це наша принципова позиція — храм повинен бути у власності держави і використовуватись на договірних засадах.
Чернігівська обласна військова адміністрація 21 серпня 2023 на підставі поданих документів здійснила реєстрацію Статуту громади в новій редакції і з новою назвою, ЦНАП зареєстрував громаду та вніс відповідні дані у державні реєстри. Свято-Троїцький храм значиться у власності громади ПЦУ. Власником храму є громада ПЦУ.
Жовтень 2023[ред. | ред. код]
Пройшовши всю необхідну документальну процедуру, церковна рада, прийняла рішення увійти у храм і створити можливості для життя церкви не як структури РПЦ, а як храму Православної церкви України, очолюваної митрополитом Епіфанієм.
2 жовтня 2023 ніжинський благочинний, о. Сергій Чечин з громадою відслужив перший молебень українською мовою та представив настоятеля храму о. Юрія (Касаховського Юрія Олексійовича). Жодного насилля при цьому не було вчинено. Власник зайшов у свою власність.
Церковна рада парафії прийняла рішення повернути священникам УПЦ їх особисті речі — церковний одяг, Євангеліє старослов'янською мовою, хрести й інше В телефонному режимі настоятель УПЦ відмовився від будь-якого спілкування.
5 жовтня 2023 опублікований відкритий лист до представників Московського патріархату.
- Ми, рада релігійної громади Православної Церкви України звертаємось до Вас, Гулик Михайле Миколайовичу, з наступною пропозицією: 6 жовтня 2023 року о 8 годині ранку з'явитись у приміщення Свято-Троїцького храму за адресою м.Носівка, вул.Комунальна, 1 та отримати свої особисті речі, а саме: предмети обрядового одягу та напрестольні хрести.
- Якщо Вами будуть пред'явлені нотаріально посвідченні документи про дарування ікон - ми повернемо їх дарителям. При цьому попереджаємо і просимо віднестися з розумінням — до Храму для вищевказаних заходів,які будуть фікуватися за допомогою фото- та відеозапису буде допущено з Вашого боку 3 особи.
- Якщо не буде дотримано громадського порядку і будуть допущені наклепи (як, наприклад, з побиттям вірянки чи моєю присутністю в Алтарі), або інші провокативні дії - пропозицію про урегулювання майнового характеру нами автоматично буде скасовано. Сподіваємось на взаємоповагу та взаємопорозуміння.
6 жовтня 2023 року три представники Церковної ради парафії прийшли до воріт храму, які блокуються колишнім настоятелем, заїжджими священниками та їх прибічниками, і знову запропонували передати їм їх речі.
7 жовтня 2023 вхід у храм ще був заблокований прибічниками УПЦ (МП). Виставлений намет. Прибічники УПЦ (МП) обрали тактику не дати можливості користуватись храмом громаді ПЦУ. При цьому щодня порушувався правовий режим воєнного стану: збиралися та проводилися несанкціоновані мітинги, масові зібрання людей.
Перша Свята Літургія українською мовою була відслужена в неділю, 8 жовтня 2023 року ніжинськими священниками о. Сергієм (Чечином), о. Петром та о. Януарієм. Таким складом служилося також 15 та 22 жовтня.
10 жовтня 2023 року була створена група в фейсбук для вірян ПЦУ: https://www.facebook.com/groups/839061477912665
Того ж дня на сайті "Чернігівщина туристична" з'явилася інформація, що у 2003 р. настоятель церкви зміг приватизувати цей храм – пам’ятку архітектури місцевого значення, разом з усіма церковними приміщеннями, включаючи і санприміщення.[1] Ця інформація швидко розійшлася в медіа.[2]
Листопад 2023[ред. | ред. код]
В суботу, 4 листопада 2023 вечірню службу вперше правив о. Володимир (Будник), який переїхав у Носівку з Херсона. В неділю, 5 листопада 2023 Літургію спільно служили о. Володимир та о. Сергій.
12 листопада Літургію служили о. Володимир (Будник) та о. Михаїл (Кривець) за участі хору з Ніжина.
В неділю, 19 листопада 2023 вперше вся Літургія була відправлена за участі лише парафіян Свято-Троїцького Храму ПЦУ м.Носівки. Хор також складався лише з носівчан. Парафіянка і громадська діячка Тетяна Зезюлькіна зазначила:
- «Ми пройшли складне випробування, але з усім упораємось.»
Грудень 2023[ред. | ред. код]
Перше Різдвяне богослужіння українською мовою в Троїцькій церкві в Носівці — відбулося 25 грудня 2023.
- Джерело: Геннадій Левченко: Христос народився! Славімо його!, 25 грудня 2023
Не можу не поділитися враженнями від святкового богослужіння, яке сьогодні відбулось у Свято-Троїцькому храмі ПЦУ в м.Носівка.
Храм був заповнений. Отець Володимир відправив святкову літургію, під час якої молився за воїнів. які захищають Батьківщину, за поранених, за загиблих на цій війні, за тих хто в полоні, хто пропав безвісти. У своїй проповіді о.Володимир розповів, що таке справжній рускій мір, московська церква. Адже він був в окупації в Херсонській області. Багато його друзів, парафіян загинули, в полоні, пройшли катівні, він сам ледь уникнув страти. За українську мову, українську церкву.
А як співав церковний хор, які голоси! На честь свята у храмі колядував гурт "Кредо". Парафіяни жертвували для нашої армії.
Родзинкою цього дійства був спів колядок чоловічого хору, яким керував сам священник. Він має вищу музичну освіту. Такого співу я ще, мабуть, не чув. Всі парафіяни були зачаровані, отримали справжню благодать. Пишаюсь, що у нашому місті з'явилась ще одна справжня православна церква, Православна церква України.
Січень 2024[ред. | ред. код]
14 січня 2024 року, в тридцять другу неділю після Пʼятдесятниці, єпископ Чернігівський і Ніжинський Антоній (Фірлей) звершив Божественну Літургію у Свято-Троїцькому храмі міста Носівка.
Це була перша архієрейська служба у храмі, який нещодавно зусиллями громади на чолі з Тетяною Зезюлькіною перейшов з московської до української церкви.
Єпархіальне управління повдомляє, що Його Преосвященству співслужили секретар Чернігівської єпархії протоієрей Роман Кіник, протоієрей Володимир Будник, настоятель храму ієрей Юрій Касаховський та запрошене духовенство. Під час богослужіння лунали молитовні прохання за воїнів, які захищають Україну, за владу і наш народ та за спокій душ усіх полеглих оборонців Батьківщини й мирних жителів.
Носівчани стали свідками дияконської висвяти — єпископ Антоній звершив її над іподияконом Максимом Явдощаком.
Наприкінці відправи духовенство перед іконою заспівало тропар та кондак Богоявленню, після чого відбувся спів колядок, які виконали хористи храму.
На завершення владика виголосив проповідь та, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, відзначив благодійників нагородами.
Березень 2024[ред. | ред. код]
Від 13 березня 2024 — настоятелем Свято-Троїцького храму в Носівці і керівником Свято-Троїцької парафії є о. Володимир (Будник).
Серпень 2024[ред. | ред. код]
Рішенням господарського суду Чернігівської області від 13 серпня 2024 задоволено позов Ніжинської окружної прокуратури і визнано незаконним та скасовано правовстановлюючі документи на будівлю Свято-Троїцького храму. Релігійна організація зобов'язана повернути будівлю територіальній громаді в особі Чернігівської обласної ради.
Раніше, прокурор Ніжинської окружної прокуратури вивчив і перевірив факти, викладених у публікації «На Чернігівщині священник МП приватизував храм – пам’ятку архітектури» і встановив факт незаконного вибуття пам’ятки архітектури місцевого значення «Троїцька церква» із комунальної власності територіальної громади у власність релігійної організації. На усунення порушень прокурор звернувся з позовом до суду.
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Церква на Чернігівщині з елементами палацової архітектури, де свого часу знаходився центральний базар, Чернігівщина туристична, 10 жовтня 2023
- ↑ На Чернігівщині священник МП приватизував храм – пам'ятку архітектури, Україна Православна, 10 жовтня 2023