15 - 21 липня в історії Носівщини

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

15 липня

День Української Державності, День хрещення Київської Русі (День пам'яті рівноапостольного князя Київського Володимира Великого).

Події:

  • 1942 — Ніжинська комендатура поширила оголошення:
Дня 8 липня 1942 року обстріляно у Володьковій Дівиці німецьких солдат під час того, як вони виконували свої службові обов’язки. Причому вбито унтер-офіцера німецької озброєної сили.
Німецький рейх буде стократно карати за кожний замах на членів німецької армії. У ранніх годинах 9 липня 1942 року розстріляно за постановою військового часу 100 чоловік, котрі знали про присутність бандитів у селі і про це не повідомили властей.
Оголошення були розвішені по всіх навколишніх селах. Крім 100 заручників, що їх забрали карателі, за розпорядженням коменданта м. Носівка Дрозда заарештовано і відправлено в тюрму Ніжина ще 190 сельчан. Всі вони загинули.
Анна Гридасова.jpg

Народилися:

Михайло Бондаренко.jpg
Людмила Борисова 1.jpg

Померли:

Олександр Юхно.jpg


16 липня

День бухгалтера та аудитора.

Події:

Анатолій Крупина.jpg

Народилися:

Жанна Соловей.jpg

17 липня

Події:

  • 2020 — Верховна Рада України прийняла Постанову №3650 «Про утворення та ліквідацію районів». Носівський район, з центром у місті Носівка, який охоплював площу 1151 квадратний кілометр та складався із 47 населених пунктів ліквідовано. Утворений Ніжинський район з адміністративним центром у місті Ніжин у складі територій Батуринської міської, Бахмацької міської, Бобровицької міської, Борзнянської міської, Вертіївської сільської, Височанської сільської, Дмитрівської селищної, Комарівської сільської, Крутівської сільської, Лосинівської селищної, Макіївської сільської, Мринської сільської, Ніжинської міської, Новобасанської сільської, Носівської міської, Плисківської сільської, Талалаївської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Померли:

Динник Степан.jpg

18 липня

Померли:

Іван Тонконог.jpg
  • 1944 — загинув уродженець села Селище Тонконог Іван Власович (1913—1944) — червоноармієць, учасник Німецько-радянської війни, Герой Радянського Союзу.

19 липня

Народилися:

  • 1936Воловник Іван Костянтинович, господарник і політик, голова колгоспу імені Шевченка в селі Держанівка, голова колгоспу імені Кірова в Носівці, депутат Верховної Ради УРСР 10-го скликання.
Олена Харченко.jpg

20 липня

День Іллі Пророка.

  • 1937 — наступного дня після новосілля, до нового господарства мешканця Носівки Карпа Гармаша прийшли з обшуком співробітники НКВС, знайшли стару газету, якою була застелена скриня, а в тій офіційній партійній газеті були надруковані статті вже розстріляних партійних діячів. Цього виявилося досить, щоб Карпо Григорович був репресований і 31 грудня 1943 року помер на засланні. Сім'я втратила батька і чоловіка, у неї також було відібрано половину нового будинку, де оселився керівний працівник районного відділу НКВС. В 1959 році Верховний Суд УРСР реабілітував К. Г. Гармаша посмертно. Такою була доля талановитої і працьовитої людини в ті лихі часи.
  • 1940 — уродженець Володькової Дівиці, партизанський командир у роки українсько-радянської війни, радянський військовий діяч Микола Кропив'янський засуджений до 5 років позбавлений волі.

Народилися:

Ігор Шупрович.jpeg
  • 1991 — народився Шупрович Ігор Ігорович (1991—2023), солдат, мешканець Носівки. Загинув на Російсько-українській війні в районі населеного пункту Новомихайлівка, Донецької області

21 липня

Народилися:

Олег Гордін.jpg

Померли:

BrullovP-TPEROV.jpg
  • 1836 — помер Погорільський Антоній, справжнє ім'я Перовський Олексій Олексійович, 1787—1836), письменник, представник українського антиімперського культурного руху на Стародубщині, нащадок носівчан — онук гетьмана Розумовського, брат державних діячів графів Лева і Василя Перовських, дядько Олексія Толстого і братів Олексія та Володимира Жемчужникових.