Ємець Віталій Олексійович

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Віталій Ємець

Віталій Олексійович Ємець (народився 28 липня 1959) — музикант, керував народним аматорським оркестром духових інструментів Носівського будинку культури, автор посібника «Грає оркестр! Друзі, це свято..».

Життєпис[ред. | ред. код]

Випускник Ніжинського культурно-освітнього училища 1985 року.[1] Навчався по класу «труба» і отримав кваліфікацію «організатор культурно-дозвіллєвої діяльності, художній керівник аматорського духового оркестру».

Ємець Віталій кваліфікований спеціаліст, досконало знає свою справу, володіє технікою і методикою викладання духових інструментів, з 1978 року активний учасник художньої самодіяльності.

З 1982 р. став директором Носівського Цукрозаводського будинку культури та паралельно керівником аматорського духового оркестру.

З 1986 р. - працівник Носівського районного будинку культури.

Досвід роботи у сфері музичного жанру дає плідні результати в роботі з духовими колективами та сольній роботі, а саме професійна гра на саксофоні, трубі, флейті ударних, акордеоні та інших інструментах.

Віталій Ємець має досвід роботи не тільки з Носівським духовим оркестром, а й практичний досвід з народним аматорським духовим оркестром Бобровицького МБК, духовим оркестром курсантів Київського інституту КВС України, є керівником естрадного колективу «Носівський Брас», працює акомпаніатором народного аматорського фольклорного колективу «Молодички», має досвід роботи зі зведеними оркестрами.

З приходом Ємця Віталія на посаду керівника до Носівського МБК, духовий оркестр отримав звання «Народний аматорський духовий оркестр», став відомим далеко за межами Носівки.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина Ольга, син Микола, донька Наталія.

«Грає оркестр! Друзі, це свято..»[ред. | ред. код]

До збірника увійшло сімнадцять п'єс патріотичної, естрадної та дитячої тематики власне написані або в інструментовці автора, розрахованого для аматорських духових оркестрів.[2]

Віталій Ємець – широкого профілю музикант, непересічний від Бога талант[ред. | ред. код]

Джерело: фрагмент публікації Микола Кохан: Духовий оркестр грає – дух і настрій підіймає, che.cn.ua, березень 2024

Віталій Олексійович створив колектив духового оркестру у 2004 році. Деякі його учасники (їх було 22) грають і сьогодні. Передусім, 67-річний Володимир Маленко і 64-річний Сергій Шевченко. Грали в оркестрі і діти Віталія Олексійовича: син Микола, донька Наталія і дружина Ольга.

Оптимізація у культурі (скорочення творчих колективів), якій можна було б запобігти і зберегти повний склад духового оркестру, якби він став муніципальним. Віталій Ємець і директор МБК Вячеслав Ворошилов добивалися цього. Але, на жаль, не сталось. Місцева влада відмову мотивувала браком коштів.

Віталій Олексійович, людина принципова і вимоглива, запропонував достойну кандидатуру на художнього керівника, перспективну свою ученицю Яну Іщук. Співпрацює з нею, а також з колегами-диригентами з Житомира, Полтави, Львова, Черкаської, Кіровоградської, Сумської і Рівненської областей, надаючи їм твори у власній музичній обробці. Загалом він написав 80 п’єс для духового оркестру і вже 10 – для народного ансамблю «Троїсті музики» (баян, скрипка, сопілка, гітара, бандура, ударні), який створив у Бобровицькій школі мистецтв, де читає предмет по класу «ударні інструменти».

Віталій Ємець – художній керівник, диригент та акомпаніатор декількох творчих колективів. Сьогодні плідно працює з народним аматорським духовим оркестром Бобровицького МБК, народним фольклорним колективом «Молодички» Мринського сільського будинку культури, що на Носівщині. А також – з ансамблями пісні Рудьківського, Бригинцівського і Пісківського сільських будинків культури, що на Бобровиччині (бувало, що з вісьмома).

Захоплення музикою у нього почалося у дитинстві, коли самостійно опанував народний інструмент – гармошку. У шкільні роки грав у духовому оркестрі будинку культури Носівського цукрозаводу (був 30 років його успішним директором), беручи активну участь у всіх культурно-масових заходах. Був художнім керівником духового оркестру Носівської ЗОШ №3 з поглибленим вивченням музики.

Служачи в армії, теж грав у духових оркестрах. Продуктивну роботу на ниві культури поєднав з відмінним навчанням у Ніжинському культосвітньому училищі по класу «труба» і отримав кваліфікацію «організатор культурно-дозвіллєвої діяльності, художній керівник аматорського духового оркестру». За роки блискучої професійної діяльності створив багато дитячих і дорослих творчих колективів. Близько 200 його учнів досконало навчилися грати на духових інструментах і не тільки. Бо сам Віталій Олексійович блискуче грає: на трубі, саксофоні, акордеоні, блок-флейті, ударних, контрабасі, гітарі і сопілці. Першим нотам навчив його вчитель і учасник колективу духового оркестру Микола Калюжний.

Це збагатило його високофаховий досвід в обробці класичних і сучасних музичних творів. Надало їм кращого звучання та сприяло вихованню музичних смаків у виконавців аматорських духових оркестрів. Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА видав збірку «Грає оркестр! Друзі, це свято…», репрезентував багатий досвід обробки класичних і сучасних творів відомого на Чернігівщині духовика Віталія Ємця. Розрахована на широке коло фахівців, які працюють у закладах культури і мистецтв області. Видання збірки інструментовок Віталія Олексійовича є важливим напрямом роботи обласного методичного об’єднання працівників культури.

«Вона збагачує репертуар аматорських духових оркестрів, невіддільна складова у широкому розмаїтті самодіяльної творчості в ім’я розвитку Українського духового мистецтва», – сказано у передмові збірки п’єс для аматорського духового оркестру, у якій понад 20 інструментовок та творчих доробок Віталія Ємця. А ще понад 20 композицій увійдуть в другу збірку.

Відзнаки[ред. | ред. код]

  • Почесна грамота Носівської районної ради (2018, з нагоди Всеукраїнського Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва).
  • Орден "Патріот Чернігівщини",
  • Почесна грамота Чернігівської обласної ради "За активну громадську позицію, вагомий внесок у забезпечення розвитку і процвітання Чернігівщини, сумлінну працю, високий професіоналізм та незламний патріотизм", книга пошани "Чернігівщина. Імена та здобутки" (2021).[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Н. І. Шаган,: Презентація збірки п'єс «Грає оркестр! Друзі, це свято…» В. Ємця », Ніжинський коледж культури і мистецтв, переглянуто 25 лютого 2020
  2. «Грає оркестр! Друзі, це свято..», Носівська міська рада, 28 вересня 2018, переглянуто 25 лютого 2020
  3. Дарина Кратко: 20 серпня 2021 року в місті Київ в Будинку офіційних прийомів відбулася урочиста церемонія відзначення почесними нагородами кращих представників Чернігівщини, Носівський міський будинок культури, 26 серпня 2021

Посилання[ред. | ред. код]