Ґрунти Носівки

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

Ґрунти Носівки

Джерело: Олександр Кононенко: Носівка. Ґрунти, Носівка Nosivka Nosowka, 27 грудня 2022

Ґрунтовий покрив характеризується відносною однорідністю, що обумовлено обмеженими розмірами території та її геоморфологічними особливостями.

Північна та північно-східна частина території (10%) зайнята сірими опідзоленими ґрунтами. Вони сформувалися під листяними лісами. Характеризуються темно-бурим кольором ілювіального ґрунтового горизонту з підвищеним вмістом гумусу (1,4 %) слабко-кислою реакцією ґрунтового розчину, низькою родючістю з бідним вмістом азоту, фосфору, калію. За бонітетним показником вказані ґрунти віднесені до земель середньої якості.

Заплавна частина р. Носівочка зайнята лучними ґрунтами поверхневослабкосолонцюватими (10 %). Сформувалися вони, в основному, на лесовидних породах та мають легкосуглинистий механічний склад. Лучні ґрунти сформувалися в умовах постійного капілярного зв’язку з неглибоко залягаючими підґрунтовими водами при особливому режимі поверхневих вод (сезонного затоплення). Характеризується оглеєністю, слабкою засоленістю. На поживні речовини вони значно бідніші чорноземів. Забезпеченістю азотом, фосфором, калієм середня. Реакція ґрунтового розчину близька до нейтральної, у солонцюватих різновидів – слабколужна. За бальною оцінкою якістю ґрунту вони віднесені до земель середньої якості.

Західна частина міської території зайнята чорноземами глибокими малогумусними (25 %). Вони сформувалися на лесових породах та мають легкосуглинковий механічний склад. Більша частина з них слабколужна. Гідролітична кислотність їх низька, але у лугових різностях дещо вища, що вказує на їх вапнування. За умовами родючості ці ґрунти кращі у районі, віднесенні до земель кращої якості.

У східній частині міста переважають чорноземи опідзолені у комплексі з лугово-чорноземними, вони займають більше 30 % території. Для них характерні властивості чорноземних та опідзолених ґрунтів. Вони добре ґумусовані, у них глибокий гумусний горизонт 35-40 см; перехідний горизонт до 100 см. Реакція ґрунтового розчину нейтральна або слабкокисла. Опідзоленість ґрунту виражається у їх безкарбонатності до ґрунтоподібних порід. Як і вище охарактеризовані ґрунти вони віднесені до ґрунтів доброї якості.

Південна частина території (25 %) зайнята лугово-чорноземними ґрунтами у комплексі з чорноземно-луговими опідзоленими. Приурочені до пласких знижень. Характеризуються пилувато-легкосуглинистим складом. Від чорноземів відрізняються тільки ознаками оглеєння у ґрунтоутворюючій породі, мають добрий водний режим. За своїми агрофізичними даними – це кращі ґрунти району. Для їх покращення можливе застосування гіпсу, що добре відображається на підвищенні їх врожайності.