Чубук Яків Петрович

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Пам'ятник-мавзолей на цвинтарі радянських солдат у місті Сувалки (Cmentarz Żołnierzy Radzieckich), Польща

Чубук Яків Петрович (народився 1896 в Макіївці26 вересня 1944) — учасник Німецько-радянської війни, житель села Макіївка Носівського району Чернігівської області.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у 1896 році в Макіївці Ніжинського повіту Чернігівської губернії в сім'ї селян Чубука Петра Савелійовича і його дружини Ганни. Крім Петра в сім’ї росло ще двоє синів – Макар і Петро.

Перша дружина Якова померла при пологах. Другий шлюб Яків узяв з Мельник Наталією Андріївною (1898-1978). У шлюбі народились двоє доньок – Варвара і Паша (померла в юності) та син Петро, якому було лише два роки, коли Яків був мобілізований до лав Червоної Армії.

Був мобілізований у 1941 році Лосинівським районним військовим комісаріатом. Від вересня 1941 року вважався таким, що пропав безвісти. Але за словами односельця, який втік з німецького полону, було відомо, що у полон вони потрапили разом. Перебував в одному з німецьких таборів для військовополонених на території Білорусії. Звільнений з полону та повторно був мобілізований Кагановицьким РВК м. Мінськ орієнтовно в липні 1944 року.

Яків Чубук загинув 26 вересня 1944 року [1] під час бою за висоту 252,1, розташовану на північно-східному березі озера Шельмент, яка була ключовою в німецькій обороні міста Сувалки, Підляське воєводство, Польща.[2] На час загибелі перебував у лавах 352-ї стрілкової дивізії, рядовий 1162 стрілкового полку, стрілок.

Яків був похований 27 вересня 1944 року за 800 м. на південний схід від села Червонка неподалік міста Сувалки. Пізніше його останки були перепоховані на радянський військовий цвинтар Кживульце на виїзді з м.Сувалки. Це підтверджує отримана правнучкою Якова довідка з Червоного Хреста.

Всі ці дані містилися в архівах, але родині так і не було повідомлено про загибель, сім’я вважала Якова таким, що пропав безвісти. Його син Петро помер 2005 року й так і не дізнався про обставини загибелі свого батька.

Правнучкою Якова Чубука є Бруй Юлія Віталіївна.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Книга памяти Украины. Электронная база данных 1941-1945
  2. Дюрягин Г. М. Сквозь пламя войны. — Казань: Татарское книжное издательство, 1982. — 144 с.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]