Сидора Петро Петрович
Петро Петрович Сидора (народився 10 червня 1950 в Тертишниках) — священник, митрофорний протоієрей Кропивницької єпархії ПЦУ.
До життєпису[ред. | ред. код]
Працював головою РК ДТСААФ, завідуючим відділом культури у Носівці.
Був настоятелем Спасо-Преображенського собору на Кіровоградщині, секретарем Кіровоградської єпархії.
14 червня 2020 року єпископ Кропивницький і Голованівський Марк, з благословення митрополита Київського і всієї України Епіфанія, вручив Митрополичу грамоту з відзнакою Кавалеру ордену «За заслуги» ІІІ ступеню, Почесному громадянину міста Кропивницький, Лауреату обласної краєзнавчої премії митрофорному протоієрею Петру Сидорі з нагоди 70-ліття від дня народження, яке він відсвяткував 10 червня 2020 року. Нагородження відбулося під час Божественної Літургії в храмі Апостола Андрія Первозваного м. Кропивницький. Владика привітав ювіляра з знаменною датою, подякував за служіння та побажав здоров’я й довголіття. До вітань доєдналися присутні священнослужителі та віряни.
Автор книги: Сидора П.П. Тертишники. Спогади про рідне село. – Кіровоград: РІА «Тема – Плюс», 2009.
Сидора Петро Петрович[ред. | ред. код]
- Джерело: https://www.kr-rada.gov.ua/site/uploads/files/Почесні громадяни/28_Сидора П_П.pdf
Митрофорний протоієрей Сидора Петро Петрович — священнослужитель Кіровоградської єпархії УПЦ, своєю пастирською діяльністю утверджує в суспільстві християнські ідеали та цінності, дбає про духовний і культурний розвиток мешканців міста.
Народився 10 червня 1950 року у с.Тертишники Носівського району Чернігівської області. Має вищу світську та духовну освіту: закінчив Київський державний інститут культури імені О.Є.Корнійчука, Одеську духовну семінарію.
Більше 20 років, з 1991 по 2012 рр., був настоятелем Спасо-Преображенського собору, дбав про його відбудову та реставрацію. Сьогодні храм, визначна пам’ятка історії та архітектури, є візиткою міста, взірцем і окрасою його центральної частини.
Отець Петро був ініціатором встановлення біля собору величного пам'ятного знака на честь 2000-річчя Різдва Христового. Його територію прикрашають дзвіниця, скульптурні групи, фонтани, рідкісні різновиди дерев та квітів, які заворожують природною неповторністю та досконалістю. Тут улюблене місце відпочинку багатьох кропивничан.
Довгий час о. Петро Сидора працював на посаді секретаря Кіровоградської єпархії УПЦ, очолював комісію з релігійної освіти, катехізації та місіонерства єпархії, був дійсним членом Всеукраїнського православного педагогічного товариства, неодноразово — делегатом його з’їздів.
Сприяв вихованню молодих священнослужителів, зміцненню матеріальної бази церкви, налагодженню тісної співпраці з виконавчими органами Кіровоградської міської ради, обласної державної адміністрації з питань підвищення рівня культури, освіти, здоров’я, організації дозвілля мешканців міста.
Розуміючи актуальність питань відродження духовності та утвердження моральних цінностей у суспільстві, о. Петро Сидора організував при Спасо-Преображенському соборі недільну школу в ім’я святих рівноапостольних Кирила та Мефодія. Він ретельно підбирав колектив викладачів, розробляв програму трирічного навчання для дітей, підлітків та дорослих – трьох вікових груп учнів.
При храмі продовжує працювати відкрита ним бібліотека духовної літератури та відеофільмів, якими користуються навчальні заклади міста.
На базі Спасо-Преображенського собору, з благословення і під керівництвом отця Петра Сидори, систематично проводилися “Преображенські читання” і різноманітні науково-практичні конференції та семінари, які збирали педагогів, медпрацівників, науковців, працівників культури. На них розглядалися питання розвитку духовної освіти, співробітництва світських організацій з церквою в різних галузях суспільного життя.
За ініціативи священнослужителя в місті було побудовано пам'ятний знак Ангелуохоронцю, присвячений 2000-літтю Різдва Христового, на Соборній площі. Його відкриття відбулося у дні святкування 250-річчя заснування міста за участю Прем'єр-міністра України.
Враховуючи архівні дослідження, проведені під керівництвом о. Петра, в місті встановлено пам'ятні знаки-хрести на місцях зруйнованих храмів.
Значну роботу священнослужитель провів задля відновлення місцевої святині – Єлисаветградської ікони Божої Матері, що є духовною покровителькою нашого міста.
Вершиною краєзнавчого доробку отця Петра є реалізація проекту зі створення фундаментального історико-документального видання – книги-альбому “Спасо-Преображенський собор”. У першій частині книги – розповідь про сучасний собор, у другій – викладено документальні історичні матеріали, пов’язані з історією собору та історією міста, починаючи з 1774 року. Робота, проведена отцем Петром з підготовки та видання цієї книги, високо оцінена фахівцями краєзнавчої справи: у 2006 році Сидора Петро Петрович став лауреатом обласної краєзнавчої премії імені В. Ястребова.
І сьогодні у місті проводяться заходи, ідейним натхненником яких є о. Петро Сидора: благодійні акції “Різдвяний ангел”,“З долоньки в долоньку”, “Біла квітка”, свята духовної музики та співу “Різдвяні передзвони”, “Молюсь за тебе, Україно”.
Серед важливих напрямків роботи священнослужителя — участь у розробці соціальних проектів, пов’язаних з профілактикою СНІДу, наркоманії, ігрової залежності, допомога притулкам для неповнолітніх та хворих дітей, опіка над літніми людьми, малозабезпеченими громадянами.
Особисті досягнення отця Петра було відзначено численними церковними нагородами, а саме: орденами Різдва Христового ІІІ, ІІ, І ступенів, “За церковні заслуги” – святого князя Володимира ІІІ, ІІ ступенів, “За церковні заслуги” – святого Нестора Літописця ІІІ, ІІ ступенів, преподобного Іллі Муромця ІІІ, ІІ ступенів, преподобного Агапіта Печерського ІІ ступеня.
Про високу оцінку його діяльності свідчать Золота медаль “Радянський фонд миру”, Почесна грамота облдержадміністрації і обласної ради, Почесна відзнака Міністерства культури і туризму України “За багаторічну плідну працю в галузі культури”, відзнаки виконавчого комітету Кіровоградської міської ради “За заслуги” І та ІІ ступенів.
Рішенням Кіровоградської міської ради 05 серпня 2008 року Сидорі Петру Петровичу присвоєно звання “Почесний громадянин міста Кіровограда”.
Відзнаки[ред. | ред. код]
За церковні заслуги П.П. Сидора нагороджений
- двома хрестами з прикрасами, що є найвищою нагородою Церкви,
- орденами Різдва Христового 1-го та 2-го ступенів,
- орденами святорівноапостольного князя Володимира 2-го та 3-го ступенів,
- орденами Нестора Літописця 1-го та 2-го ступенів,
- орденм преподобного Агапіта Печерського 2-го ступеня,
- орденом преподобного Іллі Муромця 2-го ступеня,
- Золотою медаллю Міжнародного фонду Миру та багатьма іншими відзнаками.