Бій під Гусавкою

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

Бій під Гусавкою — бій партизанського загону під командуванням Михайла Стратилата, що відбувся влітку 1942 біля села Гусавка Менського району Чернігівської області.

За матеріалами книги «Партизанська Носівщина»

Передумови[ред. | ред. код]

В липні 1942 партизанський загін під командуванням Стратилата розміщувався на межі Козарських та Кобижчанських лісів в урочищі Сучки. Тоді партизани розгромили колону ворожих автомашин, які слідували на Носівку. Було знищено одного німецького офіцера, розбито три ворожі автомашини. Окупанти влаштовують погоню за партизанами. Загін мав перебазуватися в нове місце. І ось бійці побачили, що їх хочуть оточити фашисти. Швидко групи розгорнулись у бойовий порядок і прийняли бій. Щоб не бути оточеними ворогом, партизани відходять в глибину лісу і відриваються від переслідування. Після цього на нараді активу і було вирішено іти до лінії фронту.

Микола Симоненко за завданням Стратилата залишився в районі, до лінії фронту він не слідував. В його обов'язки входило об'єднувати партизанів, які по ряду причин залишилися в Носівських лісах, підтримання зв'язків з підпллям і явочними квартирами. Як виявилося, вирішили продовжувати партизанську боротьбу і не покинули району партизани Шевчук, Брусиловець та інші.,

Залишивши частину загону в Носівських лісах, Стратилат вирушає в похід, надіючись по дорозі зустрітися із обласним партизанським загоном.

Бій і втрати партизанів[ред. | ред. код]

Дорогою Бовкун демаскує загін і його оточують окупанти. Це було під селом Гусавкою (тепер Менського району). Звичайно, виграти бій у таких умовах було неможливо. Партизани відступили, залишивши вбитими своїх товаришів. Смертю хоробрих тут зложили свої голови Іван Радзін — секретар парторганізації Носівського цукрового заводу, Петро Мазуренко — голова Носівської райспоживспілки, Наташа Боровик — комсомолка із Сулака, Кузьма Огієнко, Федір Бібіков. У партизанів не було навіть змоги похоронити своїх товаришів. Їх в той час на місці бою похоронили жителі села.

Бій під Гусавкою розкидав загін в різні сторони. Бовкун із трьома бійцями звернули в болото і німці припинили їх переслідування. Решта загону з боєм почала відходити.

Після бою[ред. | ред. код]

Після бою частина загону вирішила і далі добиратися до лінії фронту. Як стало відомо вже після звільнення від ворога нашої території, ця частина бійців дійшла до фронту, перейшла його і влилася в ряди діючої армії. Це такі партизани як Крапив'янський, Мачульський, Вовкогон, Огієнко, Щотка та. інші. Вони громили ворога на фронтах Великої Вітчизняної війни. Після звільнення партизани розповідають, що Крапив'янський заїхав у Ніжин. На його пагонах красувалися майорські зірочки, а на, грудях бойові ордени і медалі. В далекій Болгарії він загинув смертю хоробрих.

Бовкун із своєю невеличкою групою повернувся в Носівські ліси.

Розділення партизан на три загони[ред. | ред. код]

Збір їх відбувався в партизанському таборі Більських лісів. Через декілька днів Симоненко переводить своїх людей в Кобижчанські ліси і зустрічається із Бобровицьким партизанським загоном, яким командував Бабіч. Тут його застає Бовкун, що повернувся з під Гусавки. За словами Симоненка разом з Бовкуном було лише 3 бійці. Бовкун просить у Бабіча прийняти його в свій загін. Але Бабіч відмовив йому. Тоді Бовкун вирішує діяти своїм окремим загоном. Із загону Бабіча до Бовкуна переходить Порфірій Кіхтенко. До них приєднується Сеник, що тільки прибув у загін, і Оксана Коробко. Вирішує діяти в складі загону Бовкуна і група Богданова, яка також самостійно добиралася в Носівські ліси після бою під Гусавкою. Бовкун підкреслював, що на початку боротьби з окупантами до його загону входило 14 бійців, із яких 12 були чоловіки, і 2 жінки. На нараді загону було обрано керівництво: командиром Загону став Бовкун, комісаром — Кіхтенко, начальником штабу — Сеник.

Після бою під Гусавкою Стратилат збирає бійців загону, які там залишилися. Група в складі 9 бійців повертається в район. Обидві групи зустрічаються, але Бовкун не захотів діяти разом із Стратилатом. Від Бовкуна до Стратилата перейшли Ярмош, Мірошник. Таким чином на місці єдиного Носівського партизанського загону створилися і діяли окремо один від одного три партизанські загони: Бовкуна, Стратилата, Симоненка.

Перехоронення учасників бою[ред. | ред. код]

Через 25 років — в липні 1967 року місце поховання їх було виявлено учнями Гусавської восьмирічної школи. Громадськість села організувала перехоронення їх останків. Труну було встановлено в Гусавському клубі, прикрашеному живими квітами. Біля труни виставлено почесну варту учнів школи.

До труни встановлено доступ жителів сусідніх сіл Гусавка і Локнисте. У варті біля труни стояли також керівники села, рідні загиблих, побратими-партизани. На перехоронення прибув син загиблого П. Р. Мазуренка з сім'єю, колишні партизани, представники Носівського цукрозаводу. На багатолюдному мітингу виступили: колшній комісар 3-го полку з'єднання «За Батьківщину» М. Г. Демченко, від працівників цукрозаводу — М. М. Мархай і О. М. Ющенко та інші. Від піонерів виступили Н. Тимошенко, яка вручила Г. П. Мазуренку вазу та землю, яку окропив своєю кров'ю його батько. Останки партизанів похоронено поряд із могилою воїнів, загиблих в роки Великої Вітчизняної війни.