Баклан Микола Миколайович

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Микола Баклан

Микола Миколайович Баклан (народився 31 грудня 1924 в селі Макіївка Носівського району — помер 26 вересня 1978, там же) – вчитель історії, краєзнавець, автор книги «Історія села Макіївки Носівського району Чернігівської області».

Жив, працював у Макіївці.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в селянській сім'ї. Батько — Баклан Микола Трохимович, матір — Баклан (дівоче прізвище — Смага) Палажка Іванівна. Родина мала двох синів: старшого Миколу та молодшого Івана.

Баклан М.М. навчався в Макіївській середній школі, після закінчення якої у 1941 році вступив до Ніжинського педагогічного інституту, але одразу повернувся дому, оскільки в приміщенні інституту був влаштований шпиталь для поранених.

З 1942 по 1945 роки перебував на примусових роботах у Німеччині.

Після звільнення був мобілізований до лав Червоної армії, брав участь у бойових діях з квітня по травень 1945 року. У 1946 році був демобілізований та повернувся до Макіївки.

З 1946 до 1948 року працював столяром Київського вагоноремонтного заводу. У 1948 році повернувся додому, закінчив 4-х місячну бухгалтерську школу у Ніжині, після чого працював бухгалтером, бібліотекарем і вчителем німецької мови у Макіївській школі.

1949 року одружився з Федчун Неонілою Павлівною. Виховував трьох дітей. Серед них — син Олександр.

З 1951 по 1955 рік навчався на заочному відділенні історичного факультету Ніжинського педагогічного інституту, після чого працював вчителем історії в Макіївській середній школі.

Помер внаслідок трагічного випадку. Баклана М.М. ввечері 25 вересня 1978 року збив автомобіль. Микола Миколайович помер від отриманих травм 26 вересня 1978 року. Похований у Макіївці.

Історія села[ред. | ред. код]

Обкладинка першого видання «Історії села Макіївки» 1995 року

Працюючи в школі, Микола Миколайович писав історію села, де жили його далекі пращури, батьки, де сам народився і виріс. Він завершив свою працю 1975 року, продовжував роботу над збиран­ням нових матеріалів.

Працював у архівах та музеях Ніжина, Прилук, Чернігова, Києва та інших міст.

У 1995 році «Історія села Макіївки» вийшла друком до 300-річчя першої письмової згадки про село завдяки небайдужим макіївчанам та Всеукраїнському благодійному фонду «Відродження села Макіївки Носівського району Чернігівської області».

Станом на 2019 «Історія села Макіївки» — єдина історична праця, видана окремою книгою, про історію Макіївки.

У передмові до книги кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України HAH України Я. Верменич зазначає:

«У книзі Миколи Баклана "Історія села Макіївки", немов у краплині роси, відбилися вся трагічна і героїчна історія українського народу, його болі й надії, його звершення. І нехай декому може здатися, що деякі сторінки її вже не цікаві сучасному читачеві. Поліпшення (прикрашання) історії — справа невдячна. Вона така, яка є, й іншої історії у нас не буде... Книга ця написана людиною небайдужою, щиро закоханою у рідний край...»

Твори[ред. | ред. код]

  1. Баклан Микола Миколайович. Історія села Макіївки Носівського району Чернігівської області / М. М. Баклан ; Всеукраїнський благодійний фонд "Відродження села Макіївки". - Київ : [б.в.], 1995. - 52 с.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Баклан М.М. Історія села Макіївки Носівського району Чернігівської області. — К., 1995. — 52с.