Артем Розум

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

Артем Розум — реєстровий козак Ніжинського полку, засновник козацького хутора в Носівських степах (недалеко від Носівської Дослідної станції), власник ділянки лісу в Лісних Хуторах. Батько Кузьми Розума, дід Олександра Розума, прадід Миколи Розума, прапрадід Олександра Розума.

Віддав козацькій службі 25 років[ред. | ред. код]

Джерело: Олександр РозумЗагальними зусиллями відтворимо історію рідної вулиці в Носівці, 12 серпня 2022

На початку 20 століття, УНР, часів більшовицького перевороту та подальшого укріплення комуністичного режиму всі широкі, з родючим чорноземом степи Носівщини були густо заселені козацькими хуторами, це добре видно на мапі 20 років, на яких проживали трудолюбиві, великі козацькі родини, котрі своєю тяжкою хліборобською працею на землі добували свій хліб насущний, а крім того ще, як реєстрові козаки Ніжинського полку, несли різні військові повинності перед державою, брали участь у багатьох військових походах та війнах, зокрема, як мій прапрадід, козак Артем Розум, який віддав козацькій службі 25 років свого життя, брав участь у війнах з Османською імперією на Балканах, де царська Росія вела бойові дії проти Туреччини за свій вплив у Європі.

Багато з тих, хто повертався з війн у Носівку, мали можливість отримати, як прапрадід Артем, за службу у Реєстровому козацтві та участі у війнах, або ж придбати землі у Носівських степах та засновувати на них свої козацькі поселення. Цьому явищу ще позитивно сприяла новаторська політика і реформи царського уряду Росії на початку 20 століття, УНР, якоюсь мірою, НЕПу більшовицької доби, бо це давало козацтву можливість прикупляти собі орні землі у степах та розвивати там свої господарства.

Так, велика трудова сім'я мого прадіда Кузьми та діда Олександра Розумів в той час придбала добру ділянку чорнозему у степу, недалеко від Носівської Дослідної станції, та практично збудували на ній кріпкий, добротний будинок з гарної деревини зі свого лісу у Лісних Хуторах, який отримав у свій час прапрадід Артем Розум за участь у походах, та всі господарчі будівлі біля нього.