Мринський історико-краєзнавчий музей
Музей «Історії села Мрин» — історико-краєзнавчий музей у Мрині. Форма власності – комунальна.
Адреса музею: 17113, село Мрин, Мринська ЗОШ І-ІІІ ст., вул. Центральна, 30.
Історія створення[ред. | ред. код]
Музей створили вчителі на чолі з А. Б. Чекан.
Заснований Мринською ЗОШ І-ІІІ ст. 15 травня 2005 р., наказ №53.
5 грудня 2007 музей зареєстрований при управлінні освіти і науки ЧОДА, свідоцтво про реєстрацію №26-97.
Експозиція[ред. | ред. код]
Музей складається з двох кімнат площею по 40 м.кв.
Історична кімната[ред. | ред. код]
Тематична будова (розділи):
- Герб села Мрин;
- Перші згадки про село Мрин. Козацька доба;
- «Сільські Афіни». Мрин на почтку ХХ ст.;
- У вирі революції;
- Заради життя і перемоги. Друга світова війна. Фронтові реліквії;
- Колгоспне будівництво;
- Наш біль – Афганістан;
- Дзвони Чорнобиля.
Відповідно до тематики зазначених розділів у музеї представлені ксерокопії документів, світлини, книги і періодичні видання, особисті речі, декоративні експонати, що висвітлюють основні історичні події та участь у них мринчан.
Цікавими є документи і карти про Мрин у різні історичні періоди: польський герб Мрина за часів панування монахів-домініканців, копія карти Гійома де Боплана, список сотників Мринської сотні.
Старовинні фотографії висвітлюють краєвиди Мрина на п.ХХ ст., його унікальні учбові заклади: Людмилівська школа домогосподарства, Леонідівське ремісниче училище, зруйнована перед війною Успенська церква, перша лікарня, читальня, чайна. На колоритних світлинах можна побачити учнів та жителів села. Музей має відомості і фото про відомого мецената місцевого поміщика П. С. Коробки.
На стендах музею подана інформація про найбільш трагічні події другої світової війни і бойовий шлях ветеранів, партизанський рух. Серед військових реліквій світлини того часу, наградні документи, альбоми, спогади, книги і деякі фронтові експонати.
Період радянського будівництва представлений епізодами – діяльність мринської «Просвіти» Мринського району, першими молодіжними організаціями, перша сільська електростанція, обліковий зошит бригадира по виплатах на трудодні, світлини про працю колгоспників і їх досягнення.
Розділи пов’язані із подіями війни в Афганістані і аварією на ЧАЕС розповідають про участь наших земляків у цих подіях. Містять фотографії та документи того періоду.
До кожного розділу музей має підбірку математичних папок з екскурсіями, спогадами, світлинами, альбомами з життя школи, села, закладів і підприємств.
Музей поповнюється новими матеріалами, відповідно до вимог нашого часу стосовно подій Голодоморів, політичних репресій, національно-визвольного руху і подій на Сході України.
Музейний фонд історичної кімнати і вся пошукова робота підпорядковані завданню виховання в учнів любові до рідного села, патріотизму і критичного мислення в оцінці історичних подій.
Народознавча кімната[ред. | ред. код]
Кімната оформлена у вигляді української світлиці і відображає побут українського села п.ХІХ-п.ХХ ст.
У кімнаті створений у натуральну величину макет печі, полика, стіл і лавки.
Зібрано багато побутово-ужиткових речей, якими користувалися селяни у господарстві.
Є колекція вишитих і домотканнихрушників, картин, вишитих сорочок та одягу.
Окрім зазначених розділів у музеї зібрані матеріали про видатних земляків: ДСР, мецената П. С. Коробку, генерала Л. П. Рудановського, етнографа О. Н. Малинку, Заслуженого лікаря Д. Т. Малинку, заслуженого актора М. І. Тягнієнка, Героя другої світової війни В. Т. Броварця та інших.
Окремим стендом увіковічена пам'ять про учасника АТО Живковича Владислава Хайдаровича.
Керівники[ред. | ред. код]
Керівниками музею «Історії села Мрин» були:
- Чекан А. Б. (2005-2011);
- Буняк Л. П. (2011-2018).
Станом на вересень 2020 директор музею – Леус Тетяна Валеріївна.
Діяльність[ред. | ред. код]
На базі музею історії села працюють гуртки для учнів школи, проводиться навчально-виховна робота, учні беруть участь у науково-дослідницькій пошуковій діяльності та всеукраїнських конкурсах, здійснюються екскурсії для односельців та гостей села.