Зла Марфа Федорівна

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Версія від 16:45, 24 жовтня 2024, створена Perohanych (обговорення | внесок) (Заміна тексту — «’» на «'»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Марфа Зла

Марфа Федорівна Зла (народилася в 1923 році в селі Носівка — померла 1987) – українка, Герой Соціалістичної Праці (1971), доярка приміського колгоспу ім. Кірова.

За досягнуті успіхи була нагороджена двома орденами Леніна та золотою медаллю «Серп і Молот».

Герой Соціалістичної Праці[ред. | ред. код]

Фрагмент нарису Григорія Бровка «Герої Соціалістичної Праці Носівщини» у книзі: Фурса В. М. Славні імена Носівщини. — 2-ге видання, доповнене, перероблене. — Ніжин : ТОВ «Аспект-Поліграф», 2012. — 384 сторінки : ілюстрації. ISBN 978-966-340-493-6.

У три місяці залишилася без батька, а незабаром залишилася сиротою.

Ще підлітком почала працювати в рільничій ланці, якою керувала її старша сестра Ганна. Вирощувала картоплю і цукровий буряк.

В період Німецько-радянської війни проживала в рідному селі на окупованій території (1941-1943).

Марфа Зла була однією з найкращих трудівниць господарства. Змалечку була привчена до важкої селянської праці. Ще гриміла війна, а вона вже прийшла працювати в щойно звільнений від німецьких окупантів колгосп – була призначена конюхом, потім телятницею, доглядала свиней, була обліковцем, завідувала фермою, не цуралася жодної роботи.

З 1955 року почала працювати дояркою молочно-товарної ферми. Багато років була вона лідером у районі за надоями молока. Поступово довела надої молока до 4000 літрів молока від кожної корови, а в 1970 році отримала майже 6000 літрів молока від кожної корови. Багато уваги приділяла племінній роботі.

Продовжувала працювати дояркою до виходу на пенсію. Передавала свої досвід і знання молоді, будучи наставницею молодих доярок. І надалі доярка не знижувала досягнутих результатів. Лише той, хто знає, якою тяжкою і виснажливою була праця доярок на той час, може гідно оцінити її.

Неодноразово обиралася депутатом районної Ради, разом з Ткачом М.Ф. представляла Чернігівщину на з'їзді в Москві.

Жила в Носівці по вулиці Володимирській, 42.

Похована в Носівці.

Відзнаки[ред. | ред. код]

Марфа Зла.jpg

За участь у повоєнній відбудові артілі ім. Кірова вона була нагороджена медаллю «За доблесну працю в роки Великої Вітчизняної війни».

За успіхи в розвитку тваринництва і в збільшенні його продукції Указом Президії Верховної Ради СРСР від 12 (за іншими даними 22) березня 1966 року Марфа Зла була нагороджена орденом Леніна

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 квітня 1971 року за видатні успіхи, досягнуті в розвитку сільськогосподарського виробництва та виконанні п'ятирічного плану продажу державі продуктів землеробства і тваринництва, Марфі Злій присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна (№ 407736) і золотої медалі «Серп і Молот» (№ 15692).

Нагороджена також іншими медалями, в тому числі золотою медаллю ВДНГ СРСР.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Фурса В. М. Славні імена Носівщини. — 2-ге видання, доповнене, перероблене. — Ніжин : ТОВ «Аспект-Поліграф», 2012. — 384 сторінки : ілюстрації. ISBN 978-966-340-493-6. // Бровко Г. М., матеріали до нарису Герої Соціалістичної Праці Носівщини.
  2. Працею звеличені. Книга 1 - Київ: Урожай, 1973.