Фоміна Катерина Кузьмівна

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Версія від 21:13, 29 листопада 2024, створена Perohanych (обговорення | внесок) (→‎Незабутня Катерина Кузьмівна)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Катерина Фоміна

Катерина Кузьмівна Фоміна (? — 1971) — вчителька початкових класів Носівської школи № 1 з жовтня 1943.

Незабутня Катерина Кузьмівна

Спогади Н. М. Сало, опубліковані в розділі «Вчителі Носівщини» книги Валерія Фурси «З історії освіти Носівщини» Навчальні заклади Носівки.— Ніжин: Видавець ПП Лисенко М. М., 2018. — 328 с. ISBN 978-617-640-400-2.

Тривала Друга світова війна. 16 вересня 1943 року нашу Носівку звільнили від німецьких окупантів і вже за декілька днів нас – дітей війни, покликали до школи. Мене записали до 3-го класу. Нашою вчителькою стала Катерина Кузьмівна Фоміна. Ми, її перші учні, все життя з глибокою шаною і вдячністю згадуємо свою улюблену вчительку.

Спливають в пам'яті епізоди шкільного життя. Кожного ранку стежиною через стадіон (нині там міський парк) з сучасної Володимирської вулиці йшла до школи висока, ставна, білява, чудово складена жінка. І неодмінно із стосиком наших зошитів. Саме такою і пам'ятаю її і досі, незабутню Катерину Кузьмівну. Її образ я пронесла через усе життя. Саме вона визначила мою майбутню професію – я теж стала вчителем. При згадці про неї і зараз в душі розливається теплий щем і жаль.

Тільки-но з'являлася Катерина Кузьмівна на стадіоні як ми зграйкою бігли їй назустріч. Щасливим був той, кому діставалася валіза із зошитами та книжками, щоби донести її до школи. Ми навперебій розповідали їй про новини, щебетали і кружляли навколо неї мов горобці. А вона лише посміхалася.

Йшла війна, було скрутно і важко, але ніколи ніхто ні на що не скаржився і не нарікав. Катерина Кузьмівна виховувала нас стійкими до всіляких труднощів, вчила нас бути самостійними. Вона вчила нас витримки, сили волі, сили духу на яскравих фронтових епізодах, вчила нас допомагати один одному, виручати товариша, коли той потрапив у біду.

Вона була вимогливою, навіть інколи суворою, але справедливою. Ми розуміли її з півслова, з одного погляду.

Вона згуртувала дуже різних і за віком, і за характерами дітей в єдиний дружний колектив.

А як цікаво вона проводила уроки! Час пролітав так швидко і непомітно, а навчання було таким цікавим, простим і захоплюючим. Катерина Кузьмівна мов вправний диригент направляла думки і зусилля учнів у вірному напрямку і навчила нас основам наук. Вона була Вчителем з великої літери, обдарованою великим педагогічним талантом. Вона любила дітей і повністю віддавалася роботі, вкладала в неї всю свою душу. Сильна, вольова, енергійна, вимоглива, справедлива натура; водночас від неї ішло материнське тепло, доброта, піклування про кожного з нас. Ми це відчували і відповідали їй безмежною любов'ю.

Вона була здібна до всього і всього намагалася навчити нас. Вона чудово співала, прекрасно малювала, а писала так, як справжній каліграф. Подібних почерків мені не доводилося бачити.

Катерина Кузьмівна знала багато пісень, керувала шкільним хором. Ми часто виступали усім класом на зборах, на свята і в школі і в клубі – співали пісні, частівки, декламували вірші, розповідали пародії. У мене і зараз зберігається блокнот з фронтовими піснями, які ми співали тоді. Ми були горді за свою Вітчизну. Патріотизм бушував у наших душах. У центрі Носівки був встановлений гучномовець і ми пильно стежили за повідомленнями з фронту.

Катерина Кузьмівна – натура творча. Вона навчила нас власноручно виготовляти іграшки для новорічної ялинки. На жовтневі свята ми прикрашали клас лозунгами, вишитими з жовтого опалого листя. Було дуже красиво, але зберігалося недовго.

В травні 1945 року ми закінчували 4-й клас. В День Перемоги уроки відмінили і всі ходили немов сп'янілі. Ми пере співали усі пісні і нас відпустили по домівках. Мама вперше за всю війну купила нам з братом трішки халви. Це для нас також було свято.

Коли ми перейшли до 5 класу, то наш новий класний керівник вже не опікав нас так, як Катерина Кузьмівна і ми щодня бігали до нашої вчительки. В неї вже був інший клас і ми з жалем дивилися на це. Нам навіть до школи не хотілося ходити. Така різниця була між вчителями.

Катерина Кузьмівна пропрацювала в Носівській середній школі №1 багато років, вивчила багато учнів і кожен з її вихованців, пишаючись, каже: «Мене вчила Катерина Кузьмівна». Всі безмежно вдячні за її самовіддану працю Учителя, всі зберігають світлу пам'ять про цю неповторну прекрасну жінку.

Влітку 1971 року Катерини Кузьмівни не стало. Важка невиліковна хвороба рано забрала її. Похорони були велелюд ними. Ішов дощ… Було дуже гірко і сумно.

Зустрічаючись зі своїми однокласниками через багато років ми відвідували її могилу, згадували щасливий час.

Глибоку шану, вдячність і любов до своєї Першої вчительки ми пронесли через все життя.

Низько вклоняємося вічній, світлій пам'яті незабутньої Катерини Кузьмівної Фоміної – випускники 4-го класу 1945 року Носівської с.ш. №1

Н. М. Сало