Користувач:Perohanych/d
Чому Ілон Маск атакує Вікіпедію? Тому що саме її існування ображає його Зої Dopiero Зої Вільямс
Власник X не має часу для демократичного експерименту, присвяченого знанням. Він радше кричатиме в ефір легковажні "жарти
Пн 23 жовтня 2023 15.19 CEST 384 Незадовго до загальних виборів у Великій Британії у 2017 році мене познайомили з різницею між хорошим інтернетом і поганим інтернетом, висловлюючись демократичною мовою. По-перше, мені довелося дізнатися, що таке "громадянські технології". У найзагальніших рисах, це використання онлайн-платформ для того, щоб робити суспільно корисні речі, а не продавати речі, купувати речі або доводити один одного до невимовної люті через речі, які ще п'ять хвилин тому нас не хвилювали.
Експерт з громадських технологій Ед Саперія використав як притчу різницю між Вікіпедією та Facebook. Великий експеримент Джиммі Вейлза, який розпочався у 1999 році як Nupedia, створив відкриту колекцію людських знань сотнями мов, яка, по суті, заслуговує на довіру. Якщо помилка прокрадається крізь ворота людської щедрості, вона так само виправляється. Якщо зловмисники намагаються оббрехати своїх ворогів, то покаранням є не анулювання, а скоріше довічне висміювання, що є пропорційним, враховуючи, як довго наклепник, ймовірно, продовжуватиме робити безглузді речі. Іншими словами, це найкраще, що є в людстві, все природне бажання допомагати один одному за допомогою перехресного запилення знань, сконцентрованих в одному місці.
Facebook, для стислості, бере ту саму сировину - всіх людей у світі - і знаходить у ній найгірше. Facebook примудряється виявляти те, на що ми навіть не підозрювали, що здатні - рівень злоби, довірливості та істерії - між рекламою, що лякає темною політикою, і зачаровує відео з п'ятьма видами фаршу, запеченого навколо кілограма сиру (я трохи перефразовую; я не думаю, що гуру громадянських технологій сильно зациклюються на сирі).
Маск побачив колективний ресурс, який люди цінують, і він хотів йому зашкодити Якби ви змогли з'ясувати, як ці два проекти стали такими різними, у вас, ймовірно, з'явився б план для наступного етапу розвитку інтернету. Регулювання звучить химерно і нудно, але соціалізація? Це могло б спрацювати: загнати дикий захід у рамки функціонуючої глобальної спільноти. Я вирішив, що найкращий внесок, який я можу зробити, - це перестати ігнорувати банер "будь ласка, дайте нам два фунти" у верхній частині Вікіпедії.
Все це було після того, як Дональд Трамп винайшов фразу "фейкові новини" і перепрофілював її, щоб отруїти інформацію повсюди. Поки правильні уми борються з цією проблемою, багато недоброзичливців роблять те ж саме. Як попереджала лауреат Нобелівської премії миру Марія Ресса, дезінформація в Інтернеті може покласти край демократії, якою ми її знаємо.
Тому видовище, коли Ілон Маск з притаманною йому хитрістю і делікатністю накинувся на Вікіпедію, було настільки передбачуваним, що майже розслабляло. Він побачив колективний ресурс, який люди цінують, і захотів йому зашкодити. Навіщо Уельсу взагалі потрібні гроші, щоб керувати Вікіпедією, запитував він у неділю. Він стверджував, що всю Вікіпедію можна вмістити на телефоні. Одинадцять хвилин по тому він запропонував 1 мільярд доларів, якщо Вікіпедія змінить свою назву на "Дикіпедію".
Після пригод Маска на X, колишньому Twitter, його погляди на вартість речей і актуальність того, що можна вмістити в телефоні, здебільшого викликають думку: "Я думав, що колись я міг би вмістити все на своєму телефоні: "Ого, подумати тільки, я колись вірив, що технологічні братани-мільярдери знають, про що говорять!". Решта просто змушує вас здригнутися. Ми називали Twitter відстійником ще до того, як Маск його купив, але при цьому упускали один факт: люди писали смішні жарти про член приблизно тисячу разів на годину. Серед багатьох моментів, які Маск упустив, купуючи Twitter, один стосувався стандартів контенту, який він намагався регулювати. Це все одно, що спостерігати за п'яним хлопцем-студентом, який нахиляється і показує Дороті Паркер.
Якщо відкинути презирство і зневагу, Маск полює на Вікіпедію не просто так. Видовище чогось, створеного соціально, що працює, є для нього образою. Я б витрачав два фунти на місяць, або й більше, лише заради цього.
Зої Вільямс - колумністка Guardian