Редагування Партизанська Носівщина

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

Увага! Ви не авторизувалися на сайті. Ваша IP-адреса буде публічно видима, якщо Ви будете вносити будь-які редагування. Якщо Ви увійдете або створите обліковий запис, редагування будуть натомість пов'язані з Вашим іменем користувача, а ще у Вас з'являться інші переваги.

Редагування може бути скасовано. Будь ласка, перевірте порівняння нижче, щоб впевнитись, що це те, що ви хочете зробити, а потім збережіть зміни, щоб закінчити скасування редагування.

Поточна версія Ваш текст
Рядок 1379: Рядок 1379:
 
І такі приречені завжди знаходять пристанище в партизанському загоні. Таким бездомним людям тут було влаштовано притулок, забезпечувалася охорона, харчування. Частина з них допомагала обслуговувати партизанів, працювала на партизанських кухнях, прала білизну, молола зерно, пекла хліб, шила партизанам одяг, взуття, ремонтувала упряж для коней і ін.  
 
І такі приречені завжди знаходять пристанище в партизанському загоні. Таким бездомним людям тут було влаштовано притулок, забезпечувалася охорона, харчування. Частина з них допомагала обслуговувати партизанів, працювала на партизанських кухнях, прала білизну, молола зерно, пекла хліб, шила партизанам одяг, взуття, ремонтувала упряж для коней і ін.  
  
Тепер постало питання: як бути з цими людьми, які зв'язали свою долю з партизанським загоном? Взяти з собою в похід, як описував А. Серафимович в «Залізному потоці», партизани не могли. Залишався один вихід: сховати їх у непрохідних лісових болотах, де б вони перебули до того часу, поки карателі не покинуть район. Для охорони патронату було виділено 15 бійців, які повинні були маневрувати по лісах, відволікаючи увагу карателів. Все це було дуже і дуже тяжко зробити в лісі, наповненому карателями, що були озброєні броньовиками, танками, літаками.  
+
Тепер постало питання: як бути з цими людьми, які зв'язали свою долю з партизанським загоном? Взяти з собою в похід, як описував А. Серафимович в «Залізному потоці», партизани не могли. Залишався один вихід: сховати їх у непрохідних лісових болотах, де б вони перебули до того часу, поки карателі не покинуть район. Для охорони патронату було виділено 15 бійців, які повинні були маневрувати по лісах, відволікаючи увагу карателів. Все це було дуже і дуже тяжко зробити в лісі, наповненому карателями, чцо були озброєні броньовиками, танками, літаками.  
  
І ось ця група партизанів із 15 бійців почала готувати патронат до довгої облоги. Всіх патронованих було розділено на групи по 150 чоловік. Намагаючись зробити це безшумно, групи вивели в окремі ділянки лісових боліт. При наближенні карателів, старики, жінки з дітьми повинні ховатися в болоті і сидіти в болотній воді, поки карателі не закінчать прочісувати ліс. Ось як про це згадує Симоненко в своєму рукописі:  
+
І ось ця група партизанів із 15 бійців почала готувати патронат до довгої облоги. Всіх патронованих було розділено на групи по 150 чоловік. Намагаючись зробити це безшумно, групи вивели в окремі ділянки лісових боліт. При наближенні карателів, старики, жінки з дітьми повинні ховатися в болоті і сидіти в болотній воді, поки карателі не закінчать прочісувати ліс. Ось як про це згадує Симоненко в своєму рукописі: «Наступного ранку по лісу знову били гармати, а загони карателів прочісували зарослі, сподіваючись виявити партизанів. Але бойова група весь час була напоготові. Коли ж траплялося затишшя, бійці відвідували своїх підзахисних, яким іноді доводилося по два дні сидіти в болоті, тримаючи на руках дітей. Діти плакали і просили у змарнілих від голоду матерів їсти. Матері всіма засобами намагалися заспокоїти дітей. Вони боялися, щоб діти своїм голосним плачем не привернули увагу карателів. Одна мати не могла заспокоїти свою маленьку дитину. Вона була змушена щільно затулити їй рота, і дитина задихнулася. Так мати і сиділа з дитиною на руках, все ще пригортаючи до грудей захололе тіло.  
:''«Наступного ранку по лісу знову били гармати, а загони карателів прочісували зарослі, сподіваючись виявити партизанів. Але бойова група весь час була напоготові. Коли ж траплялося затишшя, бійці відвідували своїх підзахисних, яким іноді доводилося по два дні сидіти в болоті, тримаючи на руках дітей. Діти плакали і просили у змарнілих від голоду матерів їсти. Матері всіма засобами намагалися заспокоїти дітей. Вони боялися, щоб діти своїм голосним плачем не привернули увагу карателів. Одна мати не могла заспокоїти свою маленьку дитину. Вона була змушена щільно затулити їй рота, і дитина задихнулася. Так мати і сиділа з дитиною на руках, все ще пригортаючи до грудей захололе тіло.''
 
  
:''Один табір патронованих не був зруйнований і [[Ляшко Іван Ілліч|Іван Ілліч Ляшко]] дав розпорядження всім жінкам, які не мали дітей, іти туди і варити їсти. Зварена їжа була віднесена патронованим. Матері годували своїх дітей і самі трохи поїли. Проте і цю ніч вони залишалися в болоті. В цих умовах дорослі (особливо, матері) виявили велику винахідливість: вони нагинали лозу, зв'язували гілки і на лозі робили щось подібне до гнізда для дітей. Але лоза поступово нагиналася до води, і знову доводилося лаштувати гнізда. До того ж ішли часті дощі.''
+
Один табір патронованих не був зруйнований і [[Ляшко Іван Ілліч|Іван Ілліч Ляшко]] дав розпорядження всім жінкам, які не мали дітей, іти туди і варити їсти. Зварена їжа була віднесена патронованим. Матері годували своїх дітей і самі трохи поїли. Проте і цю ніч вони залишалися в болоті. В цих умовах дорослі (особливо, матері)виявили велику винахідливість:вони нагинали лозу, зв'язували гілки і на лозі робили щось подібне до гнізда для дітей. Але лоза поступово нагиналася до води, і знову доводилося лаштувати гнізда. До того ж ішли часті дощі.  
  
:''На четвертий день патроновані були виведені на сухе місце, і люди стали будувати собі будки для захисту від дощу. На ранок виявилося, що одна сім'я з села Колесники (чоловік жінка і донька) зникли з табору. Це всіх стурбувало: всі побоювалися, щоб хто небудь з сім'ї не привів карателів. Знову було дано розпорядження ховатися в болото. Того ж дня жінка привела загін карателів біля 80 чоловік. Чоловіка німці залишили заложником. Німці прийшли на те місце, де ночували патроновані, але нікого там не знайшли. Вони пустили по сліду двох вівчарок. Вівчарки були не на поводках і бігли далеко попереду. Вони натрапили на слід і по болоту пробралися до патронованих. Але передня вівчарка зіткнулася з мужньою жінкою — [[Кресан Марія|Кресан Марією]]. Вона схопила вівчарку за ошийник і миттю скрутила його ломакою. Вівчарка околіла. не подавши і звуку. Це було гарним прикладом. Коли показалася друга, її знищили гуртом. Німці, трохи потоптавшись біля болота, пішли. Після цього табір був влаштований в іншому місці.''
+
На четвертий день патроновані були виведені на сухе місце, і люди стали будувати собі будки для захисту від дощу. На ранок виявилося, що одна сім'я з села Колесники (чоловік жінка і донька) зникли з табору. Це всіх стурбувало:всі побоювалися, щоб хто небудь з сім”ї не привів карателів. Знову було дано розпорядження ховатися в болото. Того ж дня жінка привела загін карателів біля 80 чоловік. Чоловіка німці залишили заложником. Німці прийшли на те місце, де ночували патроновані, але нікого там не знайшли. Вони пустили по сліду двох вівчарок. Вівчарки були не на поводках і бігли далеко попереду. Вони натрапили на слід і по болоту пробралися до патронованих. Але передня вівчарка зіткнулася з мужньою жінкою — [[Кресан Марія|Кресан Марією]]. Вона схопила вівчарку за ошийник і миттю скрутила його ломакою. Вівчарка околіла. не подавши і звуку. Це було гарним прикладом. Коли показалася друга, її знищили гуртом. Німці, трохи потоптавшись біля болота, пішли. Після цього табір був влаштований в іншому місці.  
  
:''Всі патроновані обурились зрадою сім'ї з Колесників. Всі дивувалися, невже їх спокусили листівки, що карателі розклеювали в гаях на деревах. В листівках німці закликали залишити партизан, іти до них, а вони будуть наділяти селян землею. Невже так легко можна обдурити декого і змусити стати зрадником. Тоді двох бійців послали в Колесники з наказом привести цю жінку. Бійці виконали цей наказ і зрадниця була покарана на смерть.''
+
Всі патроновані обурились зрадою сім'ї з Колесників. Всі дивувалися, невже їх спокусили листівки, що карателі розклеювали в гаях на деревах. В листівках німці закликали залишити партизан, іти до них, а вони будуть наділяти селян землею. Невже так легко можна обдурити декого і змусити стати зрадником. Тоді двох бійців послали в Колесники з наказом привести цю жінку. Бійці виконали цей наказ і зрадниця була покарана на смерть.  
  
:''Тим часом в [[Орішне]] прибуло ще 11 чоловік бійців з тилової охорони колони партизан, що пішли за Десну, ім не вдалося переправитися через річку і вони повернулися назад. Після цього життя в таборі патронованих стало більш організованим. Виставлялися дозори. Головні дороги були заміновані. Патроновані регулярніше постачалися харчами із запасів, захованих біля колишнього табору батальйону…»''
+
Тим часом в [[Орішне]] прибуло ще 11 чоловік бійців з тилової охорони колони партизан, що пішли за Десну, ім не вдалося переправитися через річку і вони повернулися назад. Після цього життя в таборі патронованих ст\ло більш організованим. Виставлялися дозори. Головні дороги були заміновані. Патроновані регулярніше постачалися харчами із запасів, захованих біля колишнього табору батальйону…»
  
Треба ще розповісти про одну групу патронованих. їх повів у перший день облави [[Градобик]], мешканець села [[Григоро-Іванівка|Григоро-Іванівки]]. Ця група відбилася від решти і пішла в іншому напрямку… Що трапилося з цією групою, передано через сприймання Олексія Симоненка. що був у цій групі, тоді ще 9-ти річним хлопчиком.  
+
Треба ще розповісти про одну групу патронованих. їх повів у перший день облави [[Градобик]], мешканець села [[Григоро-Іванівка|Григоро-Іванівки]]. Ця група відбилася від решти і пішла в іншому напрямку…Що трапилося з цією групою, передано через сприймання Олексія Симоненка. що був у цій групі, тоді ще 9-ти річним хлопчиком.  
  
 
Дуже довго водив їх по болоту Градобик. Уже настав день, а вони все ішли й ішли. Почалося нарікання, плач жінок. Нарешті вони зупинилися на горбку біля болота, почали сушити як хто міг, на собі одяг. Матері заспокоювали дітей. По лісу зрідка рвалися снаряди … Трохи згодом всі побачили, як біжать, стріляючи, мадяри. Піднявся крик, дитячий плач. Всі побігли в болото. Одна жінка — [[Богдан Марія]] — вернулася, щоб забрати дитину в убитої невістки. Не встигла вона ступити і кроку з дитиною в руках, як була убита і вона, і дитина. Градобик не встиг піднятися з пенька, як його звалила куля.  
 
Дуже довго водив їх по болоту Градобик. Уже настав день, а вони все ішли й ішли. Почалося нарікання, плач жінок. Нарешті вони зупинилися на горбку біля болота, почали сушити як хто міг, на собі одяг. Матері заспокоювали дітей. По лісу зрідка рвалися снаряди … Трохи згодом всі побачили, як біжать, стріляючи, мадяри. Піднявся крик, дитячий плач. Всі побігли в болото. Одна жінка — [[Богдан Марія]] — вернулася, щоб забрати дитину в убитої невістки. Не встигла вона ступити і кроку з дитиною в руках, як була убита і вона, і дитина. Градобик не встиг піднятися з пенька, як його звалила куля.  
Рядок 1411: Рядок 1410:
 
:— Слухайте мене всі! — сказав дід суворо. Ми привезли продукти, привеземо ще. Чотири воли теж підуть на м'ясо. Увечері спечемо коржів, зваримо куліш. А зараз всі одержать по казанку картоплі на двох. Більше не можна, — помрете. »  
 
:— Слухайте мене всі! — сказав дід суворо. Ми привезли продукти, привеземо ще. Чотири воли теж підуть на м'ясо. Увечері спечемо коржів, зваримо куліш. А зараз всі одержать по казанку картоплі на двох. Більше не можна, — помрете. »  
  
На час відходу партизанів за Десну в партизанському загоні налічувалося близько 1800 бійців. Зважте, скільки потрібно було продовольства для харчування цієї кількості людей. Додайте ще велику кількість патронованих. Господарча частина загону повинна була забезпечувати особовий склад загону всім необхідним для активної боротьби з ворогом.
+
На час відходу партизанів за Десну в партизанському загоні налічувалося близько 1800 бійців. Зважте, скільки потрібно було продовольства для харчування цієї кількості людей. Додайте ще велику кількість патронованих. Господарча частина загону повинна була забезпечувати особовий склад загону всім необхідним для активної боротьби з ворогом.  
  
 
=== Де здобували продовольство ===
 
=== Де здобували продовольство ===

Будь ласка, зверніть увагу, що всі зміни, внесені вами до Енциклопедія Носівщини, можуть редагуватися, доповнюватися або вилучатися іншими користувачами. Якщо ви не бажаєте, щоб написане вами безжально редагувалось — не пишіть тут.
Ви також підтверджуєте, що наведене тут написано вами особисто або запозичено з джерела, яке є суспільним надбанням, або подібного вільного джерела (див. Енциклопедія Носівщини:Авторське право).
Не публікуйте тут без дозволу матеріали, захищені авторським правом!

Скасувати Довідка про редагування (відкривається в новому вікні)