Редагування Носівський майдан

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

Увага! Ви не авторизувалися на сайті. Ваша IP-адреса буде публічно видима, якщо Ви будете вносити будь-які редагування. Якщо Ви увійдете або створите обліковий запис, редагування будуть натомість пов'язані з Вашим іменем користувача, а ще у Вас з'являться інші переваги.

Редагування може бути скасовано. Будь ласка, перевірте порівняння нижче, щоб впевнитись, що це те, що ви хочете зробити, а потім збережіть зміни, щоб закінчити скасування редагування.

Поточна версія Ваш текст
Рядок 1: Рядок 1:
 
[[Файл:Носівський майдан 1991.jpg|міні|"Носівський майдан" 1991 р.]]
 
[[Файл:Носівський майдан 1991.jpg|міні|"Носівський майдан" 1991 р.]]
  
'''Носівський майдан''', також '''Носівська революція''' — голодування вчителів та масові протести в Носівці в травні-червні [[1991]], які отримали розголос у всеукраїнських масмедіа та привели до зміни керівників Носівського району.
+
'''Носівський майдан''' голодування вчителів та масові протести в Носівці в травні-червні [[1991]].
  
== Хроніка подій ==
+
== Про події в Носівці. На майдані біля...райкому ==
=== 1 травня ===
+
[[Файл:Очільники Носівського майдану.jpg|міні|Очільники Носівського майдану: директори шкіл № 4 [[Єфіменко Микола Сергійович|Микола Єфіменко]] (ліворуч) і № 2 [[Музиченко Григорій Іванович|Григорій Музиченко]]]]
: ''Джерело: [[Картун Федір Пилипович]], спогади // [http://history.org.ua/LiberUA/978-966-533-413-2/978-966-533-413-2.pdf Боротьба за незалежність України у 1989–1992 рр.]: Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову. До 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову: Зб. документів і матеріалів / Укр. інститут нац. пам'яті, Черніг. обл. держ. адм.; Черніг. громадськ. орг. ком. з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 20-ї річниці утворення громадсько-політ. орг. Народного Руху України за перебудову; Упоряд.: С. В. Бутко, С. В. Соломаха. – Чернігів: КП «Видавництво «Чернігівські обереги», 2009. – 432 с. ISBN 978-966-533-413-2. Сторінки 220-221''
 
  
… [[1 травня]] 1991 року [[Єфіменко Микола Сергійович|М. С. Єфіменко]] на чолі [[Носівська ЗОШ I-III ступенів № 4|неповної середньої школи № 4 м. Носівки]] прийшов на мітинг комуністів. Учні та вчителі тримали в руках гасла явно антивладні, антикомуністичні. Мені запам'яталося гасло: «Доки Приходьки і Сотниченки будуть управляти нами»? Їх підтримували учні та вчителі [[Носівська ЗОШ I-III ступенів № 2|школи № 2]], які тримали такі ж гасла.  
+
:''Публікація в газеті «Громада» про події у м. Носівці у травні 1991 р.''
 +
В Носівці, тихій і забитій, сталось нечуване. На [[1 травня|Першотравневій]] демонстрації підняли гасла: «Доки Носівка буде заповідником сталінізму?», «Годі диктатурних сотниченків і приходьків!», «Нестеренко – наклепник і лакей!» та інші.
  
Я особисто теж розкрив свій плакат, який тримав під піджаком. Всі учасники демонстрації ходили до цих шкіл, вчитувалися у гасла і згадували. А після першого травня — розпочалось… переповім це коротко: вибух проти свавілля влади в Носівці. Йшли спочатку не як рухівці, бо ще було багато кривотолків.  
+
А вчинили це директори шкіл № 4 [[Єфіменко Микола Сергійович|М. С. Єфіменко]] (колишній секретар Носівського РК КПУ), № 2 [[Музиченко Григорій Іванович|Г. І. Музиченко]] та кілька вчителів.
  
:''Джерело: Публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3.''
+
Власть імущі отетеріли. Як? Хто посмів проти них слово сказати?! Члена райкому та обкому КПУ М. С. Єфіменка судили партійним судом на пленумі райкому партії. Не передбачили одного: на пленумі зачитали звернення трудового колективу заводу «[[Победит]]», підписане 328 робітниками на підтримку вчителів міської школи № 4. Але місцевій партократії це не прозвучало третім дзвоником. В знак протесту проти ганебного судилища М. С. Єфіменко подав заяву про вихід з партії. Наступного дня в «опальні» школи № 2 і № 4 нагрянула комісія міськвиконкому, і цього ж дня цей орган влади приймає рішення про звільнення з роботи згаданих директорів, як не відповідаючих посаді. Свавілля і беззаконня викликало обурення у носівчан. Пара народного гніву мала вирватись із під кришки місцевого тоталітаризму. І от нагода з’явилася.
В Носівці, тихій і забитій, сталось нечуване. На [[1 травня|Першотравневій]] демонстрації підняли гасла: «Доки Носівка буде заповідником сталінізму?», «Годі диктатурних сотниченків і приходьків!», «[[Нестеренко Олексій Григорович|Нестеренко]] – наклепник і лакей!» та інші.
 
  
А вчинили це директори шкіл № 4 [[Єфіменко Микола Сергійович|М. С. Єфіменко]] (колишній секретар Носівського РК КПУ), № 2 [[Музиченко Григорій Іванович|Г. І. Музиченко]] та кілька вчителів.
+
[[Файл:Телеграма 1991.jpg|міні|Телетайпограма Носівського РОВД]]
  
=== 15 травня ===
+
[[20 травня]] учні школи № 2 зібралися біля райкому партії з плакатами і вигуками: «Геть руки від нашого директора!» На другий день у повному складі прийшла до «білого» дому школа № 4. Цього разу, крім учнів і вчителів, були й батьки. Вимоги ті ж самі. Не одну годину діти стояли під дощем, поки нарешті перший секретар В. Г. Сотниченко дозволила батькам зайти в райком.
Власть імущі отетеріли. Як? Хто посмів проти них слово сказати?! Члена райкому та обкому КПУ М. С. Єфіменка судили партійним судом на пленумі райкому партії. Не передбачили одного: на пленумі зачитали звернення трудового колективу заводу «[[Победит]]», підписане 328 робітниками на підтримку вчителів міської школи № 4.  
 
  
М. С. Єфіменко, протестуючи проти партійно-чиновницького свавілля, виходить з КПРС.  
+
А пристрасті розгоралися. [[22 травня]] в Носівці було жарко: відбувся стихійний мітинг. Лунали вимоги не тільки поновити на роботі директорів шкіл, а й відставки перших керівників району. Учасники мітингу пішли в райком партії та райвиконком, щоб зустрітися зі своїми керівниками, але їх зустріли... порожні приміщення. Побували вони і вдома у Сотниченко та у [[Приходько Віктор Андрійович|Приходька]]. Але ті, як крізь землю провалилися. Лише містом пішли чутки, що у Сотниченко у відкритому гаражі побачили незареєстровану машину, знайшли 6 мішків цукру та 8 згорнутих килимів. Автору цих рядків у це не віриться, бо навіщо стільки добра одній людині?
  
=== 16 травня ===
+
[[23 травня]] відбулася сесія міськради, яка відмінила несправедливе рішення по відношенню до Єфіменка та Музиченка, а також звільнила з посад голову міськвиконкому [[Братиця Микола Дмитрович|М. Братицю]] та заступника А. Калину за власним бажанням останнього. Звільнили й інших членів виконкому, які голосували за незаконне звільнення директорів. Таким чином, «стрілочників» було покарано, але покарано справедливо: за безпринципність. Ті, хто їх надихав на це дійство, залишились у своїх керівних кріслах.
Рішенням міськвиконкому М. С. Єфіменка, а також директора школи № 2 [[Музиченко Григорій Іванович|Г. І. Музиченка]], який також потрапив у немилість до влади, було звільнено з посад керівників шкіл, незважаючи на наближення випускних екзаменів.
 
  
=== 20 травня ===
+
Директори обох шкіл почали попереджувальне голодування на центральній площі міста. За ці дні 9 тисяч носівчан поставили свої підписи під вимогами, які висунули Єфіменко і Музиченко.
:''Джерело: «[[В Носівці на площі]]»:''
 
Начальник Носовского РОВД капитан милиции [[Яременко Михайло Михайлович|Михаил Михайлович Яременко]] рассказывает:
 
:''— Марша протеста школьников никто не ожидал, он возник стихийно. Дежурный по райотделу сообщил, что в направлении центра города движется колонна школьников с плакатами. Немедленно выехал на место события. Дети шли по улице навстречу автотранспорту. Я подошел к директору [[Музиченко Григорій Іванович|Григорию Ивановичу Музыченко]] и попросил, чтобы он через мегафон обратился к детям и призвал их быть осторожными и двигаться по обочине дороги. Но этот призыв не подействовал. По рации я вызвал из райотдела автомобили для сопровождения колонны, поднял по тревоге личный состав...''
 
  
Телетайпограма Носівского РВВС в УВС Чернігівської області:
+
24 і 25 травня голодування на площі продовжувалось. За цей час жоден з керівників району не знайшов можливим зустрітися з людьми. А от до провокацій вдавалися. Хто? Це керуючий справами райвиконкому М. Хакуда, колишній голова міськвиконкому [[Братиця Микола Дмитрович|М. Братиця]], редактор газети «Під прапором Леніна» [[Нестеренко Олексій Григорович|О. Нестеренко]] та деякі підіслані інші особи.
<div style="text-align: left; border:1px solid #cccccc; -moz-border-radius: 10px; padding: 10px; margin: 0px 0px 10px 60px; background: #f8f8f8;">ЧЕРНИГОВ ЗНАМЯ ЕВДОКИМОВУ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД ЖУИ Н-Р 191 20.05.1991Г0ДА 10.45 МИНУТ В ГОР НОСОВКА УЧАЩИЕСЯ С/ШКОЛЫ-2 ПОЛЬЗУЯСЬ СЛУХАМИ О СНЯТИИ С ДОЛЖНОСТИ ДИРЕКТОРА [[Музиченко Григорій Іванович|МУЗЫЧЕНКО ГРИГОРИЯ ИВАНОВИЧА]] 1955ГОДА РОЖДЕНИЯ ЧЛ. КПСС ЖЕНАТ ОБРАЗОВАНИЕ ВЫСШЕЕ ОКОНЧИЛ ЧЕРНИГОВСКИИ ПЕДИНСТИТУТ (ПО СПЕЦИАЛЬНОСТИ ОБЩИЕ ТЕХНИЧЕСКИЕ ДИСЦИПЛИНЫ И ФИЗИКА) В ШКОЛЕ ЧИТАЛ ФИЗИКУ В ШКОЛЕ РАБОТАЕТ С 1938 ГОДА ОРГАНИЗОВАЛИ И ПРОВЕЛИ ШЕСТВИЕ ОТ СВОЕЙ ШКОЛЫ ДО ЗДАНИЯ РК КПУ СЛЕДУЯ В КОЛОННЕ В КОЛИЧЕСТВЕ 170-200 ЧЕЛОВЕК В РУКАХ НЕСЛИ ТРАНСПАРАНТЫ ИЗГОТОВЛЕННЫЕ НА ВАТМАНЕ. НАДПИСИ ФЛОМАСТЕРАМИ - ДОЛОЙ ТЕРРОР НОСОВСКОГО РАЙКОМА ПАРТИИ НАМ МУЗЫЧЕНКО - ГЕТЬ СОТНИЧЕЦКО= -(ПРАВИЛЬНО СОТНИЧЕНКО) - ВЕРНИТЕ НАМ МУЗЫЧЕНКО= (НАДПИСИ НА УКРАИНСКММ ЯЗЫКЕ).  
 
  
УЧАСТИЕ В ШЕСТВИИ ПРИНИМАЛИ УЧЕНИКИ 1-10 КЛАССОВ УЧЕНИКИ ДРУГИХ ШКОЛ НЕ УЧАВСТВОВАЛИ ОТ ЗДАНИЯ РК КПУ КОЛОННА ПРОСЛЕДОВАЛА К ЗДАНИЮ РАЙОННОГО ОТДЕЛА НАРОДНОГО ОБРАЗОВАНИЯ ГДЕ В ПИСЬМЕННОЙ ФОРМЕ ПЕРЕДАЛА ТРЕБОВАНИЕ ЧТОБЫ НЕ ОСВОБОЖДАЛИ ОТ ДОЛЖНОСТИ ДИРЕКТОРА МУЗЫЧЕНКО.
+
А [[26 травня]] відбувся мітинг. Ніколи в Носівці не збиралося на центральній площі стільки людей. Йшов дощ. Переважна більшість виступаючих вимагала відставки перших керівних і осіб і [[Нестеренко Олексій Григорович|редактора газети «Під прапором Леніна»]]. Виступив і голова райвиконкому [[Приходько Віктор Андрійович|В.А.Приходько]], але йому нічого було сказати людям. Мітинг пройшов бурхливо, але без пригод. Майоріли синьо-жовті прапори, чулося знайоме: «Ганьба!». Все це вже було в Чернігові у січні минулого року. Думається, що спектакль може повторитися: скинуть носівчани остогидлих начальників, а хто прийде їм на зміну? Адже система залишається.
  
ПОСЛЕ ОКОНЧАНИЯ МЕРОПРИЯТИЯ В 13.30 МИНУТ УЧАЩИЕСЯ ЧЕТЫРЬМЯ АВЛОБУСАМИ ПО ИХ ПРОСЬБЕ БЫЛИ ДОСТАВЛЕНЫ В ШКОЛУ ДЛЯ ПРОДОЛЖЕНИЯ ЗАНЯТИЙ ВО ВРЕМЯ ШЕСТВИЯ НАРУШЕНИЙ ОБЩЕСТВЕННОГО ПОРЯДКА НЕ ВЫЯВЛЕНО ДЛЯ ООП БЫЛО ЗАДЕЙСТВОВАНО 40 (СОРОК) СОТРУДНИКОВ ТЕКОГО РОВД ПОДПИСАЛ ЯРЕМЕНКО ПЕРЕДАЛ МИРОНЕЦ ПРИНЯЛ 20.05.1991 ГОДА ТП МИНУТ БАРВОВСКИЙ СПС ДСВ</div>
+
А поки що Носівка бореться. І не за владу, як сказали в програмі УТ, а за звичайну людську гідність. 2 червня має відбутися санкціонований мітинг, а там, крок до загальноміського попереджувального страйку. Не відступає й носівська номенклатурно-партійна братія: викликали юристів, щоб ті визнали скликання позачергової райради сесії незаконним. Що ж прийом відомий: затягнути дійство, дати людям охолонути, а потім спустити все на гальмах.
  
:''— Как видим, действия милиции в этот день были четкими и правомерными. И обвинения в том, что милиционеры вышли к детям с дубинками, по меньшей мере, несостоятельны. Тем более, что во время выполнения своих обязанностей работник милиции, согласно Уставу и соответствующим приказам, обязан выходить на службу в полной экипировке, предусмотренной Законом.''
+
Наш кор.
  
:''— Но слухи усиленно муссировались в Носовке. В этот критический момент, на наш взгляд, правильно сориентировалось руководство райотдела. — На крупнейшее предприятие города, завод «[[Победит]]», я приехал с учительницей школы 2 и ученицей, принимавшей участие в манифестации. Выступили по заводскому радиовещанию, правдиво рассказали о событиях. И люди поверили. Мои заместители провели такую же работу на предприятиях, — рассказывает капитан милиции М. Яременко.''
+
Громада. – 1991. 3.
  
 +
== Що трапилося в Носівці? Кінець «ковпака» ==
 +
:''Публікація у газеті «Молодь України» про події у м. Носівці у травні 1991 р.''
 +
Діти похапали піонерські сурми та барабани й пішли в райком партії захищати свого директора. Коли вчителі [[Носівська середня школа № 4|Носівської неповної середньої школи № 4]] виглянули з учительської, теж приголомшені звісткою високого начальства про звільнення директора. [[Єфіменко Микола Сергійович|М. С. Єфіменка]], школа була порожня – діти вже йшли на повороті. Підслуховувати негарно, але як тільки вони під дверима вчительської почули лиху звістку й збагнули, що вчителі нічого не вдіють, стихійно рушили на демонстрацію. Коли дорослі бояться, наперед виходять діти – в них, хвалити Бога, насіння страху ще не проросло.
  
:''Джерело: Публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3.:''
+
[[Файл:Хода учасників стихійного мітингу.jpg|міні|Хода учасників стихійного мітингу]]
  
[[20 травня]] учні школи № 2 зібралися біля райкому партії з плакатами і вигуками: «Геть руки від нашого директора!»
+
Школярів спробували завернути, але було вже пізно. Прорвало! Дорогою до дітей стали приєднуватися батьки. Оскільки ж від школи до райкому шлях довгий – близько шести кілометрів, та й новини в Носівці поширюються хутко – бездротовим радіо, то на майдан вийшов уже чималий гурт дорослих і дітей. А вимога була єдина: «Не чіпайте директора!» Їх зустріла міліція. Дві години під зливою чекали діти на прийом високого начальства. Зрештою, перший секретар райкому КПУ [[Сотниченко Віра Григорівна|В. Г. Сотниченко]] прийняла невелику делегацію.
  
=== 21 травня ===
+
Наприкінці розмови вона зізналася, що М. С. Єфіменко своєю незалежною позицією заплатив їй чорною невдячністю за посаду другого секретаря райкому, на якій він донедавна працював, за квартиру і т. д. «Ах, то це у вас помста», – спалахнули батьки. Кажуть, що тоді Віра Григорівна заплакала.
:''Джерело: Публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3.''
 
На другий день ''(21 травня)'' у повному складі прийшла до «білого» дому школа № 4. Цього разу, крім учнів і вчителів, були й батьки. Вимоги ті ж самі. Не одну годину діти стояли під дощем, поки нарешті перший секретар [[Сотниченко Віра Григорівна|В. Г. Сотниченко]] дозволила батькам зайти в райком.
 
  
:''Джерело: «[[Що трапилося в Носівці? Кінець «ковпака»]], газета «Молодь України»''
+
Назавтра демонстрація після уроків повторилася, тільки приєдналися й учні школи № 2, адже їхнього директора [[Музиченко Григорій Іванович|Г. І. Музиченка]] теж виконком міської Ради незаконно звільнив з роботи. До юних демонстрантів прилучилися дорослі – робітники заводів «[[Победит]]», цукрового, інших підприємств. Головний лозунг уже був такий: «Геть мафію Сотниченко і [[Приходько Віктор Андрійович|Приходька]]!» (другий з них – голова райвиконкому, народний депутат УРСР). Влада перелякано мовчала.
Назавтра ''(21 травня)'' демонстрація після уроків повторилася, тільки приєдналися й учні школи № 2, адже їхнього директора [[Музиченко Григорій Іванович|Г. І. Музиченка]] теж виконком міської Ради незаконно звільнив з роботи. До юних демонстрантів прилучилися дорослі – робітники заводів «[[Победит]]», цукрового, інших підприємств. Головний лозунг уже був такий: «Геть мафію Сотниченко і [[Приходько Віктор Андрійович|Приходька]]!» (другий з них – голова райвиконкому, народний депутат УРСР). Влада перелякано мовчала.
 
  
 
[[Файл:Штурм носівчанами будівлі райкому.jpg|міні|"Штурм" носівчанами будівлі райкому]]
 
[[Файл:Штурм носівчанами будівлі райкому.jpg|міні|"Штурм" носівчанами будівлі райкому]]
  
 
Звирована юрба, не дочекавшись начальства, видавила двері в райвиконкомі, побила вікна в райкомі і вивіску райгазети «Прапор комунізму», яку небезпідставно звинувачують у, м’яко кажучи, необ’єктивності. А найзапальніші пішли до [[Сотниченко Віра Григорівна|В. Г. Сотниченко]] додому (знайомий псевдореволюційний мотив). Хотіли подивитися, як живе перша дама району. Невтомні «експропріатори» виявили легкову машину без номерів та вісім скручених килимів. Що й казати, Вірі Григорівні не залишалося нічого іншого, як швиденько покинути межі керованого нею району – чи то в Чернігів, чи то в Київ кинулася вона шукати розради-поради.
 
Звирована юрба, не дочекавшись начальства, видавила двері в райвиконкомі, побила вікна в райкомі і вивіску райгазети «Прапор комунізму», яку небезпідставно звинувачують у, м’яко кажучи, необ’єктивності. А найзапальніші пішли до [[Сотниченко Віра Григорівна|В. Г. Сотниченко]] додому (знайомий псевдореволюційний мотив). Хотіли подивитися, як живе перша дама району. Невтомні «експропріатори» виявили легкову машину без номерів та вісім скручених килимів. Що й казати, Вірі Григорівні не залишалося нічого іншого, як швиденько покинути межі керованого нею району – чи то в Чернігів, чи то в Київ кинулася вона шукати розради-поради.
 
[[Файл:Очільники Носівського майдану.jpg|міні|Очільники Носівського майдану: директори шкіл № 4 [[Єфіменко Микола Сергійович|Микола Єфіменко]] (ліворуч) і № 2 [[Музиченко Григорій Іванович|Григорій Музиченко]]]]
 
  
 
А на майдані сіли й оголосили голодування директори шкіл. Їхні вимоги: визнання незаконним звільнення з роботи, скликання позачергової сесії міськради для вирішення питання про відставку голови [[Братиця Микола Дмитрович|М. Д. Братиці]] та його заступника А. М. Калини, відставка першого секретаря райкому КПУ [[Сотниченко Віра Григорівна|В. Г. Сотниченко]], голови райвиконкому [[Приходько Віктор Андрійович|В. А. Приходька]] і відкликання його з народних депутатів України, звільнення О. Г. Нестеренка з посади редактора райгазети і передання її у відання одного власника – районної Ради, створення незалежної комісії для розслідування зловживань.
 
А на майдані сіли й оголосили голодування директори шкіл. Їхні вимоги: визнання незаконним звільнення з роботи, скликання позачергової сесії міськради для вирішення питання про відставку голови [[Братиця Микола Дмитрович|М. Д. Братиці]] та його заступника А. М. Калини, відставка першого секретаря райкому КПУ [[Сотниченко Віра Григорівна|В. Г. Сотниченко]], голови райвиконкому [[Приходько Віктор Андрійович|В. А. Приходька]] і відкликання його з народних депутатів України, звільнення О. Г. Нестеренка з посади редактора райгазети і передання її у відання одного власника – районної Ради, створення незалежної комісії для розслідування зловживань.
Рядок 62: Рядок 53:
 
Розпочався збір підписів. Коли директори хотіли залишитися й на ніч (щоб ніхто не закинув – мовляв, дома понаїдалися), діти заявили, що вони теж будуть біля них. Наступного дня підписів набралося близько п’яти тисяч, Тобто кожен третій житель Носівки (навіть коли рахувати й немовлят), висловився на підтримку «крамольних» директорів.
 
Розпочався збір підписів. Коли директори хотіли залишитися й на ніч (щоб ніхто не закинув – мовляв, дома понаїдалися), діти заявили, що вони теж будуть біля них. Наступного дня підписів набралося близько п’яти тисяч, Тобто кожен третій житель Носівки (навіть коли рахувати й немовлят), висловився на підтримку «крамольних» директорів.
  
=== 22 травня ===
+
А в чому ж їхня провина? Офіційна причина – недоліки в трудовому вихованні. Це розшифровується так: школи відмовилися обробляти по 4 – 5 гектарів поля для забезпечення себе овочами. Так вирішили батьківські збори. «Наші діти не гірші київських, – заявили вони, – і замість оздоровлення дихати радіацією на поле не пустимо!» Вчителі ж виявили готовність принести по мішку картоплі, капусти, огірків з дому, коли вже райвиконком такий безсилий. Ця непокора і стала приводом для розправи.
:''Джерело: Публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3.''
+
 
А пристрасті розгоралися. [[22 травня]] в Носівці було жарко: відбувся стихійний мітинг. Лунали вимоги не тільки поновити на роботі директорів шкіл, а й відставки перших керівників району. Учасники мітингу пішли в райком партії та райвиконком, щоб зустрітися зі своїми керівниками, але їх зустріли... порожні приміщення. Побували вони і вдома у Сотниченко та у [[Приходько Віктор Андрійович|Приходька]]. Але ті, як крізь землю провалилися. Лише містом пішли чутки, що у Сотниченко у відкритому гаражі побачили незареєстровану машину, знайшли 6 мішків цукру та 8 згорнутих килимів. Автору цих рядків у це не віриться, бо навіщо стільки добра одній людині?
+
А справжня причина ще глибше. Вона в самостійній позиції обох директорів. Г. І. Музиченко, наприклад, мав необережність взяти земельну ділянку біля садиб перших осіб району. Тож і ходять комісії в його школу – чи нема де недостачі, чи нема якогось ґанджу. А того, що один клас, бібліотека і їдальня змушені працювати в аварійних хатах, комісії не бачать. Натомість же, даруйте, туалет райкому партії збудований за кілька тисяч, бо лише кахляна плитка чого варта. Та й будівництво чотириповерхового адмінприміщення явно завчасне. Але ж комісії не це цікавить...
 +
 
 +
М. С. Єфіменко тринадцять років працював у партійному апараті. Запитання йому не з приємних: «Ви ж були заодно, а тепер протестуєте?»
 +
 
 +
Відповідь пряма: «За роки моєї партійної роботи є кілька моментів, за які мені соромно. Але коли я виходив з партії, запитав на пленумі 
 +
якщо я принизив чиюсь гідність, завдав комусь прикрість – такі встаньте. Не піднявся ніхто. Та й на посаді другого секретаря я не мовчав. Протестував, наприклад, коли В. Г. Сотниченко заборонила в районі показ кінофільмів «Так жить нельзя» і «ЧП» районного масштаба». Таких епізодів, повірте, було немало».
 +
 
 +
Із заяви М. С. Єфіменка на пленумі райкому КПУ:
 +
:''«У районі під партійною егідою процвітає культ так званих «перших осіб», насаджується кругова порука, затискується критика, переслідуються небажані люди. Всі мої зусилля, спрямовані на протидію цим сталінським порядкам, виявились марними. А тому я вважаю неможливим своє подальше перебування в КПРС і заявляю про вихід з її рядів. Цим самим я також складаю із себе повноваження члена райкому і обкому Компартії України».''
 +
 
 +
Хіба це можна було пробачити? Тож наступного дня посильна міськвиконкому принесла запрошення прозвітувати про стан трудового виховання. Прямо на ньому Микола Сергійович написав голові [[Братиця Микола Дмитрович|М. Д. Братиці]] – підготуватися за дві години неможливо, тому «передайте своїм хазяям, що екзекуція переноситься на завтра». Рішення міськвиконкому про звільнення обох директорів проте з’явилося. Обурених було багато, але коли б не діти, то все, певно, так би й потонуло в скаргах, комісіях, інфарктах переслідуваних і утвердженні ще більшої влади переслідувачів.
 +
 
 +
Коли я приїхав у Носівку, періщив дощ. Директори з пов’язками «Я голодую» та група підтримки стояли під готелем. Мою розмову з М. С. Єфіменком перебили школярі: «Миколо Сергійовичу, ми вам намет від дощу привезли!». Я запитав їх – чи ж правда, що самі додумалися на демонстрацію вийти? Подивилися похмуро – і ви, мовляв, не вірите і стали розповідати, який у них гарний директор – і підлогу в спортзалі настелив, і не кричить, і вчитися цікаво стало, бо вчителі між собою не лаються. Я записав їхні прізвища – Микола Грибок, Юра Павлюченко, Валентин Шелестюк, Олександр Пістунов з 9 «А» та Олександр Дмитренко з 6 «А».
 +
 
 +
А дорослі стали проштовхуватися зі своїми бідами. А. Т. Баклан: «Хотіла по міській подзвонити внуку та через демонстрації влада відключила зв’язок. Щоб у Київ не передали».
 +
 
 +
Н. М. Ковальчук із Червоних Партизанів: «Куди вже я тільки не зверталася, щоб хлів збудувати – матеріалів нема. Живу сама, допомоги чекати нізвідки».
 +
 
 +
В. М. Пивовар: «Пройдіть по вулицях Невського і Робочій – вже три роки розриті, бо газ ніяк не проведуть. А на будівництві в дочки Сотниченко день і ніч техніка гуде».
 +
 
 +
Кінця скаргам дочекатися не можна було. Довго стримувана хвороба вийшла на поверхню. А я пригадав, як владною рукою були придушені на Носівщині паростки оренди, бо надто великі гроші, як на думку райкому, заробили самостійні господарі. По одній історії справа дійшла навіть до Верховного суду УРСР. Судом збитки повернути можна, але ж не відновити розтоптані гідність і бажання працювати. А з трибуни член ЦК КПУ, перший секретар райкому партії В. Г. Сотниченко викривала не тільки екстремістів, відступників, націоналістів, а й навіть Горбачова та ЦК КПРС. І островом стійкості та мудрої політичної стабільності називався Носівський район. Але вже на цьогорічну першотравневу демонстрацію вчителі четвертої школи вийшли з лозунгом проти районної «мафії».
 +
 
 +
Розповідає вчителька Н. О. Кошова: «Ви не можете собі уявити, як страшно було йти з тим транспарантом. Бо ж ми живемо наче під ковпаком. А потім нас стали викликати в прокуратуру. Тому тепер ми вже піднімаємо і другий лозунг: «Доки Носівщина буде заповідником сталінізму?» Ми, вчителі, подали в райком заяву про створення страйкового комітету».
 +
 
 +
Я був на екстреній сесії міської Ради, що скликана була на вимогу 17 депутатів. Та коли надійшов час її відкривати, голова розвів руками – не вистачає, мовляв, чотирьох депутатів для кворуму. Давній прийом! Але люди, яких набилося повен зал Будинку культури, наполягли – звозьте тих «прогульників», ми зачекаємо. І добилися свого – директори вже можуть приступити до роботи. А як після такої ганьби працюватимуть перші особи району?
 +
 
 +
Носівка – найбільше село на Україні, як жартують жителі цього міста... Донедавна тихе і сонне. Навіть лекторів товариства «Знання» з Києва та Чернігова сюди не пускали – щоб, бува, не занесли «бацили екстремізму». Багато жителів райцентру працює в Києві – електричкою дві години їзди. А колгоспники теж політикою не спішили займатися. Все було надійно продумане в облаштуванні «ковпака». Але прорвали його діти. Вони дали добрий урок дорослим. Як брехню називати брехнею. Як кривду покірно не зносити. Як людьми бути – з гідністю і чистою совістю. Із спиною незігнутою і думкою власною.
 +
 
 +
Василь Чепурний (Влас. кор. «Молоді України»).
 +
 
 +
м. Носівка Чернігівської області.
 +
 
 +
Р. S. У неділю навіть дощ не розігнав багатолюдний мітинг. Голови звезли «представників колгоспного селянства», щоб показати городянам правильну лінію. Та й селянин тепер уже не той – мітинг підтримав вимоги відставки перших осіб району. Голодовку припинено. Сьогодні має відбутися відкрита сесія районної Ради народних депутатів.
 +
 
 +
Молодь України. – 1991. – 28 травня.
 +
 
 +
== Спогади Федора Картуна ==
 +
: ''Джерело: [[Картун Федір Пилипович]], спогади // [http://history.org.ua/LiberUA/978-966-533-413-2/978-966-533-413-2.pdf Боротьба за незалежність України у 1989–1992 рр.]: Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову. До 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову: Зб. документів і матеріалів / Укр. інститут нац. пам'яті, Черніг. обл. держ. адм.; Черніг. громадськ. орг. ком. з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 20-ї річниці утворення громадсько-політ. орг. Народного Руху України за перебудову; Упоряд.: С. В. Бутко, С. В. Соломаха. – Чернігів: КП «Видавництво «Чернігівські обереги», 2009. – 432 с. ISBN 978-966-533-413-2. Сторінки 220-221''
  
=== 23 травня ===
+
Напередодні Дня Конституції України в 2005 році в районному будинку культури відбулись урочисті збори. Районний будинок культури був переповнений. На зборах я сидів поруч з [[Єфіменко Микола Сергійович|Миколою Сергійовичем Єфіменком]]. За активну державницьку позицію, особистий вклад, в ім'я розбудови незалежної України та з нагоди Дня конституції нам з М. С. Єфіменком та іншим нашим побратимам були вручені почесні грамоти. Вручав вибраний нами наш голова Носівської райдержадміністрації (від Української Народної Партії) [[Андрієнко Микола Петрович|Микола Петрович Андрієнко]]. А почались події в Носівці ще задовго до цього. Стара система постійно, впродовж тривалого часу готувала собі опозицію. Свавілля чиновників, проблеми, що виникли з Афганістаном, Чорнобилем, корупція брали своє.
:''Джерело: Публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3.''
 
  
[[23 травня]] відбулася сесія міськради, яка відмінила несправедливе рішення по відношенню до Єфіменка та Музиченка, а також звільнила з посад голову міськвиконкому [[Братиця Микола Дмитрович|М. Братицю]] та заступника А. Калину за власним бажанням останнього. Звільнили й інших членів виконкому, які голосували за незаконне звільнення директорів. Таким чином, «стрілочників» було покарано, але покарано справедливо: за безпринципність. Ті, хто їх надихав на це дійство, залишились у своїх керівних кріслах.
+
У 1990 році М. С. Єфіменко, будучи II-м секретарем Носівського райкому КПРС побував на курсах в Києві і приїхав звідти іншою людиною. Його розум і серце заполонили інші ідеї...
  
Директори обох шкіл почали попереджувальне голодування на [[Центральна площа|центральній площі міста]]. За ці дні 9 тисяч носівчан поставили свої підписи під вимогами, які висунули Єфіменко і Музиченко.
+
…1 травня 1991 року М. С. Єфіменко на чолі неповної середньої школи № 4 м. Носівки прийшов на мітинг комуністів. Учні та вчителі тримали в руках гасла явно антивладні, антикомуністичні. Мені запам’яталося гасло: «Доки Приходьки і Сотниченки будуть управляти нами»? Їх підтримували учні та вчителі школи № 2, які
 +
тримали такі ж гасла. Я особисто теж розкрив свій плакат, який тримав під піджаком. Всі учасники демонстрації ходили до цих шкіл, вчитувалися у гасла і згадували. А після першого травня – розпочалось… переповім це коротко: вибух проти свавілля влади в Носівці. Йшли спочатку не як рухівці, бо ще було багато кривотолків. Після так званої «Носівської революції» активісти зібрались в школі № 4, обговорювали події, складали плани на
 +
майбутнє. В засіданнях приймали участь і майбутній голова райдержадміністрації (2005 – 2007 рр.) М. П. Андрієнко і його син [[Андрієнко Ярослав Миколайович|Ярослав]]. М. С. Єфіменко потім уже започаткував газету «[[Демократична Носівщина]]». Спочатку про народний Рух не заявляли офіційно. На одному із засідань підняли це питання. Пропонувалось (ініціатором був саме М. С. Єфіменко) спочатку створити районну організацію ПДВУ (Партія демократичного відродження України) із наступним переходом в Рух. Пан Пивовар Володимир Миколайович як активний учасник запропонував перейти в існуючу вже тоді (в 1991р.) УРП.  
  
=== 24-25 травня ===
+
Я особисто перейшов в УРП і очолив її. УРП Носівщини стала асоційованим членом Руху. Нам ділити було нічого. Ми жили одними ідеями. Як розвивались події 1991 року розказують газети...
:''Джерело: Публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3.''
 
24 і 25 травня голодування на площі продовжувалось. За цей час жоден з керівників району не знайшов можливим зустрітися з людьми. А от до провокацій вдавалися. Хто? Це керуючий справами райвиконкому М. Хакуда, колишній голова міськвиконкому [[Братиця Микола Дмитрович|М. Братиця]], редактор газети «Під прапором Леніна» [[Нестеренко Олексій Григорович|О. Нестеренко]] та деякі підіслані інші особи.
 
  
=== 26 травня ===
+
м. Носівка
:''Джерело: Публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3.''
 
А [[26 травня]] відбувся мітинг. Ніколи в Носівці не збиралося на центральній площі стільки людей. Йшов дощ. Переважна більшість виступаючих вимагала відставки перших керівних і осіб і [[Нестеренко Олексій Григорович|редактора газети «Під прапором Леніна»]]. Виступив і голова райвиконкому [[Приходько Віктор Андрійович|В.А.Приходько]], але йому нічого було сказати людям. Мітинг пройшов бурхливо, але без пригод. Майоріли синьо-жовті прапори, чулося знайоме: «Ганьба!». Все це вже було в Чернігові у січні минулого року. Думається, що спектакль може повторитися: скинуть носівчани остогидлих начальників, а хто прийде їм на зміну? Адже система залишається.
 
  
:''Джерело:{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4074375712689884/ | title = 1. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 27 травня 2021}}''
+
== До 30-річчя Носівського Майдану  ==
 +
: ''Джерела:''  
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4074375712689884/ | title = 1. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 27 травня 2021}}, ''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4078496602277795/ | title = 2. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 27 травня 2021}}, ''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4086659548128167/ | title = 3. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 30 травня 2021}}, ''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4115707321890056/ | title = 4. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 9 червня 2021}}, ''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4118007984993323/ | title = 5. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 10 червня 2021}}''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4123360454458076 | title = 6. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 12 червня 2021}}''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4126196904174431/ | title = 7. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 13 червня 2021}}''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4128813033912818/ | title = 8. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 14 червня 2021}}''
 +
:* ''{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4131058023688319/ | title = 9. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 15 червня 2021}}''
  
 
[[26 травня]] [[1991]] року в Носівці відбулися кульмінаційні події «носівської революції» - санкціонований мітинг на центральній площі. За даними органів внутрішніх справ у ньому взяли участь 3000 громадян. За даними інших джерел – вдвічі більше. Такого велелюддя Носівка не бачила ніколи. Вимоги носівчан приїхали підтримати рухівці з Києва, Чернігова, Ніжина та Прилук. Фактично тоді в Носівці сформувався перший Майдан в Україні. До нашого міста була прикута увага українських і світових ЗМІ. В «Енциклопедії Носівщини» наразі більш широко представлені тодішні події і вона постійно доповнюється новими публікаціями. Лозунги, постери, прізвища героїв і антигероїв – з пісні слів не викинеш… Тридцять років минуло. До влади прийшло нове покоління – діти, а то й внуки тих борців «за світле майбутнє». Чи даремно все те було, нехай кожний відповість собі сам.
 
[[26 травня]] [[1991]] року в Носівці відбулися кульмінаційні події «носівської революції» - санкціонований мітинг на центральній площі. За даними органів внутрішніх справ у ньому взяли участь 3000 громадян. За даними інших джерел – вдвічі більше. Такого велелюддя Носівка не бачила ніколи. Вимоги носівчан приїхали підтримати рухівці з Києва, Чернігова, Ніжина та Прилук. Фактично тоді в Носівці сформувався перший Майдан в Україні. До нашого міста була прикута увага українських і світових ЗМІ. В «Енциклопедії Носівщини» наразі більш широко представлені тодішні події і вона постійно доповнюється новими публікаціями. Лозунги, постери, прізвища героїв і антигероїв – з пісні слів не викинеш… Тридцять років минуло. До влади прийшло нове покоління – діти, а то й внуки тих борців «за світле майбутнє». Чи даремно все те було, нехай кожний відповість собі сам.
Рядок 111: Рядок 146:
 
:Громада. – 1991. – № 3.
 
:Громада. – 1991. – № 3.
  
=== 30 травня ===
+
Події в Носівці 30-річної давності стали неабияким випробуванням для правоохоронців. Носівський райвідділ міліції на той час очолив молодий капітан [[Яременко Михайло Михайлович|Михайло Михайлович Яременко]]. Той самий, якого пізніше носівська громада двічі обирала своїм міським головою. Серед документів того періоду збереглася стаття у всеукраїнській міліцейській газеті «Іменем Закону» в якій носівські події і участь у них носівської міліції на чолі з Яременком аналізуються із столичної точки зору. Такий собі, погляд з Києва. Треба сказати, що за Носівку і з цього боку не було соромно. Все максимально цивілізовано, хоч, за висловом того ж Яременка, були дні й години, коли не вистачало «тільки сірника», щоб спалахнуло полум’я.
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4086659548128167/ | title = 3. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 30 травня 2021}}''
+
 
 +
До уваги учасників групи фотокопія того матеріалу в газеті «Іменем Закону» від [[23 червня]] [[1991]] року. Трохи згодом, після розпізнання тексту, ця стаття буде продубльованою в «Енциклопедії Носівщини». Мої вибачення, але в Google я не знайшов хорошого фото Михайла Михайловича. Тому світлини довільні, хоч і з тих подій. Буду вдячним за файл фото Яременка в мою приватку.
  
 
[[30 травня]] [[1991]] року з телетайпу Носівського РОВД (РВВС) повідомляли до Чернігівського УВД (УВС):
 
[[30 травня]] [[1991]] року з телетайпу Носівського РОВД (РВВС) повідомляли до Чернігівського УВД (УВС):
:02 19237 1 ЗНАМЯ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД<br />30.05.91 ГОДА В 17-ЧАСОВ СОСТОЯЛАСЬ ОТКРЬІТАЯ СЕССИЯ ГОРСОВЕТА С УЧАСИТИЕМ ОБЩЕСТВЕННОСТИ И ТРУДОВИХ КОЛЛЕКТИВОВ.<br />ПРИСУТСТВОВАЛИ 46 ДЕПУТАТОВ. В БЮЛЕТЕНЬ ДЛЯ ГОЛОСОВАНИЯ ВНЕСЕНО ДВЕ КАНДИДАТУРИ:<br />[[Музиченко Григорій Іванович|МУЗЬІЧЕНКО ГРИГОРИЙ ИВАНОВИЧ]] 1955 ГОДА Б/П ОБРАЗ ВИСШЕЕ ДИРЕКТОР ШКОЛИ НОМЕР-2 Г. НОСОВКА<br />ОНИЩИК НИКОЛАЙ НИКОЛАЕВИЧ 1959 ГОДА УРОЖЕНЕЦ С. ЛИХАЧЕВ НОСОВСКОГО Р-НА ЧЛ КПСС ОБР. ВЬІСШЕЕ ЗАМ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ К-ЗА ЕНГЕЛЬСА.<br />В РЕЗУЛЬТАТЕ ТАЙНОГО ГОЛОСОВАНИЯ ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ГОРСОВЕТА ИЗБРАН [[Онищик Микола Миколайович|ОНИЩИК Н.Н]].<br />ЗА -26 ПРОТИВ -20<br />ПОДПИСАЛ НАЧ РОВД ЯРЕМЕНКО<br />ПЕРЕДАЛ САВЧЕНКО<br />ПРИНЯЛ
+
:02 19237 1 ЗНАМЯ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД
 
+
:30.05.91 ГОДА В 17-ЧАСОВ СОСТОЯЛАСЬ ОТКРЬІТАЯ СЕССИЯ ГОРСОВЕТА С УЧАСИТИЕМ ОБЩЕСТВЕННОСТИ И ТРУДОВИХ КОЛЛЕКТИВОВ.
=== 4 червня ===
+
:ПРИСУТСТВОВАЛИ 46 ДЕПУТАТОВ. В БЮЛЕТЕНЬ ДЛЯ ГОЛОСОВАНИЯ ВНЕСЕНО ДВЕ КАНДИДАТУРИ:
«[[Переведи мене через Майдан]]» — стаття Інги Рисюк про Носівський майдан вийшла друком російською мовою у газеті "Комсомольское знамя" за [[4 червня]] 1991 року, сторінки 4—5.
+
:МУЗЬІЧЕНКО ГРИГОРИЙ ИВАНОВИЧ 1955 ГОДА Б/П ОБРАЗ ВИС ШЕЕ ДИРЕКТОР ШКОЛИ НОМЕР-2 Г. НОСОВКА
 
+
:ОНИЩИК НИКОЛАЙ НИКОЛАЕВИЧ 1959 ГОДА УРОЖЕНЕЦ С. ЛИХАЧЕВ НОСОВСКОГО Р-НА ЧЛ КПСС ОБР. ВЬІСШЕЕ ЗАМ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ К-ЗА ЕНГЕЛЬСА.
=== 9 червня ===
+
:В РЕЗУЛЬТАТЕ ТАЙНОГО ГОЛОСОВАНИЯ ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ГОРСОВЕТА ИЗБРАН ОНИЩИК Н.Н.
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4115707321890056/ | title = 4. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 9 червня 2021}}, ''
+
:ЗА -26 ПРОТИВ -20
 +
:ПОДПИСАЛ НАЧ РОВД ЯРЕМЕНКО
 +
:ПЕРЕДАЛ САВЧЕНКО
 +
:ПРИНЯЛ
  
Цього дня, [[9 червня]] 1991 року події в Носівці досягли апогею. Вони були трохи затихли після [[30 травня]], коли відбулася сесія міськради на якій був обраним головою [[Онищик Микола Миколайович|Микола Онищик]].  
+
Цього дня, 9 червня 1991 року події в Носівці досягли апогею. Вони були трохи затихли після [[30 травня]], коли відбулася сесія міськради на якій був обраним головою [[Онищик Микола Миколайович|Микола Онищик]].  
  
 
Виконання ж подальших вимог носівчан, а саме, відставка більш високого начальства, почало гальмуватися.
 
Виконання ж подальших вимог носівчан, а саме, відставка більш високого начальства, почало гальмуватися.
Рядок 139: Рядок 178:
 
Публікую міліцейський рапорт з Носівського РОВД (РВВС) до Чернігівського УВД (УВС), текст резолюції мітингу і кілька фотосвітлин того дня, відзнятих [[Білкеq Володимир|Володимиром Білкеєм]], який живе нині в Борисполі.
 
Публікую міліцейський рапорт з Носівського РОВД (РВВС) до Чернігівського УВД (УВС), текст резолюції мітингу і кілька фотосвітлин того дня, відзнятих [[Білкеq Володимир|Володимиром Білкеєм]], який живе нині в Борисполі.
  
:0 2 19 257 1 ЗНАМЯ НАМ УВД ИЗ НОСОВСКОГО РОВД
+
Цього дня, 10 червня, 30 років тому страсті продовжували накалятись і події отримали новий розвиток. Певне найоб’єктивніше про все що відбулося розповідається у черговому рапорті Носівського РВВС. Єдине зауваження: кількість людей занижена. Ну цим тоді міліціянти грішили постійно – певне, мали якісь вказівки.
:9 06 91 Г С 11 ДО 14-25 ЧАСОВ НА ПЛОЩАДИ ГОРОДА НОСОВКА СОСТОЯЛСЯ САНКЦИОНИРОВАНИЙ МИТИНГ «О ХОДЕ ИСПОЛНЕНИЯ РЕЗОЛЮЦИИ МИТИНГА ОТ 26 05 91 ГОДА» НА МИТИНГЕ ПРИСУТСТВОВАЛИ ПРИМЕРНО ОКОЛО 3-Х ТЬІСЯЧ ЧЕЛ ВИСТУПИЛИ 21 ЧЕЛ
 
:ВИСТУПИЛИ: ЧЛЕН ЦК КПУ ПЕРВИЙ СЕКРЕТАРЬ РК КПУ СОТНИЧЕНКО В Г НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ ВСУКРАИНИ СКОРИК Л.П. В ВИСТУПЛЕНИЯХ МУЗИЧЕНКО И ЕФИМЕНКО ЗАЯВИЛИ. ЧТО ПРИ НЕВИПОЛНЕНИИ РЕЗОЛЮЦИИ МИТИНГА В ЧАСТИ ОТСТАВКИ СОТНИЧЕНКО И ПРИХОДЬКО С 14 ИЮНЯ С.Г. ОНИ ВОЗОБНОВЯТ ГОЛОДОВКУ НА ЦЕНТРАЛЬНОЙ ПЛОЩАДИ ПО ИМЕЮЩЕМСЯ ДАННЬІМ К ГОЛОДАЮЩИМ НАМЕРЕНИ ПРИСОЕДИНИТЬСЯ ВОИНИ — АФГАНЦН, КОТОРЬІХ ВНОСОВСКЕ НАСЧИТИВАЕТСЯ ОКОЛО 50 ЧЕЛ
 
:НА МИТИНГЕ БЬІЛ ОДИН ЛОЗУНГ - «НОСОВЧАНЕ ВАС ПОДДЕРЖИВАЮТ ЧЕРНИГОВЦН», И СЕМЬ ФЛАГОВ ЖЕЛТО-ГОЛУБОГО ЦВЕТА
 
:ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ РАЗЛИЧНИХ НЕФОРМАЛЬНИХ ОРГАНИЗАЦИЙ, ПРИБИВШИХ ИЗ НЕЖИНА, ЧЕРНИГОВА И КИЕВА.
 
:НА МИТИНГЕ РАСПРОСТРАНЯЛИСЬ ЛИСТОВКИ И ЛИТЕРАТУРА АНТИСОЦИАЛИСТИЧЕСКОГО И АНТИКОМУНИСТИЧЕСКОГО СОДЕРЖАНИЯ НА МИТИНГЕ БИЛА ПРИНЯТА РЕЗОЛЮЦИЯ
 
:ПРИНЯТЬ К СВЕДЕНИЮ.ЧТО РЯД ТРУДОВИХ КОЛЕКТИВОВ ПОДАЛИ ЗАЯВКИ НА ГОРОДСКОЙ МИТИНГ 16 06 91 ГОДА, В ОХРАНЕ ОП БИЛО ЗАДЕЙСТВОВАНО 45 СОТРУДНИКОВ НОСОВСКОГО РОВД И СОРОК СОТРУДНИКОВ ИЧНЯНСКОГО, Б0РЗНЯНСК0Г0, НЕЖИНСКОГО РОВД, 50 ЧЕЛ ЧЛЕНОВ ДНД
 
:ВО ВРЕМЯ ПРОВЕДЕННЯ МИТИНГА НАРУШЕНИЙ ОП ДОПУЩЕНО НЕБНЛО В НАСТОЯЩЕЕ ВРЕМЯ НА ЦЕНТРАЛЬНОЙ ПЛОЩАДИ И В ЦЕЛОМ В ГОРОДЕ ОБСТАНОВКА НОРМАЛЬНАЯ И КОНРОЛИРУЕТСЯ П/П НАЧ НОСОВСКОГО РОВД ЯРЕМЕНКО ПЕР ХИЛЕНКО ПР
 
 
 
=== 10 червня ===
 
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4118007984993323/ | title = 5. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 10 червня 2021}}''
 
 
 
Цього дня, [[10 червня]], 30 років тому страсті продовжували накалятись і події отримали новий розвиток. Певне найоб'єктивніше про все що відбулося розповідається у черговому рапорті Носівського РВВС. Єдине зауваження: кількість людей занижена. Ну цим тоді міліціянти грішили постійно – певне, мали якісь вказівки.
 
  
 
: ЧЕРНИГОВ ЗНАМЯ ЕВДОКИМОВУ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД
 
: ЧЕРНИГОВ ЗНАМЯ ЕВДОКИМОВУ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД
Рядок 178: Рядок 205:
 
Мова документів російська – ще ж був хоч тріщачий по всім швам, але «союз нєрушімих рєспублік свабодних» і вся міліція великої країни рапортувала на одній мові.
 
Мова документів російська – ще ж був хоч тріщачий по всім швам, але «союз нєрушімих рєспублік свабодних» і вся міліція великої країни рапортувала на одній мові.
  
=== 12 червня ===
+
Хотіли відбутися «малою кров’ю», як кажуть. Раз люди продовжують вимагати відставок вищого керівництва, то проведемо пленум райкому партії, оголосимо догани. Щоб не ризикувати, що хтось проголосує «не так», зробимо голосування відкритим. Хай тільки спробує хто…
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4123360454458076 | title = 6. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 12 червня 2021}}''
 
Хотіли відбутися «малою кров'ю», як кажуть. Раз люди продовжують вимагати відставок вищого керівництва, то проведемо пленум райкому партії, оголосимо догани. Щоб не ризикувати, що хтось проголосує «не так», зробимо голосування відкритим. Хай тільки спробує хто…
 
  
 
Пленум провели. І все вийшло по задуманому. Але народ вже був не таким, щоб ковтати такі примітивчики. Цей пленум призвів до нового вибуху. І знову, аби ж вміли прораховувати наслідки, то не творили б того сценарію за яким за довіру першому секретарю проголосували 56 із 58 при двох, що утрималися і ЖОДНОГО ГОЛОСУ ПРОТИ. Не можна так із вируючим народом. І наступні дні це довели.
 
Пленум провели. І все вийшло по задуманому. Але народ вже був не таким, щоб ковтати такі примітивчики. Цей пленум призвів до нового вибуху. І знову, аби ж вміли прораховувати наслідки, то не творили б того сценарію за яким за довіру першому секретарю проголосували 56 із 58 при двох, що утрималися і ЖОДНОГО ГОЛОСУ ПРОТИ. Не можна так із вируючим народом. І наступні дні це довели.
Рядок 193: Рядок 218:
 
:ПЕРЕДАЛ РОМАНЕНКО ПРИНЯЛ ЗЕЛЕНСКИЙ 18-19
 
:ПЕРЕДАЛ РОМАНЕНКО ПРИНЯЛ ЗЕЛЕНСКИЙ 18-19
  
=== 13 червня ===
 
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4126196904174431/ | title = 7. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 13 червня 2021}}''
 
 
Події знову розгортаються. [[12 червня]] пленум відбувся, але хитрість його рішення не виправдала сподівань носівчан. Атмосфера знову накалилась. Процес вже почав дратувати і тих, хто намагалися бути нейтральними до подій, але були би відповідальними, коли б ці події переросли в некеровані. Тому наступного дня, [[13 червня]], до першого секретаря райкому компартії Віри Сотніченко письмово звертаються тодішні прокурор району [[Дикий Володимир|Володимир Дикий]] і начальник носівської міліції [[Яременко Михайло Михайлович|Михайло Яременко]]. Сьогодні із того листа можна відновити ще один погляд на Носівський Майдан очима правоохоронців:
 
Події знову розгортаються. [[12 червня]] пленум відбувся, але хитрість його рішення не виправдала сподівань носівчан. Атмосфера знову накалилась. Процес вже почав дратувати і тих, хто намагалися бути нейтральними до подій, але були би відповідальними, коли б ці події переросли в некеровані. Тому наступного дня, [[13 червня]], до першого секретаря райкому компартії Віри Сотніченко письмово звертаються тодішні прокурор району [[Дикий Володимир|Володимир Дикий]] і начальник носівської міліції [[Яременко Михайло Михайлович|Михайло Яременко]]. Сьогодні із того листа можна відновити ще один погляд на Носівський Майдан очима правоохоронців:
  
Рядок 207: Рядок 230:
 
:Однако 13.06.1991 года исполком райсовета по нензвестным причинам не состоялся. Такое бездействне исполкома районного Совета вызывает недоверие к исполкому среди людей, вызывает еще большую напряженность в трудових коллективах города, особенно на заводе "Победит". Среди зкстремистки настроенных лиц идут призывы к пикетированию зданий Носовского РККПУ и Носовского райисполкома.
 
:Однако 13.06.1991 года исполком райсовета по нензвестным причинам не состоялся. Такое бездействне исполкома районного Совета вызывает недоверие к исполкому среди людей, вызывает еще большую напряженность в трудових коллективах города, особенно на заводе "Победит". Среди зкстремистки настроенных лиц идут призывы к пикетированию зданий Носовского РККПУ и Носовского райисполкома.
 
:По имеющимся данным Ефименко Н. С. и Музыченко Г. И. с 14.06.1991 года заявят о голодовке в поддержку резолюций митинга от 26 мая и 9 июня 1991 года. Намерены обьявнть голодовку некоторые воины-афганцы, в 9 органнзациях города созданы стачечные комитеты в поддержку резолюций митингов: завод «Победит», сахарный завод, "Сельхозтехника", районный узел связи, центральная районная больница, СШ №2, НСШ №4, районный отдел народного образования. Прокуратурой района н РОВД приннмаются меры по стабилизации обстановки и недопущению нарушеннй обшественного порядка.
 
:По имеющимся данным Ефименко Н. С. и Музыченко Г. И. с 14.06.1991 года заявят о голодовке в поддержку резолюций митинга от 26 мая и 9 июня 1991 года. Намерены обьявнть голодовку некоторые воины-афганцы, в 9 органнзациях города созданы стачечные комитеты в поддержку резолюций митингов: завод «Победит», сахарный завод, "Сельхозтехника", районный узел связи, центральная районная больница, СШ №2, НСШ №4, районный отдел народного образования. Прокуратурой района н РОВД приннмаются меры по стабилизации обстановки и недопущению нарушеннй обшественного порядка.
:Наряду с этим считаем, что в сложившихся условнях необходимо срочно провести сессию районного Совета народных депутатов н обсудить пути выхода из кризисной политической ситуации.
+
:Наряду с зтнм считаем, что в сложившнхся условнях необходимо срочно провести сессию районного Совета народных депутатов н обсудить пути выхода из крнзисной политической ситуации.
 
:ДЕПУТАТ РАЙОННОГО СОВЕТА ПРОКУРОР РАЙОНА В. М. ДИКИЙ
 
:ДЕПУТАТ РАЙОННОГО СОВЕТА ПРОКУРОР РАЙОНА В. М. ДИКИЙ
 
:ЧЛЕН ИСПОЛКОМА РАЙОННОГО СОВЕТА НАЧАЛЬНИК РОВД М. М. ЯРЕМЕНКО
 
:ЧЛЕН ИСПОЛКОМА РАЙОННОГО СОВЕТА НАЧАЛЬНИК РОВД М. М. ЯРЕМЕНКО
  
=== 14 червня ===
+
І знову на ті ж граблі. Носівка знову починає вирувати. [[14 червня]] [[1991]] року на центральній площі відновили голодівку Микола Єфіменко і Григорій Музиченко. До них приєднався [[Кошовий Іван Іванович|Іван Кошовий]], який на той час працював інспектором відділу освіти. Правоохоронним органам стає відомим, що до голодуючих мають приєднатися молоді на той час афганці. А це вже сила. Це серйозне попередження, що ігри в «котики-мишки» з носівчанами не пройдуть.
:''Джерело:{{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4128813033912818/ | title = 8. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 14 червня 2021}}''
 
І знову на ті ж граблі. Носівка знову починає вирувати. [[14 червня]] [[1991]] року на центральній площі відновили голодування Микола Єфіменко і [[Музиченко Григорій Іванович|Григорій Музиченко]]. До них приєднався [[Кошовий Іван Іванович|Іван Кошовий]], який на той час працював інспектором відділу освіти. Правоохоронним органам стає відомим, що до голодуючих мають приєднатися молоді на той час афганці. А це вже сила. Це серйозне попередження, що ігри в «котики-мишки» з носівчанами не пройдуть.
 
  
 
В найбільшому трудовому колективі заводу «[[Побєдіт]]» відбуваються відкриті партійні збори з вимогою відставки з посад Віри Сотніченко і Віктора Приходька.  
 
В найбільшому трудовому колективі заводу «[[Побєдіт]]» відбуваються відкриті партійні збори з вимогою відставки з посад Віри Сотніченко і Віктора Приходька.  
Рядок 276: Рядок 297:
 
Носівський Майдан продовжується. Читайте – це історія подій в нашому місті.
 
Носівський Майдан продовжується. Читайте – це історія подій в нашому місті.
  
=== [[15 червня]] ===
+
:<nowiki>* * *</nowiki>
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4131058023688319/ | title = 9. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 15 червня 2021}}''
 
 
Якщо виходити з текстів телетайпограм, то напрошується висновок про затишшя. Але воно виявилося оманливим затишшям. Затишшям перед останньою бурею. До голодуючих на центральній площі Миколи Єфіменка, Григорія Музиченка і Івана Кошового 15 червня 1991 року приєднуються [[Картун Федір Пилипович|Федір Картун]] (заступник головного лікаря райлікарні) і громадянин поважного віку [[Зленко]]. Останній оголосив голодовку дещо раніше за відкриття церкви на Вербові, користуючись нагодою створеною основною подією. І, головне, до голодуючих приєдналися понад 20 чоловік носівських афганців, яких «організували» [[Кошовий Іван Іванович|Іван Кошовий]] та [[Хоменко Ольга|Ольга Хоменко]]. Біля голодуючих було небагато людей, але «електризація атмосфери» була максимальною. Відчувалося, що до війни оголошеної владі представниками середнього і старшого поколінь, долучиться молодь, яка «за афганців». І гряне буря. Гряне всього через два дні, 17 червня. Вона дійсно буде вирішальною.
 
Якщо виходити з текстів телетайпограм, то напрошується висновок про затишшя. Але воно виявилося оманливим затишшям. Затишшям перед останньою бурею. До голодуючих на центральній площі Миколи Єфіменка, Григорія Музиченка і Івана Кошового 15 червня 1991 року приєднуються [[Картун Федір Пилипович|Федір Картун]] (заступник головного лікаря райлікарні) і громадянин поважного віку [[Зленко]]. Останній оголосив голодовку дещо раніше за відкриття церкви на Вербові, користуючись нагодою створеною основною подією. І, головне, до голодуючих приєдналися понад 20 чоловік носівських афганців, яких «організували» [[Кошовий Іван Іванович|Іван Кошовий]] та [[Хоменко Ольга|Ольга Хоменко]]. Біля голодуючих було небагато людей, але «електризація атмосфери» була максимальною. Відчувалося, що до війни оголошеної владі представниками середнього і старшого поколінь, долучиться молодь, яка «за афганців». І гряне буря. Гряне всього через два дні, 17 червня. Вона дійсно буде вирішальною.
  
Рядок 298: Рядок 318:
 
Це наша історія, історія нашого міста.
 
Це наша історія, історія нашого міста.
  
=== 17 червня ===
+
== Інші статті ==
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/posts/4136364576490997/ | title = 10. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 17 червня 2021}}''
 
 
 
І буря почалася. [[17 червня]] 1991 року в підтримку вимог голодуючих на площі виступили трудові колективи Носівки, які оголосили страйк: заводу «[[Побєдіт]]», [[агробуд]]у, сільгосптехніки, меблевої фабрики, сількомунгоспу, дорвідділу, автобусного парку… Їх представники, озброївшись лозунгами, пішли колонами до Центру стали під очільництво голодуючих і разом прибули до приміщення райвиконкому (донедавна було приміщенням райдержадміністрації). До дверей влади прийшли більше, ніж дві тисячі носівчан, що скандували «ВІД-СТАВ-КА, ВІД-СТАВ-КА, ВІД-СТАВ-КА...». Це вже були не жарти. Або – або…
 
 
 
Спектр вимог про відставки розширився на заступників і інших посадових осіб райвиконкому, тодішньої редакції райгазети. Об 11-й ранку була скликана сесія райради. Зал виконкому виявився тісним, тому депутати на вимогу страйкарів, організовано перейшли до Будинку культури і там продовжили роботу в присутності представників трудових колективів. Для тих, кого не вмістила зала БК, була зроблена озвучка на вулицю. Сесія фактично підтвердила вимоги голодуючих і страйкарів. Деталі в телетайпограмі від [[17 червня]] 1991 року. Це ще був не кінець, але суттєвий перелом в подіях Носівського Майдану.
 
 
 
:02 192113 ЗНАМЯ
 
:ЗНАМЯ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД
 
:17.06 91 ГОДА В 10 ЧАСОВ 15 МИНУТ КОЛОННЫ ЗАВОДА ПОБЕДИТ. АГРОСТРОЯ. СЕЛЬХОЗТЕХНИКИ. МЕБЕЛЬНОЙ ФАБРИКИ. СЕЛЬХОЗКОМУНХОЗА. РАИСНАБА ДЕУ. АВТОБУСНИЙ ПАРК ПРИБЫЛИ НА ЦЕНТРАЛЬНУЮ ПЛОЩАДЬ В Г. НОСОВКА ГДЕ НАХОДИЛИСЬ ГОЛОДАЮЩИЕ. УКАЗАННЫЕ ПРЕДПРИЯТИЯ ОБЯБИЛИ ЗАБАСТОВКУ.
 
:ОДНАКО. КАК СООБЩАЛИ РУКОВОДИТЕЛИ З-ДА ПОБЕДИТ И МЕБЕЛЬНОЙ ФАБРИКИ. ОНИ БУДУТ РАБОТАТЬ В СУББОТУ. НЕ РАБОТАЛИ В АГРОСТРОЕ 2-БРИГАДЫ -22 ЧЕЛОВЕКА ИЗ 150 ЧЕЛ, В РАИ СН АБЕ -10 ЧЕЛОВЕК ИЗ 55 ЧЕЛ ПОЛНОСТЬЮ НЕ РАБОТАЛА СЕЛЬХОЗТЕХНИКА -60. СЕЛЬКОМУНХОЗ -50. ДЕУ -40,СЕЛЬХОЗХИМИЯ -55, АВТОБУСНЫЙ ПАРК -35
 
:В 10 ЧАСОВ 25 МИНУТ КОЛОННЫ ВО ГЛАВЕ С ГОЛОДАЮЩИМИ ПРИБЫЛИ К ЗДАНИЮ ИСПОЛКОМА РАЙСОВЕТА С ТРАНСПАРАНТАМИ:
 
:СОТНИЧЕНКО-ПРИХОДЬКО - ОТСТАВКУ!
 
:БУДИВЕЛЬНИКИ АГРОПРОМУ ПИДТРИМАЛИ ВИМОГИ ГОЛОДУЮЧИХ. УМ ЧЕСТЬ И СОВИСТЬ - ДЕ ВОНА?
 
:ПРИХОДЬКО СОТНИЧЕНКО - ДЕ ВАШ РОЗУМ ЧЕСТЬ И СОВИСТЬ? ПРИХОДЬКУ НЕ МИСЦЕ В ПАРЛАМЕНТИ
 
:ДО ПАРТИЙНЫХ БРЕХЕНЬ / НАШИХ ГРУДЯХ КЛЕКОЧЕ ГНИВНО
 
:ЗНАМЯ 0 2 19 27 93
 
:ВЛАДУ ТИМ КОМУ ВИРИМ
 
:ПРИХОДЬКО СОТНИЧЕНКО ГАЗЮРА ХАХУДА ВЕДМИДЬ - У ВИДСТАЕКУ! ПРИХОДЬКО СОТНИЧЕНКО - ГЕТЬ С РАЙОННОЙ РАДИ
 
:ЧИ БУДУТЬ КОРОЛИ НЕСТИ КАРУ НА ЗЕМЛИ? ПРИБЫВШИЕ СКАНДИРОВАЛИ «ОТСТАВКУ»
 
:В 11 ЧАСОВ НАЧАЛА РАБОТУ СЕССИЯ РАЙСОВЕТА С ОЗВУЧИВАНИЕМ НА УЛИЦУ. В ЗАЛЕ ЗАСЕДАНИЯ РИК ПРИСУТСТВОВАЛИ ДЕПУТАТЫ - 52 ИЗ 55. ОДНАКО НА ТРЕБОВАНИЕ СТАЧКОМА И СОБРАВШИХСЯ ЛЮДЕЙ, ПРИМЕРНО ДВЕ ТИСЯЧ И ЧЕЛОВЕК. ДЕПУТАТЫ ПЕРЕШЛИ В ДОМ КУЛЬТУРЫ В 11-ЧАСОВ 45 МИНУТ, ГДЕ ПРОДОЛЖИЛИ РАБОТУ В ПРИСУТСТВИИ ДЕЛЕГАТОВ ОТ ТРУДОВЫХ КОЛЛЕКТИВОВ
 
:ОЗВУЧИВАНИЕ ВЫВЕДЕНО НА УЛИЦУ.
 
:НА ПОВЕСТКУ ДНЯ ПОСТАВЛЕНЫ СЛЕДУЮЩИЕ ВОПРОСЫ:
 
:1 ПРО ВІДКЛИКАННЯ ГОЛОВИ РАЙРАДИ і райвиконкому т приходька. ЗАСТУПНИКІВ ГОЛОВИ І КЕРУЮЧОГО СПРАВАМИ
 
:2. ПРО ВИБОРИ ГОЛОВИ РАДИ І ЗАСТУПНИКІВ
 
:З ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ РЕДАКТОРА РАИГАЗЕТИ НЕСТЕРЕНКА АГ.
 
:4. ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ СКЛАДУ КОМІСІЇ ПО РОЗСЛІДУВАННЮ ФАКТІВ ЗЛОВЖИВАНЬ КЕРІВНИКАМИ РАЙОНУ
 
:5 ПРО ПЕРЕДАЧУ АДМІНБУДИНКУ ЩО БУДУЄТЬСЯ ПІД ПОЛІКЛІНІКУ
 
:ПО ПЕРВОМУ ВОПРОСУ ВЫСТУПИЛИ 16 ДЕПУТАТОВ И 4- ГОЛОДАЮЩИХ ВСЕ ВЫСКАЗАЛИСЬ О ПРИХОДЬКЕ ОТРИЦАТЕЛЬНО. ВНЕСЛИ ПРЕДЛОЖЕНИЕ СНЯТЬ С ЗАНИМАЕМОЙ ДОЛЖНОСТИ ПО МОТИВАМ НЕДОВЕРИЯ ОТКРЫТЫМ ГОЛОСОВАНИЕМ
 
:РЕШЕНИЕ ПРИНЯТО. ПРИХОДЬКО СНЯТ С ЗАНИМАЕМОЙ ДОЛЖНОСТИ ИЗ 55 ДЕПУТАТОВ 3£ ПРОГОЛОСОВАЛИ 28 ДЕПУТАТОВ, ПРОТИВ - НЕ ОБЪЯВИЛИ ВОЗДЕРЖАВШИХСЯ - НЕОвЪЯБЙ.ЛИ
 
:КАНДИДАТАМИ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ РИК ВЫДВИНУЛИ ЕФИМЕНКО НИКОЛАЯ СЕРГЕЕВИЧА 1947 ГОДА ДИРЕКТОРА Н/СРЕДНЕИ ШКОЛЫ HP 4. МАРУШКО НИКОЛАЯ МИХАЙЛОВИЧА, 1943 ГОДА УРОЖЕНЕЦ С. ГОЛЕНИ БАХМАЧСКОГО РАЙОНА. ЗАМ ДИРЕКТОРА ЗАВОДА «Победит». ЖЕНАТ. КОМАР АЛЕКСАНДР ИВАНОВИЧ, 1939 ГОДА. ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ИСПОЛКОМА РАЙСОВЕТА РЕШЕНО КАНДИДАТУРЫ ОБСУДИТЬ В ТРУДОВЫХ КОЛЛЕКТИВАХ.
 
:В 17 ЧАСОВ 05 МИНУТ СЕССИЯ СДЕЛАН ПЕРЕРЫВ НА 15 МИНУТ. В 17 ЧАСОВ 20 МИНУТ СЕССИЯ ПРОДОЛЖИЛА РАБОТУ С ОБСУЖДЕНИЯ ВОПРОСА ОБ ОТСТАВКЕ ЗАМЕСТИТЕЛЕЙ, А ТАКЖЕ ОТНОШЕНИЯ КОЛМИССИЙ К ВОПРОСУ ОБ ОТСТАВКЕ ПРИХОДЬКО ВСЕ КОМИССИИ ВЫСКАЗАЛИСЬ ЗА ОТСТАВКУ ПРИХОДЬКО. ЗАМЕСТИТЕЛЕЙ И УПРАВЛЯЮЩЕГО ДЕЛАМИ.
 
:ПО ТОВ ГАЗЮРА ЗА -37, ПРОТИВ - НЕ ОБЪЯВИЛИ, ВОЗДЕРЖАВШИХСЯ - НЕ ОБЪЯВИЛИ.
 
:ПО Т. ВЕДМИДЬ В В. -27, ПРОТИВ- НЕ ОБЪЯВИЛИ. ВОЗДЕРЖАВШИХСЯ - НЕ ОБЪЯВИЛИ
 
:ПО Т. ХАХУДА Н.И ЗА -32. ПРОТИВ - НЕ ОБЪЯВИЛИ. ВОЗДЕРЖАВШИХСЯ - НЕ ОБЪЯВИЛИ.
 
:ОСВОБОЖДЕНА СОТНИЧЕНКО В Г. ОТ ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ИСПОЛКОМА УТВЕРЖДЕНА КОМИССИЯ ПО РАССЛЕДОВАНИЮ ФАКТОВ ЗЛОУПОТРЕБЛЕНИЙ РУКОВОДИТЕЛЯМИ РАЙОНА В СОСТАВЕ 19 ЧЕЛОВЕК В ТОМ ЧИСЛЕ В НАРОДНЫХ ДЕПУТАТОВ. ЭТОЙ КОМИССИИ ПОРУЧЕНО ОПРЕДЕЛИТЬ ЭФФЕКТИВНОСТЬ РАЙ ГАЗЕТЫ И РОЛЬ РЕДАКТОРА НЕСТЕРЕНКО ПОСЛЕ ЧЕГО РЕШИТЬ ВОПРОС О ПРЕБЫВАНИИ Т НЕСТЕРЕНКО В ДОЛЖНОСТИ РЕДАКТОРА.
 
:ПО 5-МУ ВОПРОСУ ПРИНЯТО ЕДИНОГЛАСНОЕ РЕШЕНИЕ - ДОСТРОИТЬ АДМИНЗДАНИЕ РИК И РК КПУ ПОСЛЕ ЧЕГО ПЕРЕДАТЬ ПОД ПОЛИКЛИНИКУ В 19 ЧАСОВ СЕССИЯ РАБОТУ ЗАКОНЧИЛА
 
:НАРУШЕНИЙ ОБЩЕСТВЕННОГО ПОРЯДКА НЕ БЫЛО. В ООП ПРИНИМАЛИ УЧАСТИЕ 45 РАБОТНИКОВ НОСОВСКОГО РОВД. РЕЗЕРВ - 88 ЧЕЛОВЕК ИЗ ДРУГИХ РОВД. ГОЛОДАЮЩИЕ ВРЕМЕННО ГОЛОДОВКУ ПРЕКРАТИЛИ - НА 2 НЕДЕЛИ. ТАК КАК ТРЕБОВАНИЯ ЧАСТИЧНО ВЫПОЛНЕНЫ ОБСТАНОВКА В Г НСОВКА НОРМАЛЬНАЯ. КОНТРОЛИРУЕТСЯ
 
:ПОДПИСАЛ НАЧАЛЬНИК РОВД ЯРЕМЕНКО
 
:ПЕРЕДАЛ САВЧЕНКО
 
 
 
----
 
 
 
=== [[20 червня]] ===
 
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/posts/4144368209023967/ | title = 11. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 20 червня 2021}}''
 
Нарешті в подіях Носівського Майдану почалися розв’язки. Слідом за звільненим із посади головою райвиконкому В. А. Приходьком, заяву про звільнення з посади першого секретаря райкому партії подала В. Г. Сотніченко. Відповідний пленум відбувся [[20 червня]] [[1991]] року. Сталося те, про що мало кому вірилося ще місяць тому. Ще буде останній, підсумковий санкціонований багатолюдний мітинг носівчан. Він пройде 23 червня 1991 року.
 
 
 
Детально події цього дня у скупій телетайпограмі:
 
 
 
:2 192113 ЗНАМЯ
 
:ЗНАМЯ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД
 
:20.06.91 ГОДА В 11-ЧАСОВ НАЧАЛ И В 12 ЧАСОВ 30 МИНУТ ЗАКОНЧИЛ РАБОТУ ПЛЕНУМ НОСОВСКОГО РК КПУ В ЗАЛЕ ЗАСЕДАНИЙ РК КПУ, КОТОРЫЙ РАСМОТРЕЛ ЗАЯВЛЕНИЕ 1-ГО СЕКРЕТАРЯ РК КПУ СОТНИЧЕНКО В.Г.ОБ ОСВОБОЖДЕНИИ ЕЕ ОТ ДОЛЖНОСТИ 1-ГО СЕКРЕТАРЯ С ЗАЯВЛЕНИЕМ ОБРАТИЛАСЬ 19.06.91 ГОДА.
 
:ПЛЕНУМ ПРОХОДИЛ В ПРИСУТСТВИИ СЕКЦЕТАРЕЙ ПЕРВИЧНИХ ПАРТОРГАНИЗАЦИЙ. НА УЛИЦУ ТРАНСЛЯЦИИ НЕ БЫЛО. ЧЛЕНОВ ОППОЗИЦИИ ВОЗЛЕ РК КПУ НЕ БЫЛО. НА ПЛЕНУМЕ ПРИСУТСТВУВАЛ СЕКРЕТАРЬ ОБКОМА СЕРКОВ В.Г. И КОНСУЛЬТАНТ ОРГОТДЕЛА ОБКОМА РИДЗЕЛЬ А.П.
 
:ЗАЯВЛЕНИЕ Т. СОТНИЧЕНКО УДОВЛЕТВОРЕНО.
 
:НАРУШЕНИЙ ООП НЕ БЫЛО. ПРЕВИДУЩИЙ ПЛЕНУМ ПРОХОДИЛ 12.06.91 ГОДА.
 
:НАЧ РОВД ЯРЕМЕНКО
 
:ПЕРЕДАЛ САВЧЕНКО
 
:ПРИНЯЛ ПРОСКУРИН 13-24
 
 
 
=== [[23 червня]] ===
 
:''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/4078496602277795/ | title = 2. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 27 травня 2021}}, ''
 
 
 
Події в Носівці 30-річної давності стали неабияким випробуванням для правоохоронців. Носівський райвідділ міліції на той час очолив молодий капітан [[Яременко Михайло Михайлович|Михайло Михайлович Яременко]]. Той самий, якого пізніше носівська громада двічі обирала своїм міським головою. Серед документів того періоду збереглася [[В Носівці на площі|стаття у всеукраїнській міліцейській газеті «Іменем Закону»]] в якій носівські події і участь у них носівської міліції на чолі з Яременком аналізуються із столичної точки зору. Такий собі, погляд з Києва. Треба сказати, що за Носівку і з цього боку не було соромно. Все максимально цивілізовано, хоч, за висловом того ж Яременка, були дні й години, коли не вистачало «тільки сірника», щоб спалахнуло полум’я.
 
 
 
До уваги учасників групи фотокопія того матеріалу в газеті «Іменем Закону» від [[23 червня]] [[1991]] року. Мої вибачення, але в Google я не знайшов хорошого фото Михайла Михайловича. Тому світлини довільні, хоч і з тих подій. Буду вдячним за файл фото Яременка в мою приватку.
 
 
 
: ''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/?multi_permalinks=4152287891565332 | title =12. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 23 червня 2021}}''
 
 
 
В цей день тридцять років тому в Носівці відбувся останній велелюдний мітинг. Дивіться телетайпограму. Практично це був фінал Носівського Майдану.
 
 
 
:0 2 19257 1 ЗНАМЯ ИЗ НОСОВСКОГО РОВД
 
:23.06.91 ГОДА В 10 ЧАСОВ НА ЦЕНТРАЛЬНОЙ ПЛОЩАДИ В Г. НОСОВКА СОСТОЯЛСЯ САНЦИОНИРОВАННЫЙ МИТИНГ С ПОВЕСТКОЙ ДНЯ:
 
:О ВЫПОЛНЕНИИ РЕЗОЛЮЦИЙ МИТИНГОВ ОТ 26.05.91 И 9.06.91 ГОДА. МИТИНГ ОТКРЫЛ ПРЕДСЕДАТЕЛЬ ГОРСОВЕТА Т. ОНИЩИК Н. Н. ЛОЗУНГИ И ТРАНСПОРАНТЫ ОТСУТСТВОВАЛИ. НА ПЛОЩАДИ БЫЛО 4 ЖЕЛТО-БЛАКИТНЫХ ФЛАГА. НА МИТИНГЕ ВИСТУПИЛИ 18 ЧЕЛОВЕК. В ТОМ ЧИСЛЕ ДЕПУТАТ ВЕРХОВНОГО СОВЕТА УССР Т. КОРОБКО.
 
:С ДРУГИХ ГОРОДОВ НА МИТИНГЕ НИКТО НЕ ПРИСУСТВОВАЛ ЗА ИСКЛЮЧЕНИЕМ ИЗ ЧЕРНИГОВА Т. САРАНА И С НЕЖИНА Т. ЩЕТКА НА МИТИНГЕ ПОДНИМАЛСЯ ВОПРОС ПО ОБСУЖДЕНИЮ КАНДИДАТУР НА ПОСТ НА ДОЛЖНОСТЬ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ РИК. ВЫДВИНУТЫЕ КАНДИДАТУРЫ Т КОМАР И Т МАРУШКО УЧАСТИЕ В МИТИНГЕ НЕ ПРИНИМАЛИ. :БОЛЬШЕНСТВО ВИСТУПАЮЩИХ ВЫСКАЗАЛИСЬ ЗА ИЗБРАНИЕ ПРЕДСЕДАТЕЛЯЕМ РИК Т
 
:В 12 ЧАСОВ 55 МИНУТ. ПРИСУСТВУВАЛИ 500 ЧЕЛОВЕК
 
:РЕЗОЛЮЦИЯ МИТИНГА ГРАЖДАН ГОРОДА НОСОВКИ 23.06.91 ГОДА
 
:I. ЗАЗНАЧИТИ. ЩО ЗАГАЛЬНОМІСЬКИЙ МІТИНГ 26.05 91 РОКУ И 9.06 91 РОКУ ПРОДЕМОНСТРУВАЛИ ВОЛЮ І СОЛІДАРНІСТЬ НОСІВЧАН. ЇХ РАШУЧЕ НЕСПРИЙНЯТТЯ СВАВІЛЬНИХ ДІЙ АДМІНІСТРАТИВНО-КОМАНДНОЇ СИСТЕМИ ПРАГНЕННЯ ДО СПРАВЕДЛИВОСТІ І ДЕМОКРАТІЇ;
 
:2. ВВАЖАТИ ОСНОВНІ ВИМОГИ РЕЗОЛЮЦІЙ ПОПЕРЕДНІХ МІТИНПВ. ЯКІ ЗВОДИЛИСЬ ПЕРШ ЗА ВСЕ. ДО ВІДСТАВКИ КЕРІВНИКІВ РАЙОННОЇ РАДИ І РАЙКОМУ ПАРТІЇ ПРИХОДЬКО І СОТНІЧЕНКО ВИКОНАНИМИ.
 
:3. ЗАСУДИТИ АПАРАТНІ ІГРИ ОБЛАСНИХ І РАЙОННИХ ІНСТАНЦІЙ НАВКОЛО РІШЕНЬ СЕСІЇ РАЙОННОЇ РАДИ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ 17 06.91 РОКУ ДОРУЧИТИ МІСЬКОМУ СТРАЙКОВОМУ КОМІТЕТУ В РАЗІ ПОТРЕБИ ВДАТИСЬ ДО РІШУЧИХ ДІЙ ПРОТЕСТУ З ЦЬОГО ПРИВОДУ;
 
:4. ЗАЛИШИТИ В СИЛІ РЕЗОЛЮЦІЇ МІТИНГУ ПРО ВІДСТАВКУ РЕДАКТОРА РАЙОННОЇ ГАЗЕТИ Т. НЕСТЕРЕНКА;
 
:5. ПІДДАТИ ГРОМАДСЬКОМУ ОСУДУ ДІЇ КЕРІВНИКІВ РАЙЛІКАРНІ В К1НДРАЧУКА ТА РАЙПОБУТКОМБІНАТУ Т. ІСАЄВОЇ. ЯКІ ВЧИНИЛИ У СВОЇХ КОЛЕКТИВАХ СПРОБИ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ ЗА ПРИСУТНІСТЬ НА СЕСІЇ РАЙОННОЇ РАДИ 17 06 91 РОКУ:
 
:6. ОГОЛОСИТИ ГРОМАДСЬКУ ПОДЯКУ ПРАЦІВНИКАМ РАЙОННОГО ВІДДІЛУ ВНУТРІШНІХ СПРАВ І ОСОБИСТО ТОВ. ЯРЕМЕНКУ М М ЗА АКТИВНУ УЧАСТЬ У ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЗРАЗКОВОГО ПОРЯДКУ ПІДЧАС ПРОВЕДЕННЯ МІТИНГІВ. НЕУХИЛЬНЕ ДОТРИМАННЯ ЗАКОННОСТІ, ВИСОКУ ПРОФЕСІЙНІСТЬ І ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ З ЛЮДЬМИ:
 
:7. РЕКОМЕНДУВАТИ ДЕПУТАТАМ РАЙРАДИ ВРАХУВАТИ ДУМКУ УЧАСНИКІВ ЗБОРІВ, А ТАКОЖ ВИБОРЦІВ СВОЇХ ОКРУГІВ З ТИМ, ЩОБ ОБЄКГИВНО І ВІДКРИТО ВИСЛОВИТИ ЇХ НА НАСТУПНІЙ СЕСІЇ ПРИ ГОЛОСУВАННІ ПРИ ВИБОРАХ ГОЛОВИ РАЙОННОЇ РАДИ:
 
:8. ЗАЖАДАТИ ПРОВЕДЕННЯ СЕСІЇ РАЙРАДИ ПО ВИБОРАХ ГОЛОВИ РАДИ ТА ЙОГО ЗАСТУПНИКІВ ВІДКРИТО В РАЙОННОМУ БУДИНКУ КУЛЬТУРИ НЕ РАНІШЕ 16-00 29 06 91 РОКУ З ТРАНСЛЯЦІЄЮ НА ВУЛИЦЮ.
 
:9. У ЗВЯЗКУ З ВИСЛОВЛЕННЯМ НЕДОВІРИ СЕСІЄЮ РАЙРАДИ ТА ЗБОРІВ ВИБОРЦІВ ДЕПУТАТУ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УРСР Т. ПРИХОДЬКО В А. ВИМАГАЄМО НЕ ДОПУСТИТИ ЙОГО ПЕРЕХОДУ НА ПОСТІЙНУ РОБОТУ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ ДО ОСТАТОЧНОГО З’ЯСУВАННЯ ПИТАННЯ ЙОГО ПРЕДСТАВНИЦТВА В ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ;
 
:10. ЗАЖАДАТИ ПУБЛІКАЦІЇ ЦІЄЇ РЕЗОЛЮЦІЇ В РАЙОННІЙ ГАЗЕТІ «ПРАПОР КОМУНІЗМУ»
 
:II. ЗАЖАДАТИ ПОСТАВИТИ НА СЕСІЇ ПИТАННЯ ПРО ВІДСТАВКУ ЗАСТУПНИКА РАЙВИКОНКОМУ КОМАРА О.І.
 
:ПОСЛЕ ОБЪЯВЛЕНИЯ РЕЗОЛЮЦИИ ДИРЕКТОР С/ШКОЛЫ Н-Р 2 МУЗЫЧЕНКО ЗАЧИТАЛ ОБРАЩЕНИЕ НАРОДНОГО РУХА УКРАИНЫ О НЕПОДПИСАНИИ СОЮЗНОГО ДОГОВОРА
 
:НАРУШЕНИЙ ОП НЕ БЫЛО. ЗАДЕЙСТВОВАНО ЛИЧНОГО СОСТАВА 40 ЧЕЛОВЕК С РЕЗЕРВОМ И 30 ДНД
 
:П/П НАЧ РОВД ЯРЕМЕНКО
 
:ПЕРЕДАЛ САВЧЕНКО ПРИНЯЛ ПРОСКУРИН
 
 
 
== Підсумки ==
 
: ''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/?multi_permalinks=4152287891565332 | title =12. До 30-річчя Носівського Майдану | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 23 червня 2021}}''
 
 
 
Не беру на себе відповідальності підсумовувати ті події. Хто виграв? Хто програв? Всі все бачили і бачать. Особливо, через 30 років. А тим часом, якщо повернутися в 1991 рік, то через місяць в Москві станеться сумнозвісне ГКЧП, в результаті якого розпадеться «союз нєрушімий» і Україні дістанеться незалежність. Перші роки становлення держави, які, дякуючи «мудрому народу», що приводив до влади багато пройдисвітів, розтягнуться на десятиліття.
 
 
 
Носівка наша попливла би за течією тих подій, аби у місті і районі не запрацював досить потужно Народний Рух України під очільництвом Миколи Єфіменка. Було створено осередки ще декількох партій: партія демократичного відродження України (очолив Іван Кошовий), республіканська (очолив Федір Картун) та ін. Тепер, через роки, явно видно, що не треба було тоді багато партій «під кожного вождя», а створити одну потужну. Ділити ж бо було нічого.
 
Директори шкіл Микола Єфіменко і Григорій Музиченко були відновлені на своїх посадах. Під тиском вимог народу були звільнені Віра Сотніченко, замість якої 25 червня 1991 року таємним голосуванням буде обраний чернігівець [[Рідзель Анатолій|Анатолій Рідзель]]. Замість голови райвиконкому Віктора Приходька сесія обере [[Комар Олександр Іванович|Олександра Комара]]. Замість міського голови [[Братиця Микола Дмитрович|Миколи Братиці]], головою став [[Онищик Микола Миколайович|Микола Онищик]]. Змінилися й трохи нижчі керівники. Всі, хто прийшли на посади, були із комуністичного минулого. Бо інших просто не було. Вірніше, дехто балотувалися, але не пройшли навіть по таємному голосуванню. Тоді народ ще боявся висувати на керівні посади не тільки «кухарок», а й цілком фахових тверезо мислячих людей. А якщо не «потягне» на високій посаді? Бачте, через 30 років цим питанням населення вже «не заморочується».
 
 
 
Невдовзі після майдану Григорій Музиченко емігрує із сім'єю за кордон. Я знаю, що він читає зараз ці матеріали, але чомусь відмовчується. Його право. Стільки років пройшло. Трохи згодом невиліковно захворіє і помре Микола Єфіменко. «Постраждалі» непогано прилаштуються на інших роботах і фактично ще й «виграють від демократії», яку вони так не любили. З ключових осіб Носівського Майдану наразі вже фактично нікого нема. Жили і боролись за краще життя, якого так і не дочекалися.
 
 
 
З листівок, виготовлених підпільно і поширюваних на Носівському Майдані, зародилися перші демократичні засоби масової інформації. Доступної копіювальної техніки в Носівці ще не було, крім недоступного народові райкомівського ротатору. Тому процес розмноження тиражів був складним, вимагав багато часу. Можна було «дістати» матричний принтер, але для його роботи був необхідним комп'ютер. Я по ТБ побачив рекламу друкарської машинки із «пам'яттю». Один раз текст набираєш і потім він може відтворюватися із пам'яті машинки багато разів. Я їздив тоді до російського Курську, щоб придбати на заводі «Счетмаш» це чудо техніки. Називалася «Ромашка». Вона мала дрібніший за друкарську машинку шрифт, а тому на А4 «вміщалося» більше інформації. Для зразка додаю скан «[[Демократичний вісник|Демократичного Вісника]]» №3 від липня 1993 року під редакцією Івана Кошового.
 
 
 
Люди були за зміни, але в основній масі боялися допомагати. Всесильний КГБ ще міцно тримався в свідомості багатьох. Тим не менш, спершу з’явився самвидатівський вже згаданий вище, «Демократичний Вісник», а потім невтомний Микола Єфіменко започаткував у Носівці повноцінне видання НРУ «[[Демократична Носівщина]]», яке почалося із листівки НРУ (фотоскани додаю до публікації). Повноцінна газета Народного Руху України «Демократична Носівщина» існувала з квітня 1996 року по кінець 2004 року – понад 8 років. Серед населення «ДН» була дуже популярною, бо висвітлювала без прикрас життя носівчан (доступного наразі Фейсбуку тоді ще не було). Маю всі її 30 номерів. Та, судячи із кількості «лайків» на цих історичних носівських матеріалах, все воно навряд чи кому потрібне.
 
 
 
Такі наслідки майданів і в Києві. Народ домагається свого, а потім розходиться по домівках і чекає всіх благ від ним воздвигнутих на вершини. А ті, воздвигнуті, такі ж самі люди і без щоденної народної підтримки у них виходить те, що виходить. І знову незадоволення, гнівні пости в мережах і викривальні відео… Тепер ще додалося знесення мізків середньому не високоінтелектуальному українцеві олігархічним телебаченням. Це вже схоже на нескінченні плигання по граблях. Розв'язка буде. Тільки яка?
 
 
 
== Див. також ==
 
# [[Що трапилося в Носівці? Кінець «ковпака»]] — стаття в газеті «Молодь України», 1991. – 28 травня 1991, автор: Василь Чепурний.
 
# «[[Про події в Носівці. На майдані біля … райкому]]» — публікація в газеті «Громада». – 1991. – № 3. автор: Віталій Москаленко.
 
 
# «[[Пристрасті навколо влади]]» — стаття Євгенія Чернюка у тодішній республіканській газеті "Рабочее слово" від 28 травня 1991 року (російською).
 
# «[[Пристрасті навколо влади]]» — стаття Євгенія Чернюка у тодішній республіканській газеті "Рабочее слово" від 28 травня 1991 року (російською).
 
# «[[Переведи мене через Майдан]]» — стаття Інги Рисюк про Носівський майдан у газеті "Комсомольское знамя" за 4 червня 1991 року (російською).
 
# «[[Переведи мене через Майдан]]» — стаття Інги Рисюк про Носівський майдан у газеті "Комсомольское знамя" за 4 червня 1991 року (російською).
Рядок 417: Рядок 327:
 
* http://resource.history.org.ua/item/0007674 БОРОТЬБА ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ У 1989 – 1992 РР. : Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову (2009)
 
* http://resource.history.org.ua/item/0007674 БОРОТЬБА ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ У 1989 – 1992 РР. : Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову (2009)
 
* http://history.org.ua/LiberUA/978-966-533-413-2/978-966-533-413-2.pdf
 
* http://history.org.ua/LiberUA/978-966-533-413-2/978-966-533-413-2.pdf
* {{cite web | url = * https://www.facebook.com/groups/628795813914575/posts/1106292846164867/ | title = Фотограції мітингу | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = Василь Кияниця | date = 17 березня 2017}}
 
* http://uk.wikipedia.org/wiki/Носівський_майдан
 
  
 
[[Категорія:Носівський майдан|*]]
 
[[Категорія:Носівський майдан|*]]
 
[[Категорія:Події 1991]]
 
[[Категорія:Події 1991]]
 
[[Категорія:Мітинги]]
 
[[Категорія:Мітинги]]
[[Категорія:Є у Вікіпедії]]
 

Будь ласка, зверніть увагу, що всі зміни, внесені вами до Енциклопедія Носівщини, можуть редагуватися, доповнюватися або вилучатися іншими користувачами. Якщо ви не бажаєте, щоб написане вами безжально редагувалось — не пишіть тут.
Ви також підтверджуєте, що наведене тут написано вами особисто або запозичено з джерела, яке є суспільним надбанням, або подібного вільного джерела (див. Енциклопедія Носівщини:Авторське право).
Не публікуйте тут без дозволу матеріали, захищені авторським правом!

Скасувати Довідка про редагування (відкривається в новому вікні)

Шаблон, використаний на цій сторінці: