Редагування Носівська восьмирічна школа № 7

Матеріал з Енциклопедія Носівщини

Увага! Ви не авторизувалися на сайті. Ваша IP-адреса буде публічно видима, якщо Ви будете вносити будь-які редагування. Якщо Ви увійдете або створите обліковий запис, редагування будуть натомість пов'язані з Вашим іменем користувача, а ще у Вас з'являться інші переваги.

Редагування може бути скасовано. Будь ласка, перевірте порівняння нижче, щоб впевнитись, що це те, що ви хочете зробити, а потім збережіть зміни, щоб закінчити скасування редагування.

Поточна версія Ваш текст
Рядок 5: Рядок 5:
 
''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/2823806544413480/ | title = Півтора десятиліття тому закрили Носівську неповносередню школу №7. | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Фурса Валерій Михайлович|В. Фурса]] | date = 29 березня 2020}}''
 
''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/groups/628795813914575/permalink/2823806544413480/ | title = Півтора десятиліття тому закрили Носівську неповносередню школу №7. | publisher = Носівка Nosivka Носовка | author = [[Фурса Валерій Михайлович|В. Фурса]] | date = 29 березня 2020}}''
  
 +
== Спогади Василя Кияниці ==
 +
: ''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/vasilvas.nosivkasyut/posts/2064558643757355 | title = Нещодавно [[Фурса Валерій Михайлович|Валерій Михайлович Фурса]] опублікував у ФБ світлини колишньої сьомої школи... | publisher = | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 28 березня 2018| accessdate = | language = }}''
 +
Нещодавно Валерій Михайлович Фурса опублікував у ФБ світлини колишньої сьомої школи (Чмиховської). Публікація навіяла спогади. До світлин школи з'явилися декілька ностальгічних коментарів колишніх її учнів. Я теж її колишній учень. З 1957 по 1965 роки.
 +
 +
Чому Чмиховська? Тому, що була облаштована у «маєтку» відібраному революціонерами у носівського пана [[Чмиховський|Чмиховського]]. Коли я прийшов до школи, то школа мала тільки одну будівлю. Навчалися у дві зміни. На жаль на фото школи від тої давньої будівлі залишився ганок і ліве крило. А було ще праве крило, більше за ліве. Коли я навчався у молодших класах, було збудовано нове приміщення школи, якого вже теж нема. До нового приміщення ми перейшли після закінчення четвертого класу.
 +
 +
Моєю першою учителькою була [[Жежера Любов Трохимівна|Любов Трохимівна Жежера]]. Коли вона хворіла, чи мала ще які причини, то її заміняла [[Балінець Марія Кирилівна|Марія Кирилівна Балінець]]. Починаючи із п’ятого класу  вчителів побільшало. Українській мові і літературі навчала [[Гончар Марія Іванівна|Марія Іванівна Гончар]]. Вона ж була і нашим класним керівником. Нехай їй Бог посилає здоров’я. Російській мові й літературі навчала нас [[Конотопець Ніна Іванівна|Ніна Іванівна Конотопець]], а англійській – [[Федорина Віра Миколаївна|Віра Миколаївна Федорина]].
 +
 +
Математиці (арифметика, алгебра і геометрія) навчали спершу [[Луков Петро Ісакович|Петро Ісакович Луков]], а потім – [[Заголій Ніна Олексіївна|Ніна Олексіївна Заголій]] (дуже красива жінка). Географії нас навчав [[Нестеренко Степан Леонтійович|Степан Леонтійович Нестеренко]]. Він ніколи не розлучався з указкою, якою добряче лупцював прямо на уроці неслухняних і неуважних учнів, за що вони ж його і поважали ))). Це зараз, не дай Боже вчитель підніме руку на учня, а в 50-х це було абсолютно звичайним явищем. Побиті почувалися перед іншими однокласниками навіть десь трохи героями. Такі часи були.
 +
 +
Найулюбленіший мій предмет – фізику викладала [[Харченко Зінаїда Федосіївна|Зінаїда Федосіївна Харченко]]. Вона ж була й завучем школи. У мене про неї найкращі спогади. Вона водила і возила мене на олімпіади з фізики і я дуже старався, щоб не образити її невдалим виконанням завдань. Пізніше, Зінаїда Федосіївна стала завідуючою районним відділом народної освіти і саме вона запросила мене працювати в СЮТ, про що я вже розповідав тут на своїй сторінці під назвою «Фрагмент перший».
 +
 +
Історії нас навчав [[Тихий Йосип Якович|Йосип Якович Тихий]]. Він же був і директором школи. Він не бив розбишак, а тільки боляче «щипав» за щоку під вухом. Був справедливим, але суворим. Ще він запам'ятався своєю простотою. Якщо чистили колодязь, який стояв посеред шкільного подвір'я, то Йосип Якович, роздягнутий до майки, тримав найважчі відра і мотузки, носив глей… Ну як тут будеш «сачкувати», коли сам директор працює поряд і береться за найважче?
 +
 +
Або перед початком  кожного опалювального сезону до школи завозили торф і брикет і ми, здебільшого старшокласники, відрами заносили його до сараю. Найнатхненніше завжди працював з нами директор. Він не носив відра, а стояв у кінці ланцюжка у самому сараї і із відер закидав брикет нагору великої купи. Коли він зрідка виходив подихати повітрям, то був чорніший за негра, але ніхто з того не сміявся, бо і самі були майже такі ж.
 +
 +
У 22 роки я сам став  директором СЮТ. І отой приклад Йосипа Яковича був мені зразком директора на усі роки. Я теж завжди із своїм колективом носив брикет, цеглу і пісок, робив розчини і клав цегляні кладки, встановлював обладнання, фарбував стіни і підлоги, крив шифером дахи. Я ніколи, за всі роки, не стояв із боку в чистому одязі в образі «начальника», коли мій колектив працював. Я завжди робив і роблю будь яку роботу разом із своїм колективом. Через десятки років я впевнений, що це вплив на мене незабутнього великого педагога Йосипа Яковича Тихого, директора моєї сьомої школи.
 +
 +
Очоливши СЮТ, я став молодшим колегою Й. Я. Тихого. У нас завжди були дружні і теплі стосунки. Ми часто вели із ним дискусії про політику, міжнародну обстановку. І на заборонені теми говорили, бо довіряли один одному. Дискутували навіть і тоді, коли він вже вийшов на пенсію. Найчастіше зустрічалися «на базарі» і могли, тримаючи велосипеди, проговорити годину і більше. Бо у таких розмовах час спливав непомітно. А мудрі і виважені думки і висновки сивочолого мого колишнього директора були для мене найціннішим скарбом і дороговказом.
 +
 +
Великим чоловіком був директор сьомої школи. Хоч, задля достовірності, він директором школи став коли я вже був у п’ятому класі. А до нього директором школи був Петро Ісакович Луков. Він жив у будинку на подвір’ї школи і одним із перших, а може й першим у Носівці придбав телевізор. Це був «КВН» з водяною лінзою перед екраном. Яке було свято, коли іноді він декількох хлопців міг запросити «подивитися телевізор»! Адже ми вперше бачили телевізор! Потім намагалися розповідати вдома батькам що то таке і як воно виглядає і що «показує»!
 +
 +
Ботаніку і зоологію ми опановували від [[Рогоза Галина Григорівна |Галини Григорівни Рогози]], дай їй Боже здоров’я. Вона ж і керувала роботами на пришкільних ділянках. Всі учні школи, щоб отримати у кінці року табелі успішності, повинні були відпрацювати 10 – 14 днів «на ділянках». Я, як і інші хлопці, не любили тих «ділянок», а дівчатка працювали залюбки.
 +
 +
Фізкультуру викладав [[Солошенко Григорій Федорович|Григорій Федорович Солошенко]]. Він приїздив на роботу мотоциклом, навколо якого усі перерви крутилися хлопці. Комусь вдавалося той мотоцикл навіть потрогати за руль, за кік-стартер. А що вже розмов було про його максимальну швидкість, про гальма, про фару і стоп-сигнал.
 +
 +
Коли закінчувалася фізкультура Григорій Федорович гордо (чи нам так здавалося) вставляв у фару ключ, заводив двигун і їхав. Правда іноді були проблеми – двигун не заводився і тоді найдовіренішим учням дозволялося штовхати мотоцикл, щоб він завівся «з буксиру». Їм навіть дозволялося після такого трохи запізнитися на наступний за фізкультурою урок. Причина вважалася поважною.
 +
 +
Нарешті, про мого найулюбленішого вчителя – Петра Євгеновича Репету. Він вів у нас уроки праці. Багато чого, що умію і дотепер, мене навчив саме Петро Євгенович. Це не тільки роботи із деревом і металом, а й макетування, ремонти, виготовлення виробів. Адже він постійно вів при школі гурток і я «пропадав» на тому гуртку увесь вільний час. Аби заняття могли бути вночі, то я і вночі на них би був.
 +
 +
Скільки із моїм мудрим наставником було виготовлено різних експонатів для виставок! При їх виготовленні доводилося вперше знайомитися із різними матеріалами, фарбами, клеями. Мене і до сьогодні бентежить легкий запах розчинників, ефіру, ацетону (у доброму розумінні). Те, чому навчав нас мудрий фронтовик [[Репета Петро Євгенович|П. Є. Репета]] – воно залишилося на все життя. Та, врешті, і стало моїм життям. Адже за роки через гуртки у СЮТ пройшли тисячі наших діточок, юнаків і дівчат і всі чомусь навчилися, так само, як і я колись.
 +
 +
А ще Петро Євгенович водив нас у краєзнавчі походи рідним краєм. Запам'ятався похід у так зване «[[Городище]]». Я був у сьомому класі. Хто не знає, «Городище» знаходиться у лісі між північною Носівкою і Плоским. Колись у сиву давнину воно було обнесено земляним валом із частоколом. Діаметр валу, по пам'яті, не менш кілометра. У бік Чернігова у валу були «чернігівські ворота», а в бік Києва – «київські».
 +
 +
Металошукачів у нас тоді, звісно, не було, а були виготовлені нами «щупи» із міцного металевого дроту, загострені на кінці. Ми їх навгад втикали у землю і слухали звук. Якщо «шуп» на щось натикався, ми бралися за лопату. Було дуже багато черепків із глиняного посуду. Якісь складалися у частини посуду, якісь – ні. Нам, старшокласникам восьмирічки, ці розкопки були неймовірно цікавими, а Петро Євгенович все розповідав і розповідав про доісторичний період, бронзовий вік, Київську Русь… Ці імпровізовані його уроки були варті десятків подібних в умовах класу.
 +
 +
І головна сенсація того походу до «Городища». У районі «київських воріт» мій шуп наштовхнувся на щось металеве. Глибина була сантиметрів 50-60. Почав обережно розкопувати. Спершу був звичайний собі чорноземний грунт, а потім він почав ставати синьо-зеленим. Підійшов Петро Євгенович: «Вася, обережніше! Там щось є мідне, або бронзове!». Почали грунт розгрібати руками і у вже зовсім синій грудці виявився бронзовий наконечник стріли! Справжній наконечник, справжньої стріли! Розповідь учителя про те, що тут було поселення наших предків – підтвердилася знахідкою! Хтось запитав: «А чому воно синє?». Петро Євгенович пояснив, що за тисячу років перебування наконечника у грунті, він окислювався і грунт просочувався окислом міді – мідним купоросом. Відбулася дифузія.
 +
 +
Отут тобі все: і історія, і фізика, і хімія, і географія. Ми всі тоді на практиці відчули зв’язок усіх наук і що вчителі у школі нам не «казочки розповідають». Про Петра Євгеновича Репету і його всебічні обдарування можна розповідати і розповідати. Це був рідкісний вчитель, вчитель від Бога! Він чудово малював і вчив нас малюванню, він чудово грав на баяні, гітарі, балалайці, мандоліні – на всьому, що було у школі. Грі на баяні він навчив і мене.
 +
 +
А в Вітчизняну війну він був снайпером. Як ми не допитувалися скількох він фашистів вбив – він завжди переводив розмову на щось інше. Проте у шкільній майстерні без ніяких сейфів і сигналізацій постійно була дрібнокаліберна гвинтівка. У кутку стояла. Можна тільки уявити яке нам було свято, коли Петро Євгенович хитро примружуючись казав: «дістав трохи патронів, то завтра постріляємо». Як ми чекали того «завтра»! Адже навчатиме стріляти справжній снайпер! Маю сказати, що і тій справі він навчив на все життя.
 +
 +
Нема Вчителя давно. А тоді, коли я став директором СЮТ, я запросив його вести гуртки від СЮТ. Я його ніколи не перевіряв. Я знав як він працює. Через роки зроблю висновок: як добре, що у ті часи не було ніяких методкабінетів із своїми методистами! Вони б такого Вчителя зіпсували б неодмінно! Бо його методи і форми не влізли б ні в які рамки і трафарети. А відтак – караул! Вчить як попало! Встановлених стандартів і міністерських програм не дотримується! І то байдуже, що він був розумніший за всіх тих «укладачів» програм і розробників форм і методів…
 +
 +
Ой, ще про одну людину із моєї сьомої школи забув сказати. Техробітницею була тьотя Люба. Ні прізвища, ні по батькові… Всі називали «тьотя Люба». Жила вона у кінці нинішньої вулиці Гетьмана Мазепи (Ватутіна), біля колишнього «свинячого базару», хто пам’ятає.
 +
 +
Доля наконечника? Ми його передали тоді до діючого Носівського краєзнавчого музею. Він довго там експонувався, доводячи відвідувачам, що Носівка бере початок із  древніх поселень. А потім наконечник зник. Але то інша історія.
 +
 +
Мої однокласники по сьомій школі 1950 року народження. Декілька були народжені у кінці 1949 року.
 +
<poem>
 +
1. Люба Набигуз
 +
2. Валя Гумен
 +
3. Вася Іваніхін (приєднався до нас у четвертому класі)
 +
4. Володя Ріпа
 +
5. Володя Калина.
 +
6. Валя Оксимець
 +
7. Оля Оксимець
 +
8. Коля Оксимець
 +
9. Шура Біличко
 +
10. Таня Моложавська
 +
11. Толя Фесенко
 +
12. Аркадій Ляшенко
 +
13. Вітя Рибка
 +
14. Валя Єреско
 +
15. Вася Кияниця (я)
 +
16. Толя Третяк
 +
17. Ніна Сеник
 +
18. Толя Мироненко
 +
19. Люся Пуха
 +
20. Микола Пуха
 +
21. Миша Мархай
 +
22. Сашко Веременко
 +
23. Вєра Коломійченко
 +
24. Микола Ярешко (гроза класу і школи – «Кнюх»)
 +
25. Гриша Кебкал
 +
25. Гриша Павленко
 +
26. Толя Турик
 +
27. Зоя Пуха (десь у шостому класі  перейшла до першої школи)
 +
28. Валік Шульга (майбутній батько Руслана Валентиновича)
 +
29. Дуся Наливайко
 +
30. Коля Романець
 +
31. Анатолій Прилепа
 +
32. Володя Ткаченко
 +
33. Таня Назаренко
 +
34. Коля Тімахов
 +
35. Люба Юрбалко
 +
</poem>
 +
Прошу вибачення, пишу по пам’яті. Може кого забув. Бо за вісім років навчання хтось переходив до іншої школи, хтось прибував до нас. Проте, начебто згадав усіх. Пізніше дівчата практично усі змінили прізвища на прізвища своїх чоловіків. Після восьмого класу частина класу пішли у світ широкий, частина, у тому числі і я, перейшли до дев’ятого класу першої школи, а частина – до третьої. Ось така моя історія одного із класів сьомої школи.
  
 
== Носівська восьмирічна школа № 7 (Чмиховська) ==
 
== Носівська восьмирічна школа № 7 (Чмиховська) ==
 
:''Джерело: «Носівська восьмирічна школа № 7 (Чмиховська)» — розділ книги [[Фурса Валерій Михайлович|Валерія Фурси]] «[[З історії освіти Носівщини]]» Навчальні заклади Носівки.— Ніжин: Видавець ПП Лисенко М. М., 2018. — 328 с. ISBN 978-617-640-400-2.''
 
:''Джерело: «Носівська восьмирічна школа № 7 (Чмиховська)» — розділ книги [[Фурса Валерій Михайлович|Валерія Фурси]] «[[З історії освіти Носівщини]]» Навчальні заклади Носівки.— Ніжин: Видавець ПП Лисенко М. М., 2018. — 328 с. ISBN 978-617-640-400-2.''
  
=== У 20-х роках минулого століття … ===
 
 
У 20-х роках минулого століття, в колишньому будинку носівського пана [[Чмиховський|Чмиховського]] відкрилася нова школа. Саме відгриміла громадянська війна, розпочалася відбудова зруйнованого господарства. Одну з найкрасивіших садиб тогочасної Носівки радянська влада віддала дітям міста. У вигині річки Носівочки, в красивому і затишному місці неподалік від центру міста, серед мальовничої природи народилася нова початкова школа.
 
У 20-х роках минулого століття, в колишньому будинку носівського пана [[Чмиховський|Чмиховського]] відкрилася нова школа. Саме відгриміла громадянська війна, розпочалася відбудова зруйнованого господарства. Одну з найкрасивіших садиб тогочасної Носівки радянська влада віддала дітям міста. У вигині річки Носівочки, в красивому і затишному місці неподалік від центру міста, серед мальовничої природи народилася нова початкова школа.
  
Рядок 163: Рядок 250:
  
 
І ми завжди при зустрічі згадуємо нашу школу, яка працювала тоді і вдень і вночі, а незмінною технічною працівницею в ній була [[тьотя Мотя]].
 
І ми завжди при зустрічі згадуємо нашу школу, яка працювала тоді і вдень і вночі, а незмінною технічною працівницею в ній була [[тьотя Мотя]].
 
== Спогади Василя Кияниці ==
 
: ''Джерело: {{cite web | url = https://www.facebook.com/vasilvas.nosivkasyut/posts/2064558643757355 | title = Нещодавно [[Фурса Валерій Михайлович|Валерій Михайлович Фурса]] опублікував у ФБ світлини колишньої сьомої школи... | publisher = | author = [[Кияниця Василь Васильович|Василь Кияниця]] | date = 28 березня 2018| accessdate = | language = }}''
 
Нещодавно Валерій Михайлович Фурса опублікував у ФБ світлини колишньої сьомої школи (Чмиховської). Публікація навіяла спогади. До світлин школи з'явилися декілька ностальгічних коментарів колишніх її учнів. Я теж її колишній учень. З 1957 по 1965 роки.
 
 
Чому Чмиховська? Тому, що була облаштована у «маєтку» відібраному революціонерами у носівського пана [[Чмиховський|Чмиховського]]. Коли я прийшов до школи, то школа мала тільки одну будівлю. Навчалися у дві зміни. На жаль на фото школи від тої давньої будівлі залишився ганок і ліве крило. А було ще праве крило, більше за ліве. Коли я навчався у молодших класах, було збудовано нове приміщення школи, якого вже теж нема. До нового приміщення ми перейшли після закінчення четвертого класу.
 
 
Моєю першою учителькою була [[Жежера Любов Трохимівна|Любов Трохимівна Жежера]]. Коли вона хворіла, чи мала ще які причини, то її заміняла [[Балінець Марія Кирилівна|Марія Кирилівна Балінець]]. Починаючи із п’ятого класу  вчителів побільшало. Українській мові і літературі навчала [[Гончар Марія Іванівна|Марія Іванівна Гончар]]. Вона ж була і нашим класним керівником. Нехай їй Бог посилає здоров’я. Російській мові й літературі навчала нас [[Конотопець Ніна Іванівна|Ніна Іванівна Конотопець]], а англійській – [[Федорина Віра Миколаївна|Віра Миколаївна Федорина]].
 
 
Математиці (арифметика, алгебра і геометрія) навчали спершу [[Луков Петро Ісакович|Петро Ісакович Луков]], а потім – [[Заголій Ніна Олексіївна|Ніна Олексіївна Заголій]] (дуже красива жінка). Географії нас навчав [[Нестеренко Степан Леонтійович|Степан Леонтійович Нестеренко]]. Він ніколи не розлучався з указкою, якою добряче лупцював прямо на уроці неслухняних і неуважних учнів, за що вони ж його і поважали ))). Це зараз, не дай Боже вчитель підніме руку на учня, а в 50-х це було абсолютно звичайним явищем. Побиті почувалися перед іншими однокласниками навіть десь трохи героями. Такі часи були.
 
 
Найулюбленіший мій предмет – фізику викладала [[Харченко Зінаїда Федосіївна|Зінаїда Федосіївна Харченко]]. Вона ж була й завучем школи. У мене про неї найкращі спогади. Вона водила і возила мене на олімпіади з фізики і я дуже старався, щоб не образити її невдалим виконанням завдань. Пізніше, Зінаїда Федосіївна стала завідуючою районним відділом народної освіти і саме вона запросила мене працювати в СЮТ, про що я вже розповідав тут на своїй сторінці під назвою «Фрагмент перший».
 
 
Історії нас навчав [[Тихий Йосип Якович|Йосип Якович Тихий]]. Він же був і директором школи. Він не бив розбишак, а тільки боляче «щипав» за щоку під вухом. Був справедливим, але суворим. Ще він запам'ятався своєю простотою. Якщо чистили колодязь, який стояв посеред шкільного подвір'я, то Йосип Якович, роздягнутий до майки, тримав найважчі відра і мотузки, носив глей… Ну як тут будеш «сачкувати», коли сам директор працює поряд і береться за найважче?
 
 
Або перед початком  кожного опалювального сезону до школи завозили торф і брикет і ми, здебільшого старшокласники, відрами заносили його до сараю. Найнатхненніше завжди працював з нами директор. Він не носив відра, а стояв у кінці ланцюжка у самому сараї і із відер закидав брикет нагору великої купи. Коли він зрідка виходив подихати повітрям, то був чорніший за негра, але ніхто з того не сміявся, бо і самі були майже такі ж.
 
 
У 22 роки я сам став  директором СЮТ. І отой приклад Йосипа Яковича був мені зразком директора на усі роки. Я теж завжди із своїм колективом носив брикет, цеглу і пісок, робив розчини і клав цегляні кладки, встановлював обладнання, фарбував стіни і підлоги, крив шифером дахи. Я ніколи, за всі роки, не стояв із боку в чистому одязі в образі «начальника», коли мій колектив працював. Я завжди робив і роблю будь яку роботу разом із своїм колективом. Через десятки років я впевнений, що це вплив на мене незабутнього великого педагога Йосипа Яковича Тихого, директора моєї сьомої школи.
 
 
Очоливши СЮТ, я став молодшим колегою Й. Я. Тихого. У нас завжди були дружні і теплі стосунки. Ми часто вели із ним дискусії про політику, міжнародну обстановку. І на заборонені теми говорили, бо довіряли один одному. Дискутували навіть і тоді, коли він вже вийшов на пенсію. Найчастіше зустрічалися «на базарі» і могли, тримаючи велосипеди, проговорити годину і більше. Бо у таких розмовах час спливав непомітно. А мудрі і виважені думки і висновки сивочолого мого колишнього директора були для мене найціннішим скарбом і дороговказом.
 
 
Великим чоловіком був директор сьомої школи. Хоч, задля достовірності, він директором школи став коли я вже був у п’ятому класі. А до нього директором школи був Петро Ісакович Луков. Він жив у будинку на подвір’ї школи і одним із перших, а може й першим у Носівці придбав телевізор. Це був «КВН» з водяною лінзою перед екраном. Яке було свято, коли іноді він декількох хлопців міг запросити «подивитися телевізор»! Адже ми вперше бачили телевізор! Потім намагалися розповідати вдома батькам що то таке і як воно виглядає і що «показує»!
 
 
Ботаніку і зоологію ми опановували від [[Рогоза Галина Григорівна |Галини Григорівни Рогози]], дай їй Боже здоров’я. Вона ж і керувала роботами на пришкільних ділянках. Всі учні школи, щоб отримати у кінці року табелі успішності, повинні були відпрацювати 10 – 14 днів «на ділянках». Я, як і інші хлопці, не любили тих «ділянок», а дівчатка працювали залюбки.
 
 
Фізкультуру викладав [[Солошенко Григорій Федорович|Григорій Федорович Солошенко]]. Він приїздив на роботу мотоциклом, навколо якого усі перерви крутилися хлопці. Комусь вдавалося той мотоцикл навіть потрогати за руль, за кік-стартер. А що вже розмов було про його максимальну швидкість, про гальма, про фару і стоп-сигнал.
 
 
Коли закінчувалася фізкультура Григорій Федорович гордо (чи нам так здавалося) вставляв у фару ключ, заводив двигун і їхав. Правда іноді були проблеми – двигун не заводився і тоді найдовіренішим учням дозволялося штовхати мотоцикл, щоб він завівся «з буксиру». Їм навіть дозволялося після такого трохи запізнитися на наступний за фізкультурою урок. Причина вважалася поважною.
 
 
Нарешті, про мого найулюбленішого вчителя – Петра Євгеновича Репету. Він вів у нас уроки праці. Багато чого, що умію і дотепер, мене навчив саме Петро Євгенович. Це не тільки роботи із деревом і металом, а й макетування, ремонти, виготовлення виробів. Адже він постійно вів при школі гурток і я «пропадав» на тому гуртку увесь вільний час. Аби заняття могли бути вночі, то я і вночі на них би був.
 
 
Скільки із моїм мудрим наставником було виготовлено різних експонатів для виставок! При їх виготовленні доводилося вперше знайомитися із різними матеріалами, фарбами, клеями. Мене і до сьогодні бентежить легкий запах розчинників, ефіру, ацетону (у доброму розумінні). Те, чому навчав нас мудрий фронтовик [[Репета Петро Євгенович|П. Є. Репета]] – воно залишилося на все життя. Та, врешті, і стало моїм життям. Адже за роки через гуртки у СЮТ пройшли тисячі наших діточок, юнаків і дівчат і всі чомусь навчилися, так само, як і я колись.
 
 
А ще Петро Євгенович водив нас у краєзнавчі походи рідним краєм. Запам'ятався похід у так зване «[[Городище]]». Я був у сьомому класі. Хто не знає, «Городище» знаходиться у лісі між північною Носівкою і Плоским. Колись у сиву давнину воно було обнесено земляним валом із частоколом. Діаметр валу, по пам'яті, не менш кілометра. У бік Чернігова у валу були «чернігівські ворота», а в бік Києва – «київські».
 
 
Металошукачів у нас тоді, звісно, не було, а були виготовлені нами «щупи» із міцного металевого дроту, загострені на кінці. Ми їх навгад втикали у землю і слухали звук. Якщо «шуп» на щось натикався, ми бралися за лопату. Було дуже багато черепків із глиняного посуду. Якісь складалися у частини посуду, якісь – ні. Нам, старшокласникам восьмирічки, ці розкопки були неймовірно цікавими, а Петро Євгенович все розповідав і розповідав про доісторичний період, бронзовий вік, Київську Русь… Ці імпровізовані його уроки були варті десятків подібних в умовах класу.
 
 
І головна сенсація того походу до «Городища». У районі «київських воріт» мій шуп наштовхнувся на щось металеве. Глибина була сантиметрів 50-60. Почав обережно розкопувати. Спершу був звичайний собі чорноземний грунт, а потім він почав ставати синьо-зеленим. Підійшов Петро Євгенович: «Вася, обережніше! Там щось є мідне, або бронзове!». Почали грунт розгрібати руками і у вже зовсім синій грудці виявився бронзовий наконечник стріли! Справжній наконечник, справжньої стріли! Розповідь учителя про те, що тут було поселення наших предків – підтвердилася знахідкою! Хтось запитав: «А чому воно синє?». Петро Євгенович пояснив, що за тисячу років перебування наконечника у грунті, він окислювався і грунт просочувався окислом міді – мідним купоросом. Відбулася дифузія.
 
 
Отут тобі все: і історія, і фізика, і хімія, і географія. Ми всі тоді на практиці відчули зв’язок усіх наук і що вчителі у школі нам не «казочки розповідають». Про Петра Євгеновича Репету і його всебічні обдарування можна розповідати і розповідати. Це був рідкісний вчитель, вчитель від Бога! Він чудово малював і вчив нас малюванню, він чудово грав на баяні, гітарі, балалайці, мандоліні – на всьому, що було у школі. Грі на баяні він навчив і мене.
 
 
А в Вітчизняну війну він був снайпером. Як ми не допитувалися скількох він фашистів вбив – він завжди переводив розмову на щось інше. Проте у шкільній майстерні без ніяких сейфів і сигналізацій постійно була дрібнокаліберна гвинтівка. У кутку стояла. Можна тільки уявити яке нам було свято, коли Петро Євгенович хитро примружуючись казав: «дістав трохи патронів, то завтра постріляємо». Як ми чекали того «завтра»! Адже навчатиме стріляти справжній снайпер! Маю сказати, що і тій справі він навчив на все життя.
 
 
Нема Вчителя давно. А тоді, коли я став директором СЮТ, я запросив його вести гуртки від СЮТ. Я його ніколи не перевіряв. Я знав як він працює. Через роки зроблю висновок: як добре, що у ті часи не було ніяких методкабінетів із своїми методистами! Вони б такого Вчителя зіпсували б неодмінно! Бо його методи і форми не влізли б ні в які рамки і трафарети. А відтак – караул! Вчить як попало! Встановлених стандартів і міністерських програм не дотримується! І то байдуже, що він був розумніший за всіх тих «укладачів» програм і розробників форм і методів…
 
 
Ой, ще про одну людину із моєї сьомої школи забув сказати. Техробітницею була тьотя Люба. Ні прізвища, ні по батькові… Всі називали «тьотя Люба». Жила вона у кінці нинішньої вулиці Гетьмана Мазепи (Ватутіна), біля колишнього «свинячого базару», хто пам’ятає.
 
 
Доля наконечника? Ми його передали тоді до діючого Носівського краєзнавчого музею. Він довго там експонувався, доводячи відвідувачам, що Носівка бере початок із  древніх поселень. А потім наконечник зник. Але то інша історія.
 
 
Мої однокласники по сьомій школі 1950 року народження. Декілька були народжені у кінці 1949 року.
 
<poem>
 
1. Люба Набигуз
 
2. Валя Гумен
 
3. Вася Іваніхін (приєднався до нас у четвертому класі)
 
4. Володя Ріпа
 
5. Володя Калина.
 
6. Валя Оксимець
 
7. Оля Оксимець
 
8. Коля Оксимець
 
9. Шура Біличко
 
10. Таня Моложавська
 
11. Толя Фесенко
 
12. Аркадій Ляшенко
 
13. Вітя Рибка
 
14. Валя Єреско
 
15. Вася Кияниця (я)
 
16. Толя Третяк
 
17. Ніна Сеник
 
18. Толя Мироненко
 
19. Люся Пуха
 
20. Микола Пуха
 
21. Миша Мархай
 
22. Сашко Веременко
 
23. Вєра Коломійченко
 
24. Микола Ярешко (гроза класу і школи – «Кнюх»)
 
25. Гриша Кебкал
 
25. Гриша Павленко
 
26. Толя Турик
 
27. Зоя Пуха (десь у шостому класі  перейшла до першої школи)
 
28. Валік Шульга (майбутній батько Руслана Валентиновича)
 
29. Дуся Наливайко
 
30. Коля Романець
 
31. Анатолій Прилепа
 
32. Володя Ткаченко
 
33. Таня Назаренко
 
34. Коля Тімахов
 
35. Люба Юрбалко
 
</poem>
 
Прошу вибачення, пишу по пам’яті. Може кого забув. Бо за вісім років навчання хтось переходив до іншої школи, хтось прибував до нас. Проте, начебто згадав усіх. Пізніше дівчата практично усі змінили прізвища на прізвища своїх чоловіків. Після восьмого класу частина класу пішли у світ широкий, частина, у тому числі і я, перейшли до дев’ятого класу першої школи, а частина – до третьої. Ось така моя історія одного із класів сьомої школи.
 
  
 
[[Категорія:З історії освіти Носівщини‎|168]]
 
[[Категорія:З історії освіти Носівщини‎|168]]
 
[[Категорія:Носівська школа № 7|*]]
 
[[Категорія:Носівська школа № 7|*]]
 
[[Категорія:Колишні школи в Носівці|Носівська 07]]
 
[[Категорія:Колишні школи в Носівці|Носівська 07]]

Будь ласка, зверніть увагу, що всі зміни, внесені вами до Енциклопедія Носівщини, можуть редагуватися, доповнюватися або вилучатися іншими користувачами. Якщо ви не бажаєте, щоб написане вами безжально редагувалось — не пишіть тут.
Ви також підтверджуєте, що наведене тут написано вами особисто або запозичено з джерела, яке є суспільним надбанням, або подібного вільного джерела (див. Енциклопедія Носівщини:Авторське право).
Не публікуйте тут без дозволу матеріали, захищені авторським правом!

Скасувати Довідка про редагування (відкривається в новому вікні)

Шаблон, використаний на цій сторінці: