Енциклопедія Носівщини:Публікації про Енциклопедію Носівщини

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Версія від 21:02, 13 липня 2020, створена uk>Perohanych (→‎2020)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Публікації про Енциклопедію Носівщини

2020

Енциклопедія Носівщини

  1. «Полудень» (13 липня 2020) Енциклопедія Носівщини, Українське радіо: Чернігів (Аудіо)

Носівщина має власну енциклопедію

Редакційна стаття газети «Світ-інфо», м. Чернігів, 7 травня 2020, стор. 14
Джерело: Носівщина має власну енциклопедію // Світ-інфо. — № 174, 7 травня 2020. — С. 14.

На Чернігівщині створена і активно розвивається подібна до Вікіпедії енциклопедія, яка стосується лише одного району області – Носівського.

Ця енциклопедія розміщена в Інтернеті, за адресою https://wiki.nosivka.info і доступна кожному як для перегляду, так і для редагування – створювати в ній нові статті і редагувати існуючі справді може кожен, хто має доступ до інтернету!

На 26 квітня ц.р. в Енциклопедії Носівщини було зроблено рівно 10 000 редагувань і створено 1127 статей.

А почалося все в лютому 2019, коли до киянина, вихідця з Носівщини Юрія Пероганича звернувся директор Носівської середньої школи № 2 Євген Бондарчук із проханням розмістити у Вікіпедії статтю про покійного директора цієї ж школи Івана Івановича Кошового, який багато послужився Носівському району. Однак Кошовий, будучи людиною скромною, не зажився державними нагородами і почесними званнями, не давав інтерв’ю центральним і місцевим ЗМІ, тому перспектив збереження у Вікіпедії такої статті не було. Пероганич, маючи досвід написання понад 3200 статей у Вікіпедії, вирішив створити на її принципах окремий сайт, але лише про Носівщину. 12 лютого він зареєстрував сайт на безплатному ресурсі «Фандом» і створив перші статті — про Євгена Бондарчука і Носівську школу № 2. Цей день можна вважати датою народження Енциклопедії Носівщини. Стаття про Івана Кошового стала третьою в енциклопедії і першою, яку створив Євген Бондарчук.

Хоча енциклопедія відкрита для редагування, з неї нічого не можна вилучити чи зіпсувати в ній щось безповоротно – кожне редагування зберігається окремо, тому вандальні або помилкові правки легко виявляються, «відкочуються», а вандали ефективно блокуються за обліковим записом або IP-адресою.

Це не паперова енциклопедія, тому місця в ній може вистачити для всіх теперішніх мешканців Носівщини і десятків поколінь колишніх. Якщо людина має стосунок до району – про неї тут можна створити окрему статтю. Можна і треба писати про пам’ятки, будівлі, установи, організації, підприємства, заклади торгівлі і послуг, громадські об’єднання…, про кожну значиму для району чи села подію.

До «Носівщини» відноситься все, що стосується Носівського району в його теперішніх чи колишніх межах, Володько-Дівицької, Макіївської, Мринської і Носівської волостей Ніжинського повіту Чернігівської губернії, Носівської сотні Гетьманщини.

При публікації варто подавати посилання на джерело інформації. Якщо ж автор подає власну інформацію, наприклад спогади , то важливо, щоб цього автора можна було ідентифікувати. До статті можна включити і художній нарис про предмет статті чи інтерв’ю – за умови згоди авторів на вільне поширення їхніх творів.

Статті в Енциклопедії Носівщини добре помітні в пошукових системах, насамперед Google, їх легко шукати і в самій енциклопедії – за назвою, вмістом або категоріями.

Переважну більшість статей, понад 1100, написав Юрій Пероганич, нащадок козаків Носівської сотні, онук репресованого в 1937 році і пізніше реабілітованого мешканця Лісових Хуторів Олександра Івановича Прищепи. Юрій в 1976 році закінчив восьмирічку в селі Козари Носівського району, вивчився на математика-програміста, інженера-економіста, а згодом магістра міжнародного права в Київському університеті імені Т. Шевченка. З 2007 року він очолює Асоціацію підприємств інформаційних технологій України, у 2009 створив громадську організацію «Вікімедіа Україна» , а в 2018, разом із дружиною, поетесою і прозаїком Тетяною Череп-Пероганич – громадську організацію «Творча еліта України». Юрій є членом Ради Чернігівського земляцтва в Києві, в Носівці мешкають батьки-пенсіонери і сестра – вчителька початкових класів.

Однак, до роботи над енциклопедією Пероганич долучає дедалі більше людей. Андрій Дідиченко, ІТ-фахівець з Носівки – технічний адміністратор сайту, вчитель і краєзнавець Валерій Фурса надав для розміщення електронний варіант своєї книжки «Славні імена Носівщини». Завдяки енциклопедії друге життя отримала рідкісна книга покійного директора районної бібліотеки Івана Буняка «Партизанська Носівщина» – її передав для публікації в енциклопедії син автора, Анатолій Буняк. Унікальну книгу Ольги Куровської «Моє рідне село» з краєзнавчими матеріали про Коломійцівку і Степові Хутори передав Григорій Войток із Бобровиці.

Допомагають із матеріалами Василь Кияниця з Носівської станції юних техніків (днями, на жаль, ліквідованої рішенням міськради), Алла Чекан і Надія Бруханда з Мрина, Микола Сидоренко з Макіївки, Юлія Бруй із Чернігова, Чернігівський обласний центр народної творчості. Цікаві спогади прислав із Полтави фотожурналіст Олександр Розум. Дозвіл використовувати її публікацій надала журналістка з Чернігова Сніжана Божок.

Загалом в енциклопедії вже 430 статей з описом подій Носівщини за днями року і роками, 401 стаття про людей, близько 300 статей – про все інше, зокрема про школи, бібліотеки і музеї, будинки культури і творчі колективи, установи держави і місцевих громад, колишні колгоспи і теперішні агропідприємства, лікарні й аптеки, магазини і ринки, а також про села, вулиці і кутки, річки і ставки, будівлі і споруди, пам’ятники і пам’ятки та інші речі.

В енциклопедії, зокрема, вже представлені статті, що стосуються (за абеткою): архівної справи, архітектури, біографістики, ветеранського руху, ветеринарної медицини, влади, географії, геральдики, громадського харчування, громадського порядку, громадянського суспільства, дозвілля, економіки, сільського господарства і торгівлі, журналістики, зайнятості, історії, краєзнавства, культури і мистецтва, лісового господарства, літературознавства, материнства, мистецтва, мовознавства, молоді і спорту, музейництва, науки, освіти і виховання, охорони здоров’я, політики, послуг, права, правопорядку, природи, соціальної адаптації і захисту, технологій, транспорту, туризму, цивільного захисту Носівщини…

Під час наповнення енциклопедії було виявлено та заповнено чимало білих плям у статтях Вікіпедії – наразі в ній вже майже півсотні статей, новостворених або покращених завдяки Енциклопедії Носівщини.

Робота над Енциклопедією Носівщини триває. Її майбутнє буде залежати від числа залучених для її наповнення волонтерів, а також від уваги місцевої влади і підприємців до питань історичної освіти мешканців району, виховання патріотів рідної землі, які знатимуть про славні справи наших предків і не повторюватимуть їхніх помилок.

© Світ-інфо, 2020. Поширення на умовах CC BY-SA 4.0 International

Електронна енциклопедія Носівщини — від Юрія Пероганича

Пресслужба Носівської міської ради: Електронна енциклопедія Носівщини — від Юрія Пероганича, Носівська міська рада, 5 травня 2020

З лютого 2019 року Носівщина має свою електронну енциклопедію, яку може редагувати кожен. Ініціатором і власне його адміністратором став наш земляк — Юрій Пероганич — громадський діяч, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України з 2007 року. У 2009-му створив громадську організацію «Вікімедіа Україна», а в 2018, разом із дружиною, поетесою і прозаїком Тетяною Череп-Пероганич – громадську організацію «Творча еліта України». Юрій є членом Ради Чернігівського земляцтва в Києві, в 2014-2016 очолював це представницьке зібрання.

Носівка для Юрія Йосиповича — дорогий серцю край, тут живуть найдорожчі його люди — батьки Йосип Юрійович і Галина Олександрівна. Створюючи цей інноваційний проект, Юрій Пероганич прагнув донести нинішнім мешканцям Носівщини і всього світу, прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувщину і сьогодення Носівщини.

На початок травня Енциклопедія має вже понад 1174 статей, 2890 сторінок, 10 745 редагувань, 300 файлів. Практично понад 1100 статей створив Юрій Пероганич сам, залучаючи при цьому небайдужих земляків — вихідців Носівського краю.

Енциклопедія Носівщини — це свого роду «Вікіпедія», тільки районного масштабу.

Обидві енциклопедії побудовані на однаковому програмному забезпеченні — системі управління вмістом MediaWiki. Обидві може вільно редагувати будь-яка людина, яка має доступ до інтернету. Можна не лише виправляти існуючі, але й створювати нові статті. На обох сайтах є можливість блокувати вандалів — людей, які навмисно вносять хибну інформацію. На обох сайтах можна зберігати як тексти, так і зображення. Як в українській Вікіпедії, так і в Енциклопедії Носівщини тексти мають бути українською мовою.

Українська Вікіпедія розташована за адресою http://uk.wikipedia.org, Енциклопедія Носівщини — за адресою http://wiki.nosivka.info

Вікіпедія є універсальною енциклопедією, тоді як в Енциклопедії Носівщини можна розміщувати лише те, що стосується Носівського району в теперішніх чи колишніх його межах. Це основний критерій для визначення, чи можна створювати статтю про конкретний предмет, людину, інституцію чи подію…

Тут кожен може створювати окремі статті про людей — історичних осіб і сучасників, значимих на районному, міському чи сільському рівні — з освіти, культури, медицини, силових органів, підприємництва (виробництва, послуг, торгівлі), адміністрації, про громадських активістів… Можна писати і про пам’ятки, будівлі, установи, організації, підприємства, заклади торгівлі і послуг, громадські об’єднання, про кожну значиму для району, міста чи села подію.

Як і у Вікіпедії, при написанні статей до Енциклопедії Носівщини завжди бажані посилання на джерело інформації, наприклад сторінку в інтернеті, номер і дату газети, назву і автора книжки… Однак, на відміну від Вікіпедії, в Енциклопедії Носівщини можна публікувати і власну інформацію, наприклад спогади, якщо ви зареєстрований дописувач і можете підтвердити свою особу. Крім того, менші обмеження і в стилі написання. Наприклад, після основної біографічної інформації про людину, до статті можна включити і художній нарис про неї, чи інтерв’ю. Звісно, за згоди авторів цих матеріалів,- розповідає Юрій Пероганич.

В енциклопедії вже представлені статті, що стосуються архітектури‎, біографістики, ветеринарної медицини, влади, географії, геральдики, громадського харчування, економіки, зайнятості, засобів масової інформації, зв'язк‎у, історії, культури і мистецтва, медицини, музейництва, освіти, політики, правопорядку, сільського господарства, соціального захист‎у, спорту, торгівлі Носівщини.

Хочу донести мешканцям Носівського району і всього світу, а також прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувшину і сьогодення Носівщини. Подібної Енциклопедії районного рівня нема в Україні і, можливо, у світі, – говорить Юрій Пероганич. – Моя мрія – щоб носівчани пишалися собою, поважали себе, щоб мали на кого рівнятися. Носівщина й справді багата на цікавих, унікальних, неординарних особистостей.
Ласкаво запрошую до наповнення «Енциклопедії Носівщини» місцевих краєзнавців, освітян, бібліотекарів, працівників органів влади, підприємців, членів носівської громади з усієї України і з-за кордону. Створюйте нові статті і поліпшуйте існуючі. Будьте сміливими!

Робота над Енциклопедією Носівщини триває. І долучитися до цієї цікавої, корисної, а головне дуже потрібної для сучасників і прийдешніх поколінь справи, може кожен, для кого Носівщина — не просто рідний край, мала Батьківщина, а часточка серця, світлий промінь любові якої зігріває впродовж життя, повертаючи у цей благословенний край у спогадах, особистостях, подіях.

Вам є що розповісти про своїх рідних, колег, вулицю, сусідів, про все, що стосується Носівки і Носівщини, без вагань, ставайте волонтером, долучайтесь до великої справи- написання історії рідного краю. І, як завжди пише у своїх дописах Юрій Пероганич — будьте сміливими!

Пресслужба Носівської міської ради

Енциклопедія Носівщини багатіє з кожним днем

Сніжана Божок: Енциклопедія Носівщини багатіє з кожним днем, che.cn.ua, 16 квітня 2020
Сніжана Божок: Енциклопедія Носівщини багатіє з кожним днем, gorod.cn.ua, 17 квітня 2020

Понад тисячу статей вже нараховує електронна «Енциклопедія Носівщини», яку може редагувати кожен бажаючий.

Ідея створити такий інформаційний ресурс виникла підчас розмови громадського діяча, засновника «Вікімедіа Україна» Юрія Пероганича з директором Носівської школи № 2, вчителем історії Євгеном Бондарчуком 12 лютого 2019-го року. Саме цей день заведено вважати днем народження «Енциклопедії Носівщини».

Всім відома електронна українська енциклопедія «Вікіпедія», кількість статей у якій перевалила за мільйон. Енциклопедія Носівщини – це свого роду «Вікіпедія», тільки районного масштабу.

«Хочу донести мешканцям Носівського району і всього світу, а також прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувшину і сьогодення Носівщини. Подібної Енциклопедії районного рівня нема в Україні і, можливо, у світі, – говорить Юрій Пероганич. – Моя мрія – щоб носівчани пишалися собою, поважали себе, щоб мали на кого рівнятися. Носівщина й справді багата на цікавих, унікальних, неординарних особистостей. На цьому інформаційному ресурсі кожен може створювати окремі статті про людей – історичних постатей і сучасників з різних галузей: освіти, культури, медицини, силових органів, підприємництва, адміністрації, громадських активістів… Можна писати і про пам’ятки, будівлі, установи, заклади торгівлі і послуг, громадські об’єднання…, про кожну значиму для району, міста чи села подію. Як і у «Вікіпедії», при написанні статей до «Енциклопедії Носівщини» завжди бажані посилання на джерело інформації, наприклад, сторінку в Інтернеті, номер і дату виходу газети, назву і автора книжки. Однак в «Енциклопедії Носівщини» можна публікувати і власну інформацію, наприклад, спогади, якщо Ви зареєстрований дописувач і можете підтвердити свою особу. Менш строгі, як у «Вікіпедії», і вимоги до стилю. Наприклад, після основної біографічної інформації про людину, до статті можна включити і художній нарис про неї чи інтерв’ю. Звісно, за згоди автора цих матеріалів».

Директор Носівської ЗОШ №2, а за сумісництвом – вчитель історії і краєзнавець Євген Бондарчук каже, що така Енциклопедія на районному рівні дуже важлива, а ще вона – чудовий помічник при підготовці до уроків.

«Якось я писав матеріал про історію нашої школи, про колишніх директорів і подумав, що було б добре, аби оті нариси про шанованих освітян були у Вікіпедії. Та Юрій Пероганич мені пояснив, що у «Вікіпедії» дуже строгі вимоги до розміщення матеріалів. Що треба довести значимість тієї чи іншої інформації, аби її розмістити, – розповідає Євген Григорович. – І тоді нам спала на думку ідея: а чому б не створити власну Енциклопедію на кшталт «Вікіпедії»? Так була створена «Енциклопедія Носівщини». Нам дуже допоміг випускник нашої школи, ІТ-фахівець Андрій Дідиченко. Тепер він технічний адміністратор сайту. Нині цей інформаційний ресурс поповнюють навіть із-за кордону нащадки колишніх мешканців нашого району. Дуже цікаву інформацію можна знайти. Мені вона допомагає при підготовці до уроків. А ще ми разом з учнями практикуємо вікі-уроки. Учням цікаво і пізнавально. Хотілося б, щоб люди не були байдужими і долучалися до наповнення Енциклопедії. Разом би ми створили універсальну, цікаву для кожного, популярну «Енциклопедію Носівщини», яка була б гордістю кожного мешканця району!».

Цей інноваційний проект спрямований, насамперед, на підтримку місцевої історії, краєзнавства, культури, освіти, а відтак – патріотизму, запевняють автори.

Станом на вівторок, 14 квітня, енциклопедія нараховувала 1010 статей, 2506 сторінок, 9304 редагування, 278 файлів.

«Ласкаво запрошуємо до наповнення «Енциклопедії Носівщини» місцевих краєзнавців, освітян, бібліотекарів, працівників органів влади, підприємців, членів носівської громади з усієї України і з-за кордону. Створюйте нові статті і поліпшуйте існуючі. Будьте сміливими!», – наголосив насамкінець Юрій Пероганич.

ДО ТЕМИ

Подібну Енциклопедію віднедавна започаткував на Бобровиччині і відомий журналіст та письменник Григорій Войток. Побачило світ це електронне інтернет-видання наприкінці лютого. На сьогодні в «Енциклопедії Бобровиччини» вже розміщені публікації з історії Майнівки і Вороньків (похованих там декабристів Волконських), про славетного винахідника-самородка Якова Рощепія, отамана Республіканського повстанського війська Чернігівщини УНР Демида Ромашко, Героя України, генерального директора ТОВ «Земля і воля», публіциста Леоніда Яковишина і успішну жінку Валентину Чернякову, яка з 1967 року працює на розвиток економіки району й держави, член виконкому і депутат Бобровицької районної ради багатьох скликань та інші цікаві публікації. Григорій Андрійович закликає всіх небайдужих долучатися до написання історії рідного краю.

2019

Вікі Енциклопедії Носівщини — три місяці!

Вікі Енциклопедії Носівщини — три місяці! Еліта, 5 травня 2019

12 травня минає три місяці з дня започаткування Енциклопедії Носівщини — електронної енциклопедії Носівського району, яку може редагувати кожен.

Всім відома електронна універсальна енциклопедія Вікіпедія, число статей у якій перевищило 900 000 і впевнено наближається до мільйона. Енциклопедія Носівщини — це свого роду «Вікіпедія», тільки районного масштабу.

Спільне в Енциклопедії Носівщини і Вікіпедії

Обидві енциклопедії побудовані на однаковому програмному забезпеченні — системі управління вмістом MediaWiki. Обидві може вільно редагувати будь-яка людина, яка має доступ до інтернету. Можна не лише поправляти існуючі, але й створювати нові статті. На обох сайтах (сайт — поіменована частина всесвітньої мережі Інтернет, де зберігається конкретна інформація) кожне редагування зберігається окремо, і тому помилкові правки дуже легко повернути назад. В обох сайтах є можливість блокувати вандалів — людей, які навмисно вносять хибну інформацію. На обох сайтах можна зберігати як тексти, так і зображення. В обох енциклопедіях можуть використовувати для ілюстрування статей файли із Вікісховища — архіву вільних зображень. Як в українській Вікіпедії, так і в Енциклопедії Носівщини тексти мають бути українською мовою. Для створення статей використовується однакова «вікірозмітка» тексту.

Відмінності від Вікіпедії

Українська Вікіпедія розташована за адресою http://uk.wikipedia.org, Енциклопедія Носівщини — за адресою http://wiki.nosivka.info

Вікіпедія є універсальною енциклопедією, тоді як в Енциклопедії Носівщини можна розміщувати лише те, що стосується Носівського району в теперішніх чи колишніх його межах. Це основний критерій для визначення, чи можна створювати статтю про конкретний предмет, людину, інституцію чи подію…

Тут кожен може створювати окремі статті про людей — історичних осіб і сучаснииків, значимих на районному, міському чи сільскому рівні — з освіти, культури, медицини, силових органів, підприємництва (виробництва, послуг, торгівлі), адміністрації, про громадських активістів… Можна писати і про пам’ятки, будівлі, установи, організації, підприємства, заклади торгівлі і послуг, громадські об’єднання…, про кожну значиму для району, міста чи села подію.

Як і у Вікіпідії, при написанні статей до Енциклопедії Носівщини завжди бажані посилання на джерело інформації, наприклад сторінку в інтернеті, номер і дату газети, назву і автора книжки… Однак, на відміну від Вікіпедії, в Енциклопедії Носівщини можна публікувати і власну інформацію, наприклад спогади, якщо Ви зареєстрований дописувач і можете підтвердити свою особу.

Менш строгі, як у Вікіпедії, і вимоги до стилю. Наприклад, після основної біографічної інформації про людину, до статті можна включити і художній нарис про неї, чи інтерв’ю. Звісно за згоди авторів цих матеріалів.

Досягнення

У Енциклопедії Носівщини вже понад 200 статей, майже 100 зображень, серед яких переважно портрети людей, зображення пам’яток, є рідкісні карти.

В енциклопедії вже представлені статті, що стосуються архітектури‎, біографістики, ветеринарної медицини, влади, географії, геральдики, громадського харчування, економіки, зайнятості, засобів масової інформації, зв'язк‎у, історії, культури і мистецтва, медицини, музейництва, освіти, політики, правопорядку, сільського господарства, соціального захист‎у, спорту, торгівлі Носівщини.

Дуже вдячний всім, хто надає матеріали та дозволи на їх використання, насамперед педагогу і краєзнавцю Валерію Михайловичу Фурсі, який надав для використання в енциклопедії не лише дозвіл на використання упорядкованої ним книги «Славні імена Носівщини», але й її електронний варіант. Дякую директору Носівської станції юних техніків Василю Васильовичу Кияниці за дозвіл використовувати зібрані ним матеріали з сайту СЮТ та поради щодо вмісту енциклопедії. Дякую всім, хто долучився до редагування статей енциклопедії, особливо Юлії Бруй — помічнику-консультанту народного депутата України Олександра Кодоли.

Велика подяка — технічному адміністратору сайту, носівському ІТ фахівцю Андрієві Дідиченку, який здійснює його технічну підтримку, оновлює програмне забезпечення, гарантує наявність копій і відновлення на випадок збоїв.

Ласкаво запрошую до наповнення енциклопедії місцевих краєзнавців, освітян, бібліотекарів, працівників органів влади, підприємців, членів Носівської громади в Києві. Створюйте нові статті і поліпшуйте існуючі — для цього шукайте кнопку «редагувати» і будьте сміливими!

Цей інноваційний проект спрямований на підтримку місцевої історії, краєзнавства, культури, освіти, а відтак — патріотизму. Маю сподівання, що він здобуде підтримку як влади району і територіальних ОТГ, так і підприємців-меценатів.

Юрій Пероганич, громадський діяч в ІТ, культурі й освіті, керівник Носівського відділення Чернігівського земляцтва в Києві (2014-2016).