Козарські дачі

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Версія від 21:26, 24 грудня 2024, створена Perohanych (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Фрагмент Кругу, весна 2021

Козарські дачі

Розділ книги Людмили Корженко «Козари: шлях через століття» – Ніжин: Видавець Лисенко М.М., 2024. – 136 с. ISBN 978-617-640-642-6

У віданні Ніжинського лісгоспу є ще один дуже незвичайний об'єкт. По суті, він єдиний рукотворний з тих, що залишились від села після 1943 року. Це унікальне урочище Круг, що до недавнього часу мало велику кругову алею, в середині якої знаходилась площадка, вкрита спеціально висадженою разом з ялинами в 19 ст. травою. В 1972 році під час проведення наукових досліджень вчені дійшли висновку, що Круг був закладений не пізніше 1880 року, тобто на період досліджень вік дерев перевищував 90 років.

До початку 20ст. лісові масиви належали окремим власникам, державі, церковному відомству і сільським громадам.

Пізніше я зупинюсь на цьому детальніше, а зараз хочу наголосити на тому, що урочище Круг на даний момент, починаючи з 2019 року, є державним заказником, тобто будь-які роботи, що шкодять цій унікальній пам'ятці, ЗАБОРОНЕНІ!

Керівництво Ніжинського лісового господарства надало мені можливість ознайомитись з документами, що стосуються даної пам'ятки, тому я хочу представити їх вашій увазі.

Звичайно, Круг, яким його пам'ятаємо ми, школярі 1950-70-х років, істотно відрізняється від сучасного. Це дуже прикро, але, думаю, є ряд причин, що дають цьому пояснення. Певний час існувало Козарське лісництво, в якому працювали корінні жителі села, для яких це місце було ніби якоюсь мірою сакральним, символом стійкості та прекрасною історичною пам'яткою, уособленням єдності людської праці та незвичної природної краси, місце святкування дня молоді з його розвагами і незмінною доставкою з райцентру вершкового морозива (а це ж тільки раз на рік!). Козарське лісництво й тоді входило до Ніжинського лісгоспзагу, яким довгий час керував уродженець Андріївки і в минулому (ще до Другої світової) учень Козарської семирічної школи Берізко Григорій Миколайович, для якого збереження історичної і природної пам'ятки було дуже важливим.

Збереження Круга на даному етапі, як і збереження нашої країни в цілому, завдання, які ставить життя перед кожним з нас. Знаючи свою історію і спираючись на відповідні закони нашої держави, не можна стояти осторонь і спостерігати, як знищується те, що єдине залишилося нам в історичний спадок від минулих поколінь козарців. Як бачимо, козарський Круг захищений Конституцією України і кожен з нас має повне право вимагати від підприємства, яке зобов'язане його берегти, сумлінно виконувати свої обов'язки. І ще раз мушу зробити уточнення щодо віку ялин на Крузі: наукові дослідження вченими тодішнього Ніжинського лісгоспзагу проводились в 1972 році. І саме на той час деревам було вже більше 90 років.

Див. також