Лопата Василь Іванович

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Версія від 16:51, 24 жовтня 2024, створена Perohanych (обговорення | внесок) (Заміна тексту — «’» на «'»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Василь Лопата, автопортрет

Василь Іванович Лопата (1941 р.н.) – художник-графік, заслужений художник України, лауреат Державної премії ім. Т.Г. Шевченка (1992 р.). Автор художнього оформлення банкнот української гривні (1996 року). Автор книг «Десь на дні мого серця», «Живопис і графіка», «Метаморфози гривні», „Дорогу свою покажи мені, Господи”.

Василь Лопата часто бував у сели Козари, де жили його мати і брат, Лопата Андрій Іванович, а зараз живе братова дружина Лопата Галина Василівна і племінниця Лопата Оксана Андріївна.

Останні роки мешкає в Сан-Франциско, США.

Графік, живописець, патріот

Василь Лопата дарує свою роботу народному історико-краєзнавчому музею в селі Козари, де в родині брата Андрія провела останні роки життя їхня матір. Праворуч — директор і засновниця музею Лідія Харченко.
Нарис у книзі: Фурса В. М. Славні імена Носівщини. — 2-ге видання, доповнене, перероблене. — Ніжин : ТОВ «Аспект-Поліграф», 2012. — 384 сторінки : ілюстрації. ISBN 978-966-340-493-6.
Українська гривня

Кожен українець, від дітлахів до найстарших, знайомий з творчістю народного художника України, лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка та ряду інших почесних відзнак. Усі ж бо ми щодня тримаємо в руках паперові гроші, навіть не замислюючись над тим, хто створив такі знайомі і відомі нам портрети видатних українців на сучасних банкнотах. Кожна людина нової незалежної України нині сприймає древніх князів, козацьких гетьманів, великих поетів, зображених на гривнях, очима її творця – Василя Лопати. В усі часи над створенням грошей – цього символу держави працювали найкращі митці.

Коли перед новою Україною постало питання власної валюти і найвідоміших українських художників було запрошено взяти участь у розробці ескізів гривні, то Комісія Верховної Ради з питань економічної реформи й управління та Комісія з питань культури і духовного відродження, а пізніше, Президія Верховної Ради України визнали ескізи Василя Лопати найкращими.

У процесі створення грошей художнику довелося вивчати давні першоджерела, досліджувати історичні події, неначе самому ставати учасником далекого минулого, щоби найбільш правдиво показати нам образи великих наших співвітчизників, та архітектурні пейзажі, які символізують, або нагадують про найважливіші події у житті героїв, зображених на лицьовому боці банкнот. Як український патріот Василь Лопата ще на початку становлення нашої державності, коли антиукраїнські сили аж захлиналися від прокльонів на адресу Івана Мазепи, створив і утвердив образ гетьмана на гривні і, таким чином, доніс його до кожного українця. Імперія знищила усі прижиттєві портрети Мазепи, але не змогла знищити його справу і велич його духу. Відроджена Україна відродила історичну пам'ять народу про своїх героїв. І одним із творців світогляду нового покоління є і наш земляк.

Детальна історія створення сучасних українських грошей висвітлена в книзі В.І. Лопати „Надії та розчарування, або метаморфози гривні”.

Біля витоків мистецької школи художника стояли відомі українські митці Василь Касіян та Михайло Дерегус, тому В.І. Лопата працює і в техніці живопису, і в техніці малюнка, ліногравюри, і як графік. Несучи національну ідею він оформив і проілюстрував понад 60 книжок. Серед них – „Українські народні думи, балади, пісні”, „Кобзар”, твори Івана Франка, Лесі Українки, Григорія Сковороди, „Слово о полку Ігоревім”, „Страшна помста”, „Тарас Бульба”, „Історія України в народних думах і піснях”, а також станкові серії: „Хресний шлях України”, „До життя та воскресіння”, „Українські святі”, „Портрети Київських та Галицьких митрополитів”.

Український дипломатичний паспорт містить зображення будинку Верховної Ради намальоване нашим земляком.

Уся творчість Василя Івановича Лопати є глибоко національною і пронизана любов'ю до рідної землі, до свого народу, до своєї історії.

Посилання