Відмінності між версіями «Козари: шлях через століття. З глибини віків»

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
 
(Не показано 7 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''З глибини віків'''
 
'''З глибини віків'''
 +
 +
''Розділи книги [[Корженко Людмила Федорівна|Людмили Корженко]] «[[Козари: шлях через століття]]» – Ніжин: Видавець Лисенко М.М., 2024. – 136 с. ISBN 978-617-640-642-6''
 
__TOC__
 
__TOC__
 
== Звідки пішла назва Остер? ==
 
== Звідки пішла назва Остер? ==
 
+
Сьогодні мало хто знає, що в минулі часи річка [[Остер]] мала
Сьогодні мало хто знає, що в минулі часи річка Остер мала
 
 
назву дещо відмінну від сучасної. У «Повісті минулих літ» під
 
назву дещо відмінну від сучасної. У «Повісті минулих літ» під
 
988 роком її називають «Устрь», у літописі 1098 року - «Вьстрь»,
 
988 роком її називають «Устрь», у літописі 1098 року - «Вьстрь»,
Рядок 59: Рядок 60:
  
 
== Чи був Остер судноплавним? ==
 
== Чи був Остер судноплавним? ==
 
 
Наприкінці 1780-х років відомий дослідник О. Шафонський
 
Наприкінці 1780-х років відомий дослідник О. Шафонський
писав про Остер, що колись це була така ж глибока ріка,
+
писав про [[Остер]], що колись це була така ж глибока ріка,
 
як Десна чи Дніпро, і по ній плавали масивні судна. Своє
 
як Десна чи Дніпро, і по ній плавали масивні судна. Своє
 
припущення дослідник пояснює обставиною, що навіть біля
 
припущення дослідник пояснює обставиною, що навіть біля
Рядок 83: Рядок 83:
 
човни.
 
човни.
  
Цікавий іще один факт. У стародавньому збірнику літописця
+
Цікавий іще один факт. У стародавньому збірнику літописця Нестора під 1078 роком згадується поселення Нежатина Нива, біля якого під час міжусобної війни між великими Київським князем Ізяславом і Чернігівськими князями Олегом та Борисом відбулася «люта сеча». У цій битві загинув Ізяслав, тіло якого
Нестора під 1078 роком згадується поселення Нежатина Нива,
 
біля якого під час міжусобної війни між великими Київським
 
князем Ізяславом і Чернігівськими князями Олегом та Борисом
 
відбулася «люта сеча». У цій битві загинув Ізяслав, тіло якого
 
 
«на лад'ї по річках було перевезено до Переяслава». Тією
 
«на лад'ї по річках було перевезено до Переяслава». Тією
 
річкою цілком міг бути тогочасний Остер, бо біля села Данівка
 
річкою цілком міг бути тогочасний Остер, бо біля села Данівка
Рядок 99: Рядок 95:
  
 
(За Ю. Москаленком)
 
(За Ю. Москаленком)
 +
 +
[[Категорія:Козари: шлях через століття|010]]
 +
[[Категорія:Остер]]

Поточна версія на 11:27, 20 жовтня 2024

З глибини віків

Розділи книги Людмили Корженко «Козари: шлях через століття» – Ніжин: Видавець Лисенко М.М., 2024. – 136 с. ISBN 978-617-640-642-6

Звідки пішла назва Остер?[ред. | ред. код]

Сьогодні мало хто знає, що в минулі часи річка Остер мала назву дещо відмінну від сучасної. У «Повісті минулих літ» під 988 роком її називають «Устрь», у літописі 1098 року - «Вьстрь», у «Книге Большому Чертежу» наприкінці 16століття - «Острь», у документі 1659року - «Остредь». Можна простежити, як з плином часу змінювалась назва річки, перетворюючись на сучасну: Устрь (Вьстрь), Острь, Остредь, Остер.

Первинний зміст цього слова загубився в темряві століть. Адже назви річок (гідроніми) завжди мають більш давнє походження, ніж назви населених пунктів та сухопутних об'єктів. Прадавні люди, які ще не знали осілого життя, мандрували з місця на місце, маючи за орієнтири саме річки. Отже, і назви річок в прадавніх мовах виникли значно раніше, ніж назви населених пунктів. Деякі дослідники вважають, що назва річки Остер походить від великих риб осетрів, які начебто раніше в ній водилися.

Київський історик М. Корінний схильний відносити походження назви річки до часів готської навали (4-5ст.), оскільки німецькою мовою «Остер» означає «східний». На думку вченого, саме по Остру проходив східний кордон готських володінь.

Ніжинський краєзнавець Г. Васильківський припускав, що стародавня назва річки Вьстрь, яка згадується в Іпатіївському літописі, як одна з річок (разом з Десною, Трубежем, Стугною, Сулою), на якій в 988 році Володимир Святославович почав будувати перші городища, походить від стрілоподібної, гострої форми русла в місці впадання Остра в Десну.

Більшість істориків поділяють думку археолога В. Петрова, що сполучення «стр» у річкових назвах Остер, Стрий, Стриж, Пострив тощо є відгомоном одного з прадавніх слів, які використовувались в назвах водойм. Слова з основою «стр» можна віднайти в українській (струмок, острів), латиській (страус – струмок, струга – болото, страва – течія) мовах. Аналогічні слова з основою «стр» існують в польській, литовській, пруській мовах, які мають спільне походження і беруть свій початок від давньої індоєвропейської мови, що існувала близько 5-4 тис. років тому. Тепер ця мова мертва. Найближчою до неї вважають санскритську, яка збереглась у деяких народів Північної Індії. Тут і досі існує дієслово «страваті», що означає «текти». Саме воно є найближчим залишком того прадавнього, від якого походять слова, пов'язані з водною стихією з основою «стр». Цілком вірогідно, що назва річки Остер теж походить від прадавнього індоєвропейського слова, яке означало «текуча вода, струмок, річка». Виникла вона в ті часи, коли на українській землі за доби бронзи (ІІ-І тис. до н.е.) з'явились наші далекі предки – індоєвропейські кочові племена скотарів та землеробів. Саме вони залишили нам на згадку про себе рештки поселень, поховальні пам'ятники- могили кургани й дали назву нашій річці.

(За О. Морозовим)

Чи був Остер судноплавним?[ред. | ред. код]

Наприкінці 1780-х років відомий дослідник О. Шафонський писав про Остер, що колись це була така ж глибока ріка, як Десна чи Дніпро, і по ній плавали масивні судна. Своє припущення дослідник пояснює обставиною, що навіть біля самих Білих Веж (витоків Остра) знаходили шматки великих розбитих кораблів.

Відомий археолог та історик В. Ляскоронський, котрий працював у Ніжинському історико-філологічному інституті, вважав, що в лісах, які простягалися в ті часи вздовж берегів Остра, стародавні теслярі могли виготовляти великі човни, а потім під час весняної повені сплавляти їх до Десни. Якщо такий корабель з якихось причин не встигав успішно дійти до великої ріки, він гинув або залишався там до наступного року. Ця гіпотеза здається досить вірогідною, бо подібні традиції зберігалися аж до кінця 19ст. в басейні Дону та Приазов'я.

Звичайно, порівняння Остра з Десною є дещо перебільшеним, але невеликі та середні за розмірами човни могли спокійно плавати Остром у ті далекі часи. Можливо, тут існувала велика кількість волоків, за допомогою яких можна було перетягувати човни.

Цікавий іще один факт. У стародавньому збірнику літописця Нестора під 1078 роком згадується поселення Нежатина Нива, біля якого під час міжусобної війни між великими Київським князем Ізяславом і Чернігівськими князями Олегом та Борисом відбулася «люта сеча». У цій битві загинув Ізяслав, тіло якого «на лад'ї по річках було перевезено до Переяслава». Тією річкою цілком міг бути тогочасний Остер, бо біля села Данівка він сходиться з верхів'ям річки Трубіж, на берегах котрої і стоїть Переяслав-Хмельницький. Пізніше ж, починаючи з 17ст., Остер, перегороджений численними млинами та греблями, судноплавним уже не був. Про це свідчать «Переписні книги» московського уряду 1665 року, опис Чернігівського намісництва 80-х років 18ст., в яких говориться, що дана річка «пристаней не имеет».

(За Ю. Москаленком)