Троїцька церква в Носівці

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Троїцька церква

Свято-Троїцька церква — храм і парафія у місті Носівка. Розташована по вулиці Суворова, 1. Головна пам'ятка Носівки і району. Відноситься до УПЦ-МП.

Історія

Збудована у 1765 року ніжинськими майстрами на замовлення священика Лукашевича.[1]

5 березня 1922 року Степан Проценко був введений в сан священика і призначений настоятелем Свято-Троїцької церкви села Носівки. 24 листопада 1922 року – введений в сан архімандрита. 26 серпня 1926 р. митрополитом Нижегородським Сергієм в Нижньому Новгороді архієпископ Стефан хіротонізований на єпископа Козелецького, вікарія Чернігівської єпархії. Кафедральним собором єпископа Козелецького Стефана залишався Свято-Троїцький храм Носівки. В 1934 р. преосвященник Стефан призначений єпископом Чернігівським і Носівським.

1920-30 роки були для православної церкви одними з найтяжчих в історії. За 1933-36 рр. кількість храмів Чернігівської єпархії скоротилася із 300 до 48. Після закриття комуністичною владою в 1936 р. Свято-Троїцького собору, владика Стефан, разом з головою церковної ради, їздив до Києва на прийом до Центрального виконавчого комітету УРСР з проханням про відкриття храму, але даремно.

На церковному подвір'ї храму розміщувався Центральний носівський базар.

На початку 1990-х років Троїцький храм, через шість десятиліть, відновив свою службу.

Тоді ж базар з подвір'я храму було перенесено на нинішнє його місце.

Архітектура

Храм тетраконхового типу. Прикрашений барочними спареними колонами на кутах. Такі прикраси у XVІІІ столітті вважались елементами палацової архітектури[1]

За час свого існування церква кілька разів добудовувалася, зокрема 1811 р. У ХХІ столітті добудували довгий ґанок.[1]

На церковному подвір'ї розташована дзвіниця, що має нехарактерні для архітектури Лівобережжя готичні архітектурні риси.[1]

Охорона державою

Троїцька церква

Відповідно до рішення вісімнадцятої сесії Чернігівської обласної ради сьомого скликання від 26 червня 2019 року № 59- 18/VII включена до «Переліку об'єктів нерухомості - пам'яток архітектури, які включаються до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та перебувають на бухгалтерському обліку управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації»[2].

Має статус пам'ятки архітектури місцевого значення, охоронний номер 39-Чг. На облік взята рішенням облвиконкому від 28 квітня 1987 № 119[2].

Балансова вартість 39 769 100 грн[2].

Настоятелі

Станом на жовтень 2015, настоятель храму, благочинний Носівського округу, протоієрей Михаїл Гулик[3].

Він є керівником «Релігійної організації Українська православна церква парафії на честь Святої Тройці».

Парафія

Троїцька парафія УПЦ МП

Примітки

Посилання