Товстуха Євген Степанович

Матеріал з Енциклопедія Носівщини
Версія від 00:04, 9 листопада 2020, створена Perohanych (обговорення | внесок) (Імпортовано 1 версія)
Євген Товстуха, 2012

Євген Степанович Товстуха (народився 7 жовтня 1934 в селі Макіївка) — лікар-фітотерапевт, науковець, письменник, художник, сценарист. Член Національної спілки письменників України, академік Української міжнародної академії оригінальних ідей.

Життєпис

Закінчив Київський медичний інститут, Київський художній інститут та Літературний інститут ім. Горького у Москві.

Лікар і науковець

Опублікував 15 фундаментальних праць з української народної медицини та фітотерапії. За його участю та сценаріями створено кілька десятків хроніко-докуметальних фільмів, теле- та радіопередач, які повертають українській народній медицині, фітотерапії та фітоетнології світовий престиж глибинної науки та високої культури тисячоліть.

У 1990 р. під егідою НДІ фармакології і токсикології вперше у світовій практиці (офіційно) створений автором «Фітоцентр» — амбулаторна установа для надання лікувальної та профілактичної допомоги засобами фітотерапії.

Творчість

Літературна:

  • Збірки оповідань: «Гомін сердець» (1964), «Як пізнати дружину» (1985), «Елегія погожого літа» (2001)
  • Повість «Кирило Стеценко» (1982)
  • Роман «Микола Лисенко» (1989)
  • Збірки поезій: «Краплина вічності» (1997), «Вона» (1998), «Надходить осінь» (1999) та ін.

Наукові та науково-популярні книги Є.Товстухи

  • Фітотерапія. — К. : Здоров'я, 1990. — 304 с. — ISBN 5-311-00418-5.
  • Українська народна медицина: 1000 унікальних авторських рецептів. — К. : Рось, 1994. — 350 с. — ISBN 5-7707-5664-0.
  • Лікувальна магія українців. — К. : Газ. «Вечірній Київ», 1996. — 272 с. — ISBN 5-7707-9800-9.
  • Аптека на городі. — К. : Українська академія оригінальних ідей, 2001. — 232 с. — ISBN 966-7139-90-5.
  • Золоті рецепти української народної медицини. — К. : Країна Мрій, 2009. — 552 с. — 3000 прим. — ISBN 978-966-424-228-5.

Відзнаки

  • Почесний диплом, який засвідчує, що Євген Товстуха є серед осіб, чия біографія включена до серії «Життя Славетних» та видань Американського Біографічного Інституту (1999).
  • За особистий видатний внесок у прогрес світової фітоетнологічної науки Американський біографічний інститут визнав ученого «Людиною 2000 року» з врученням відповідного диплому.
  • Літературна премія імені Володимира Винниченка за 1998 рік.
  • Подяка голови Верховної Ради України (жовтень 1999 р.): за значні успіхи у наукових дослідженнях у галузі народної медицини, літературній творчості, створенні лікувально-профілактичного фітоцентру, благодійницьку діяльність та у зв'язку з 40-річчям лікарської практики
  • Орден «За заслуги» ІІІ ступеня: за вагомі досягнення у професійній діяльності, багаторічну сумлінну працю.
  • Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня: за значний особистий внесок у розвиток народної медицини, багаторічну плідну громадську, літературно-публіцистичну діяльність та з нагоди 75-річчя від дня народження.

Лікар і вчитель

Нарис О. Давиденко у книзі: Фурса В. М. Славні імена Носівщини. — 2-ге видання, доповнене, перероблене. — Ніжин : ТОВ «Аспект-Поліграф», 2012. — 384 сторінки : ілюстрації. ISBN 978-966-340-493-6.

Товстуха Євген Степанович народився 7 жовтня 1934 року в с. Макіївка Носівського району Чернігівської області. Закінчив Київський медичний інститут у 1959 році і вже майже 50 років працює лікарем.

Академік Української міжнародної академії оригінальних ідей, член Національної спілки письменників України, автор біографічних творів про українських композиторів „Кирило Стеценко” (1982 р.) та „Микола Лисенко” (1989 р.), збірок оповідань „Гомін сердець” (1964 р.), „Як пізнати дружину”, „Елегія погожого літа”, збірок поезій „Краплина вічності”, „Надходить осінь”, „Не полишай мене, надіє”, „Шукаю шлях”.

За останні десятиріччя вчений опублікував 17 фундаментальних праць з української народної медицини, фітоетнології та фітотерапії. За його участю та сценаріями створено кілька десятків хроніко-документальних фільмів, теле- та радіопередач.

У1990 р. під егідою НДІ фармакології і токсикології вперше у світовій практиці створений автором „Фітоцентр” - амбулаторна установа для надання лікувальної та профілактичної допомоги засобами фітотерапії. У1998 р. постановою президії правління українського фонду культури в галузі літератури, мистецтва та за благодійницьку діяльність Є.С. Товстусі присуджена премія ім. В.Винниченка. На знак визнання видатного внеску в прогрес 20 століття вченому вручений „Почесний диплом” (1999 р.), який засвідчує, що Євген Товстуха є серед осіб, чия біографія включена до серії „Життя славетних” та видань Американського біографічного інституту.

Указом Президента України від 20 травня 1999 р. №542 за вагомі досягнення професійної діяльності, багаторічну сумлінну працю Товстуху Євгена Степановича, головного лікаря авторського фіто- центру, нагороджено відзнакою Президента України – орденом „За заслуги” 3-го ступеня.

За значні успіхи у наукових дослідженнях у галузі народної медицини, літературної творчості, створенні фітоцентру, благодійницьку діяльність у зв’язку з 40-річчям лікарської практики Є.С. Товстусі оголошена подяка Голови Верховної Ради України (1999 р.). За особистий видатний внесок у прогрес світової фітоетнологічної науки Американський біографічний інститут визнав вченого „Людиною 2000 року” та вручив йому відповідний диплом.

За багаторічну працю в галузі літератури, музикознавства, оригінальне та наполегливе наукове відношення праісторичних культурно-етнологічних традицій українського народу, автору вручена найвища нагорода Міністерства культури і мистецтв – Почесна відзнака „За досягнення в розвитку культури і мистецтв” (2002). В 2002 р. автор був нагороджений дипломом Міжнародного Академічного Рейтингу популярності та якості „Золота Фортуна” з врученням срібної медалі. Ухвалою Міжнародної інтелектуально-економічної Ради „Віжн-3000” від 13.10.2002 р., за вагомий внесок у культурно-інтелектуальний розвиток України, автор нагороджений спеціальним призом „Віжбу”. Ухвалою Асамблеї Ділових кіл України, при підтримці Європейської Ділової Асамблеї (Оксфорд) Європейського центру досліджень ринку (Бельгія) та Міністерства економіки України Товстуха Є.С. визнаний лауреатом Міжнародної „Нагороди Тисячоліття за заслуги перед людством” (2005 р.).

Є.С. Товстуха розробив понад півтора десятка оригінальних фітопрепаратів, забезпечив іх клінічне дослідження та серійне виробництво.

Євгена Товстуху знають у світі більше як цілителя людських тіл, меншою мірою – як цілителя душ і сердець. Поетичні та живописні твори Євгена Товстухи є красномовним свідченням прагнення автора ліпити не лише тіла, а й душі та серця людей. Як майстер пензля Євген Степанович створив понад 250 полотен: пейзажів, натюрмортів, портретів, етюдів.

О. Давиденко, директор ЦБС

До 80-річчя з Дня народження Є. С. Товстухи

Джерело: Буковинський державний медичний університет, 7 жовтня 2014, Посилання

Більшість людей приїжджає до Яготина, що під Києвом, не за туристичними враженнями, адже саме тут живе і працює відомий український науковець, лікар-фітотерапевт, письменник Євген Товстуха.

Справді, це унікальна людина, яку добре знають як в Україні, так і далеко за її межами. Євген Товстуха – академік Української міжнародної академії оригінальних ідей, член Національної спілки письменників України, лауреат премiї iменi Володимира Винниченка. У 2000 році Євгена Степановича визнано “Людиною року”. На знак визнання видатних заслуг Євгена Товстухи його бiографiю включено до Американського Біографiчного iнституту (серія «Життя славетних»).

Народився Євген Степанович 7 жовтня 1934 року в селі Макіївка на Чернігівщині. У 1959 році закінчив Київський медичний інститут і вже понад 50 років працює лікарем, надаючи допомогу хворим, повертаючи їм здоров’я та рятуючи життя.

У народнiй медицинi з її тисячолiтнiми традицiями, як i в сучаснiй офіційній, Євген Товстуха пiдкорив уже багато вершин, але, незважаючи на солiдний вiк, продовжує впевнено долати все новi й новi.

У 1990 році Товстухою Є.С. вперше у світовій практиці офіційно створено «Фітоцентр» –установу для надання лікувальної та профілактичної допомоги амбулаторним хворим засобами фітотерапії. У фiтоцентрi Євгена Товстухи весь рiк панує чудовий аромат цiлющих рослин, на якi так багата наша українська природа. Тут вирощується чимало видів реліктових рослин: материнка, оман, синюха тощо. Саме вони, на переконання вченого, й здатні підняти на ноги багатьох хворих. Є у Євгена Степановича й своя особлива лікарська рослина – дивосил (оман високий) – прекрасне зiлля, немов прапор нашої знедоленої, могутньої i вiчної України. Коренi дивосилу йдуть глибоко в землю, і земнi соки, які вони ввібрали, використовують для цiлющих лiкiв. І як Україна з кожною епохою вiдроджується новими поколiннями, так i могутнiй дивосил чiпляється за нашу рiдну землю, утворює своє насiння i розвiюється самосiвом.

Лікар, фітотерапевт Товстуха Є.С. у своїх теоретичних працях переконливо доводить, що українська народна медицина – то цілий світ духовних та прагматичних знань, національних традицій, що йдуть із глибини віків. По краплині збирає він ті знання, часом розшифровуючи їх у міфах, легендах українського народу. Науковцем опублікувано 15 фундаментальних праць з української народної медицини та фітотерапії. Безперечно, Євген Степанович далекий від того, щоб впадати в крайність – ігнорувати сучасну наукову медицину. “Знання хімії, фізики, анатомії, фізіології, інших наук обов’язково потрібні фітотерапевту, – постійно наголошує він. Тільки так. Тільки два крила – офіційна та народна медицина – здатні винести нас на обшири цивілізованої охорони здоров’я”.

У Києві, окрім навчання в медичному інституті, майбутній лікар паралельно вивчав малярство у студiях народного художника України Василя Івановича Забашти. Поринувши до цiлющого свiту лiкарських рослин, Товстуха Є.С. обходив майже всi регiони України, завжди мав при собi заґрунтований картон i фарби. Зустрiчi з Василем Забаштою, митцями Нацiональної академiї мистецтв i щирими друзями та однодумцями Крижанiвським В.В. та Спiваком В.Ю. завжди додавали Євгену Степановичу наснаги для працi на нивi улюбленого малярства.

Кажуть, якщо людина талановита, то вона талановита в усьому. У доробку Товстухи – художнi твори про видатних українських композиторiв Кирила Стеценка та Миколу Лисенка, декiлька поетичних збiрок. За його участю та сценаріями створено декілька десятків хроніко-докуметальних фільмів, теле- та радіопередач, які повертають українській народній медицині, фітотерапії та фітоетнології світовий престиж.

“Наша нація тяжко хвора. А хвороба ця важка і затяжна – втрата пам’яті. Глухота і сліпота…Тож потрібні такі лікарі, які б одночасно лікували тіло й душу. Особливо – душу нації. Щоб лікували та рятували її чудодійними травами. Чистою росою і водою, щирим сонцем і найріднішими словами”. Це домінанта творчості Товстухи. Творчості світлої, прозорої та чистої, бо в ній багато сонця.

Основним постулатом Євгена Товстухи є гармонiя і вiдчуття мiри. А ще – психологiчно не пiддаватися хворобам. Вiрити, що ви їх переможете!

Тож сьогодні, у день славетно ювілею видатного вченого, лікаря, фітотерапевта, художника, сценариста та письменника Товстухи Євгена Степановича щиросердно зичимо йому, щоб кожен день був наповнений весняною неповторністю, цвітінням і легкістю літа, мудрістю осені, зимовою свіжістю та очікуванням дива.

Матеріал підготували: завідувач кафедри фармації Геруш Олег Васильович; асистент кафедри фармації Ровінський Олександр Олександрович.

Посилання